Sari la conținut

Nivel antigel in vasul de expansiune


Postări Recomandate

Am fost azi la reprezentanta sa ma programez pentru o control la antigel, la fiecare 10- 15 mii de km mi se duce de la maxim la minim. 

Am completat in octombrie la ultima revizie, atunci era cam cu 2 degete sub minim si nu mai fusese schimbat de cand ii facusem distributia, cu vreo 25 de mii inainte de revizie. De atunci am facut vreo 5 mii de kilometri, a scazut incat acum e aproape la mijloc intre maxim si minim.

Mi-au zis ca de la maxim la minim la 10 mii e normal, daca era de la maxim la vas gol sau "aproape gol" nu era normal.

Las informatia aici pentru cine are nevoie de o "opinie oficiala".

Pierderi de lichide pe sub masina nu am, in interior nu am umezeala, probabil asa o fi normal.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 122
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Gata s-a rezolvat, ce atâta dramă. Am fost la primu magazin de piese auto și am luat de acolo. Nu știu despre voi dar eu chiar nu pot sa pierd timpul prin reprezentanțe Dacia.   Sent from my SM-

La toate se pune acelasi tip de antigel.

La vreo doua saptamani dupa achizitie nivelul lichidului de racire a scazut cam un deget (am considerat normal), apoi acum doua veri am mai adaugat cam tot atat. Iar in mai bine de trei ani jumatate s

Posted Images

Da, cam la 15 mii se duce de la maxim la minim. Cica e normal.

La Logan (tot 1.5) n-am completat niciodata antigel intre schimburi (il schimbam la 2 ani). 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este absolut deloc normal !

Trebuie verificat pe unde se pierde antigelul - radiator, trasee, pompa de apa, termostat etc.

Daca nu vezi pierderi pe exterior, inseamna ca se duce in motor, intra in camera de ardere si o sa-ti distruga garniturile cu care intra in contact si adio motor.

Iar mecanicului caruia i se pare normal sa consume antigel...numai urari de bine. Nu stiu daca e atat de idiot sau efectiv e rau intentionat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam ca nu e normal, dar erau doi "ingineri" acolo (la receptie service), le-am explicat situatia cu lux de amanunte, le-am zis ca la alte masini nu am patit asa, si au ramas la a lor: daca scadea mai mult (adica daca ramanea vasul gol) era nasol, daca scade doar atat e normal.

Poate n-or fi idioti, dar nici eu nu mai calc pe la ei o perioada. 

Putin off-topic - la Dacia Galati e un inginer super ok cu care mi-am facut treburile de doua ori (ca de altfel nu merg in reprezentanta), omul e chiar dispus sa ajute. Ieri nu era tura lui probabil, iar ceilalti doi par in general plictisiti.

Revin la subiect: am sa ma duc la serviceul unde imi fac reviziile sa vad ce zice o non-reprezentanta. Ma gandesc ca n-o fi asa de complicat sa verifice instalatia daca are pierderi externe (desi daca are eu nu le vad), dar daca se duce in motor nu stiu cum ar putea sa verifice. Masina nu scoate fum alb. 

Ma duc azi dupa munca la service la mine si o sa continui discutia pe jurnalul masinii mele sa nu incarc fara rost topicul asta.

 

Multumesc de sfat si sa auzim de bine!

Editat de Radu92
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie la un alt model Dacia imi scade nivelul lichidului de racire de la maxim la minim dupa 20.000 Km pe care ii fac in mai multi ani. Probabil ceva nu este ok cu instalatia de racire. Dar chiar daca este asa, ce conteaza? Masina functioneaza perfect. De ce sa-mi fac singur de lucru? Peste mai putin de 3 luni (daca totul este ok) o sa public pe un alt forum un mesaj in care o sa anunt ca masina a implinit 14 ani si a trecut de 41.000 Km CU DISTRIBUTIA ORIGINALA! Ce rost are sa tot mesterim la masina (de multe ori inutil? Doar daca ne place.

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...