Sari la conținut

dust3radmin

Modificari, imbunatatiri Dacia Duster!

Postări Recomandate

Salut Cătălin,

Luminile sunt de tipul celor din atașament, eu le-am intors imaginea (este extrem de simplu), si le-am montat în interiorul buzunarelor de la usi in care am dat o gaură prin care iese proiecția, nu se observa modificarea. Sunt alimentate cu câte trei baterii de tipul AAA (eu am acumulatori) si le-am fixat cu scai adeziv pentru a avea acces ușor la ele. Am inlocuit magnetii cu care vin ele cu unii mult mai puternici din neodim pe care i-am pus sub mocheta.

Dacă mai ai nevoie de detalii te rog sa-mi spui.

59dd19c742c052509d08c641-large.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postat (editat)
La 01.05.2019 la 18:24, Larry82 a spus:

Salut Cătălin,

Luminile sunt de tipul celor din atașament, eu le-am intors imaginea (este extrem de simplu), si le-am montat în interiorul buzunarelor de la usi in care am dat o gaură prin care iese proiecția, nu se observa modificarea. Sunt alimentate cu câte trei baterii de tipul AAA (eu am acumulatori) si le-am fixat cu scai adeziv pentru a avea acces ușor la ele. Am inlocuit magnetii cu care vin ele cu unii mult mai puternici din neodim pe care i-am pus sub mocheta.

Dacă mai ai nevoie de detalii te rog sa-mi spui.

59dd19c742c052509d08c641-large.jpg

Eu am cumparat cateva LED-uri pentru iluminare ambientala si am de cand sa montez in usi. LED-urile sunt rezistente la apa si ma gandesc sa le montez in acele capace de la baza usilor (gurile de drenaj a apei din usi). Problema e ca nu prea stiu cum sa fac legaturile: sa ma leg direct la UCH ori sa fac circuit separat cu releu si sa ma folosesc de UCH doar pentru impuls, pentru nu a pune prea multa rezistenta pe el.

12.jpeg

Editat de Catalin21

Partajează acest post

Link spre post

Salut. Sunt nou pe topic și as avea 2 întrebări.

1. Stilurile de Rusia pentru Duster sunt plug&play? ( Pt Ph1/Ph2).

2. Pentru a face retrofit-cruise control pentru ph2 găsesc vreun tutorial pe undeva? Am mai făcut retrofitul ăsta la un Audi, dar pentru Duster nu am găsit momentan nimic. 

Merci!

Partajează acest post

Link spre post

1.nu sunt plug and play.Trebuie inversate 2 cabluri in mufa ce intra in stop.

Partajează acest post

Link spre post

Salut!

Am facut si eu cateva imbunatatiri:

1- montat aparatori noroi fata/spate(in service)

2- montat camera marsarier (tot in service), dar a fost cumparata de mine, iar apoi au zis ca nu mai monteaza piese cumparate de client, ci cumparate doar de la ei

3- cheder motor cumparat din targ Vitan

4 - cotiera montata de mine

As vrea sa mai monteza bandourile laterale pe usi, dar mi se par cam scumpe si bullbarul la fel, foarte scumpe!

Daca stie cineva de unde se pot cumpara accesorii si piese pentru Duster mai ieftine.

Multumesc,

O zi buna!

Editat de Aramis474

Partajează acest post

Link spre post

Cumperi de la @PLANETARA.Ai nr lui in profil daca nu ma insel.

Partajează acest post

Link spre post

Upgrade volan 3 spite. Totul plug and play, airbag ul de la volanul cu 4 spite se potriveste. Avantajele noului volan : arata foarte bine ai este profilat, ca urmare veti avea un grip mai bun si comfort la condus .Volanu este tapitat.cu piele. Pret 150 ron,da ati citit bine, e pomana. Il gasiti in Vitan la tarabe. 

IMG_20190812_215635-01.jpeg

• Like 2
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Topicuri

• Postări

• Revin cu amanunte... Dupa ce am verificat metodic tot ce mi-ati recomandat toti trei - si vreau sa va multumesc pentru ideile pertinente si pentru implicare - am decis sa ma predau si sa caut un electrician auto.  A venit, à pus contactul, a ascultat putin si à verificat amperajul bateriei.  Bateria era total descarcata. Am lucrat doua zile intregi la insonorizare  cu portiera deschisa. Peste noapte portiera a ramas deschisa deasemeni. Eram convins ca dupa un timp masina va opri toti consumatorii. Nu a fost asa. Bateria aproape descarcata a fost cauza acestui incident, cu cabluri conectate la o alta masina a ponit la sfert.  Totul a reintrat in normal. 
    • Pai poate si  din cauza taxelor isi cumpara!
    • Ai sa te miri cati clienti va avea in Anglia acest motor. Iti spun sigur. Sunt in tema.
    • Salut. Pe masina stock, cu 215/70/R16 intra lanturi, fara sa atinga la virarea rotii?
    • Scuzeeeee,   Dar am postat pe undeva pe aici pe un topic ... Problema la Dusterica al meu e că săracul a fost ... lovit! Am descoperit, atunci când am dat cutia jos ca să văd dacă bătaia este din cutie/ rulment presiune, că am capacul ambreiaj sudat pe vreo 10 cm ... De aici, am mers pe firul ăsta și am măsurat mașina pe dedesubt, cu un program pe calculator; ( nu mă pricep și este ceva timp de atunci ...); Am lonjeron dreapta mai scurt cu 5 mm ... Coroborat cu sudura aia = mașină lovită pe dedesubt ... Ideea este că de atunci sunt  2 ani + de când merg așa FĂRĂ probleme - nu tocește cauciucurile, trage fără probleme, nu patinează ambreiajul ... Am lăsat o așa ... Atât timp cât merge, fuge, trage pe nisip, bolovani, zăpadă ... sincer NU mă mai interesează că huruie la viteze sub 40 - 50 km/h ... Și în timpul ăsta am schimbat pe ea  doar un braț, plăcuțe frână și un racord pe la motor ( în afară de chit ambreiaj, rulment presiune, rulmenți spate - toate schimbate nu pentru că trebuia ci pentru a scăpa de huruit); Eu zic că este o mașină ușor/ ieftin de întreținut!   Stimă!
  • epiesa.ro

• Creează nouă...