Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca faci 1-2 drumuri pe luna in afara nu ai treaba cu DPF, saptamana trecuta am facut revizia: filtru motorina(cartus), filtru ulei,ulei de la reprezentanta(sa nu faca figuri la garantie) aer+polen inlocuite de mine in parcare(cuparate separat). Pret 600ron in Bucuresti.  Daca vorbim de fiabilitate la ceva de genu 200.000km DCI este peste tce. 1.2 este nou in plus mai toate motoarele cu injectie directa de pe piata au avut probleme, nu mai stai cu griji daca mai ai ulei sa nu....

Editat de qaz

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Ciprian1503  Consumul la un 4x2 dci mers regim autostrada (130 -150 km/h) nu sare de 7 la suta...mixt nu stiu pentru ca din cati km am facuti pana acum in aproape doi ani,cam 90% au fost in regim de autostrada!Stiu persoane care au facut cu un plin si 1000 de km.

In schimb tot ce e Duster benzinar in Italica,are din start si instalatie gpl ,fara nici nu cred ca sunt in circulatie.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru rarspunsuri, sper sa nu am probleme cu DPF dar totusi luminati-ma cu un aspect, Rabla zice ca sub 130 gr emisii, esti acceptat,

un 1.2TCE la duster are 138 gr in timp ce acelasi motor pe Qashqai are 129...Care e totusi explicatia ? Toata lumea vorbeste de diesel ca polueaza, ca vor disparea cand in toate masinile din gama Dacia, emisiile sunt mult mai mici la diesel...adica de ce sa scoti acest tip de motor daca totusi nu polueaza ca benzinarul ??? 

Partajează acest post

Link spre post

Emisii poluante nu inseamna doar dioxid de carbon la care face referire programul Rabla de la noi.

Vorbim de particule fine, in special la motoarele Diesel. Din acest motiv s-a introdus la norma de poluare Euro 6 filtru de particule la motoare pe motorina iar la norma Euro 7 urmeaza sa se introduca acest filtru si la motoarele pe benzina.

Totodada la motoarele Diesel avem si emisii de monoxid de sulf care sunt mai periculoase decat CO2.

Emisile unui motor sunt direct proportionale cu consumul acestuia iar consumul (mediu) al unui motor difera in functie de transmisie/tractiune/tip masina. Altfel spus motorul 1.2 tce are emisii diferite daca vorbim de Duster 4x2, Duster 4x4, Qashqai sau alta masina.

Editat de abc
  • Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta