Sari la conținut

Postări Recomandate

Poate cand a zis 20 s-a referit la euro care la cat a ajuns cursul se duc spre 100 lei :)

 

Tocmai pentru partea cu devalorizarea rapida a oricarei masini noi eu am preferat sa iau SH.

SH care la momentul achizitiei sa fie cat mai noua, KM putinei si istoric service ok si verificabil iar din ce am tot vazut la vremea respectiva cea pe care am luat-o se prezenta asa: 2 ani si vreo 6-7-8 luni vechime, 35.000 km, revizii in reteaua Dacia la dealerul de la care a fost cumparata de noua si de la care intamplator am cumparat-o la randul meu(fiind data inapoi acolo in programul buy-back)

Pretul uneia noi cu echiparea pe care o avea a mea se ducea spre 18.000 euro, pretul la care am luat-o eu a fost 12500 euro.

Sunt de parere ca a meritat chiar daca se gaseau altele si atunci la preturi mai mici insa cu mult mai multi km, cu accidente mai mult sau mai putin seriose, fara istoric de revizii,etc

Da, ar fi fost frumos sa zicem sa o iau noua(mai mult pentru piticii mei) dar nu se justifica efortul financiar de la cat aveam cash atunci la pretul uneia noi care implica sa fac un credit,etc

Am mai scris pe aici pe undeva ca ma bate gandul sa trec la un 1.5 dci cu EDC dar nu am inca finantele puse la punct :) si nu stiu daca ma voi orienta spre una noua sau voi cauta un SH mergand pe aceleasi criterii ca data trecuta: KM putini, carte service, fara accidente majore(o bara/aripa zgariata, strambata si refacuta nu e un capat de tara. 

 

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 256
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am ales un 4x4 pt ca... l-am folosit 1% pe drumuri mai grele... dupa ce am vazut cun si unde pot ajunge cu acel 4x4... am vrut mai mult! Si uite asa am ajuns sa leg prietenii si sa traiesc momente ex

Din cele discutate aici sau la subiectul despre preturi nesimtite mi-am format o parere despre duster, in baza careia ma pot prezenta cu o expunere la subiect, respectiv sfaturi achizitie duster. Nu d

gata!   sunt membru cu drepturi depline! de astăzi stimați colegi sunt proprietar ( mândru ) al unui frumușel Duster aș pune poza la semnătură dar nu știu cum... o mică descriere ( dacă nu vă

Posted Images

Pentru cei care se simt nedreptățiți la achiziționare .... sfat .... citiți cu atenție oferta înainte de a da avansul, iar pentru orice adaos contra cost care nu e discutat îs agreat de comun acord ... sunt instituții ale statului care se pot ocupa de asta in locul vostru .... vezi ANPC, ARR, consiliul concurentei .... și mie au încercat sa îmi bage pe gât pachet legislativ si covorase, spunându-mi ca vin in sprijinul meu, IRA plăcuțele mi le-au “făcut cadou” dar spre ghinionul lor oleaca legislație mai cunosc, IRA in cazul achiziției ofertei Duster One au trebuit sa dea înapoi in momentul in care le-am explicat celor de la vocea clientului ca dacă nu îmi rezolva problema banilor in plus (92euro) voi ruga cele 3 instituții sa analizeze oferta .... is sa tragă ei concluziile.

argumentele mele au fost in principal:

- pachetul legislativ nu este obligatoriu la vânzarea mașinii, este obligatoriu la înmatriculare is la circulația pe drumurile publice, deci pot veni cu el de acasă, cumpărat din alta parte sau dacă sunt inconștient sa merg fără el;

- covorașele nu sunt obligatorii, dar dacă mașina vine din fabrica fără covorase, le-ma cerut s aprecizeze in scris asta, precum si sa precizeze, tot in scris, cantitatea de combustibil cu care vine, cantitatea de lichid de parbriz și de lichid de frâna, Iar covorașele le cumpăr eu din alta parte; orice alt cost care nu este menționat in oferta inițială este ilegal;

- nu îți pot cere taxa de numere pentru ca ei trebuie sa îți vândă o mașina înmatriculata (chiar is provizoriu) așa ei sunt obligați sa facă aceste demersuri .....

pin rest dacă aveți întrebări suplimentare ....nu ezitați sa întrebați 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba mai mult de mentalitate si atitudine.

Puteau sa pun un pret mai mare la masina cu 100 de euro si sa ofere pachetul legislativ cadou. Evident ca il lua numai cine dorea dar pun pariu ca nu renunta nimeni la el. 

La Logan, la primele generatii pachetul era inclus in pretul masinii. Stim cu totii ca nimic nu e gratis...

Mie mi se pare foarte bine sa te oblige sa cumperi asa ceva, daca masina nu are inclus pachetul, pentru a stii cu siguranta ca atunci cand masina iese din magazin pe drumurile publice este echipata corespunzator.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 2005 am cumparat logan nou si am platit pachetul legislativ.Nici in 2000 dacia 1310 nu avea inclus pac.legislativ.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 2008 pe site la Dacia aveai mentionat acel pachet legis, acum in loc sa-l plaseze undeva in josul pretului, il lasa ca o surpriza neplacuta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum trebuie cumparat pachetul ala. Dar s-a va zic altceva..Rci leasing mi-a facturat rca si casco din 1 martie, masina am preluat in 15 martie si am mai platit vreo 120 ron pt nr rosii si asigurare.deci am 2 rca uri pe masina.

Asta inseamna ca 1 luna am platit degeaba asigurare....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pe partea de finantarea mai caut oferte la banci. Nu mi se pare atractiva oferta -Credit dacia box 3 pe care o am acum.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...