Sari la conținut

Difuzoare Duster - Upgrade


Postări Recomandate

  • 8 months later...
  • Răspunsuri 290
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Na, am instalat azi subwooferul activ Alpine SWE-1200. Completeaza foarte bine sunetul difuzoarelor InPhase. Chestia era ca in stationare si difuzoarele InPhase scoteau ceva bass, dar in mers se pierd

Deci...am terminat pe jumatate...am reușit sa pun boxele doar pe fata. Mai întâi revin cu restantele: Boxele au diametrul exterior de 13 cm. Intre suruburi opuse ~14cm. Boxele originale sunt marca T

@andreiscurei ai aici un tutorial pentru mai multe detalii:  

Posted Images

Upgrade foarte bun, plug and play.

Recomand totusi sa iei kit-ul complet 6.1 ( 7711579537 ) , bineinteles tot plug and play : 4 difuzoare, 2 tweetere si un subwoofer. 

Sau macar kitul 4.1 ( 7711578133 ). 

https://www.focal-inside.com/dacia/fr/duster-2/

La coduri v-as ruga sa le verificati inainte sa plasati comanda !

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit o opinie cum ca varianta IFR165-4 care are si doua tweetere nu ar fi un mare plus fata de IFR165-2;  daca pui si pe fata si pe spate 165-2 ar fi de ajuns;  vreau doar sa imbunatatesc boxele de fabrica , nu vreau sa pun nimic in portbagaj de genul subwoofer / amplificator.

Indiferent de varianta sunt curios unde se pot comanda ; posibil la reprezentanta Dacia insa de montat ar merge montate la cei care se ocupa strict de asta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să lămurim ceva

1) Medianav-ul indiferent de generație scoate 4x45W RMS

2) Boxele originale au doar 15W de bucată

3) Duster ph3 are deja tweetere pe fată, montarea a 2X IRF165-2 (boxe coaxiale, cu tweeter integrat) e puțin overkill.

4) Ar trebui să asculți sistemul original, cu o sursă audio (MP3, FLAC, whatever) excelentă, apoi fix aceeași sursă cu aceleași setări să o folosești pe sistemul audio proaspăt instalat, dacă totul e ok vei câștiga ceva mai mult bass și claritate indiferent de volumul de audiție  - ăsta e secretul la Focal nu trebuie să mai faci izolare fonică.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca imi voi face o parere dupa ce voi auzi boxele cu care vine masina ; daca o sa simt ca e nevoie de upgrade am sa merg pe varianta Focal dedicata si din cate am inteles si pe spate sunt tot de 16.5 cm nu de 13 ca la modelele anterioare.

Sunt pe yt niste filmari cu montaj de boxe Focal pe Duster si la discutii acolo am vazut ca cel care le monteaza spunea ca nu merita 165-4 si e mai bine sa pui 2 x 165-2. Poate am inteles eu prost ce zicea acolo; alta varianta ar fi 165-2 + 165-4 si sa las tweeterele originale instalate. 

Am sa vad si ce modele de Focal tip component ar putea fi o varianta insa dedicate sunt doar coaxiale parca.

 

Editat de georges
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...