Sari la conținut

Anvelope iarna Dacia Duster

Postări Recomandate

• Răspunsuri 879
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Hai sa nu exageram cu Continentalurile, sunt anvelope premium f bune si pe ud, chiar si pe zapada, problematic este pe gheata cu ele. Cine zice ca Continentalul e anvelopa proasta nu a condus Loganul

Am montat nokian-urile

Absolut de acord. Noi, publicul larg, nu avem acces la detalii de compozitie. Ne invata practica. Feriti-va de tot ce este low budget, firme chinezesti chiar daca au 10 fulgi si 15 piscuri pe ele

Posted Images

Cand mergeam toti doar cu setul de vara erau valori de trafic mai mici, cei care erau la volan ( marea majoritate) stiau sa conduca si nu erau smecheri, sa iti ia fata, sa mearga pe linia de tramvai, sa iasa de pe straduta laterala fara asigurare, etc

Personal prefer sa dau mai putini bani pe un set de iarna low cost decat pe un premium AT pt. ca iarna voi frana/manevra mai bine pe asfalt ( unde din pacate folosesc 90% masina) si zic low cost pt. ca le port poate max. 5000km pe sezon de iarna/an si in 4 ani si alea super mega premium tot zbarcite vor fi, orice zice reclama la ele si eficienta in franare si mai scazuta(pe asfalt).

Vara voiam un AT, dar m-am mai gandit si cred ca voi lua un set de vara premium care va fi ok si in off ( daca all season au facut fata, la mine, pana acum in off, vara, un premium sigur va fi suficient).

uite cu cineva mi-a citit gandurile........ :frantics:

Dar faza cu aspectul exterior al cauciucurilor, ca arata bine, este cel mai important lucru. :excl: In rest celalalte calitati ar trebui trecute de la punctul 2 in jos....

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@mugur ar fi ceva de genul asta, nu le am dar la urmatorul schimb le voi testa

https://www.nokianty...weatherproof-c/

Vezi ca exista Weatherproof SUV pe dimensiunea pt Duster.As fi luat aceste anvelope, dar din pacate in septembrie cand am luat masina inca nu incepusera sa se fabrice.

In schimb pt Symbolul sotiei am luat weatherproof 175/65 R14.

mai bine te gandesti la cele dedicate de iarna, astea din link vad ca sunt all season... nokian wrd4

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sunt allweather, nu allseaseon !

E (mare) diferenta intre cele doua categorii. Allweather sunt practic o anvelopa de iarna, dar cu o compozitie putin mai tare si cu care se poate rula fara pb si pe asfalt uscat si in sezonul cald.

Allseaseon sunt derivate din anvelopa de vara, dar sunt mai "cramponate". Ele sunt bune doar in zone climatice cu ierni blande (cu temp pozitive si fara zapada).

Cauta pe youtube ca sunt filmulete si este explicata destul de bine ce inseamna anvelopa allseaseon, respectiv allweather.

PS. Pe masina am anvelope Nokian WR SUV 3, care sunt anvelope de iarna (au muntele cu fulgul), dar pe ele scrise si "all weather plus". Adica au o compozitie care permite sa rulezi si pe uscat/vreme calda. Tocmai de aceea le-am ales in detrimentul anvelopelor WR D4, pt ca le voi tine tot anul pe masina.

Link spre post
Ok, pana la urma am comandat si au venit astea din atasament, Dunlop Grandtek SJ, arata foarte foarte bine, am asteptari mari de la ele cand o da zapada (daca o mai da iarna asta). AT-urile nu au sens in cazul meu, nu merg deloc in offroad sau conditii grele, deci n-avea sens sa dau doua milioane in plus per anvelopa. O sa vad cat de nasol se comporta pe ud si nu stiu ce, oricum iarna nu merg tare cu masina. Iar Barum Polaris 3 am luat pt un Aveo cu care se merge mai putin, nu stiu inca daca sa le las nonstop sau sa-i iau niste sh-uri de vara, s-ar putea sa vindem masina aia in cativa ani, dar in fine, deviez de topic.

Salut. Si eu am cautat Grandek SJ si mi s-a zis ca nu se mai fabrica. De unde le-ai luat? Pe mine m-au tinut 2 ierni. Erau exceptionale pe zapada si noroi. Dar nu erau intarite. Am facut praf un cauciuc pe autostrada, ruland putin pe pana. Acum tind sa imi iau Michelin Alpin A4.

Trimis de pe al meu Vodafone Smart Tab 4G folosind Tapatalk

Link spre post

Salut. Doar doua ierni ? cat ai mers cu ele in alea doua ierni ? ca este cam subtire doua ierni, mai ales pt cat am dat pe ele. Da, sunt foarte moi, moi moi moi. Pai le-am gasit pe net la unii, cauciucuri.com, la modul ca mi-au livrat 3 de-un fel si una mai mica la diametru, de nu m-am uitat cand le-am ridicat, evident ca nu incapea pe janta, am vbt cu ei si mi-au schimbat-o fara probleme. Le-am montat singur astazi. Apropos de montare singurel, mi-a luat cam 15-20 minute de roata, cu cricul masinii (care este mult mai ok decat ma asteptam) si o cheie daia telescopica cu doua capete duble (o recomand cu pasiune, faci parghie foarte buna cu ea), adica adus roata din casa, desfacut putin suruburile, ridicat pe cric, desfacut suruburile de tot, dat cateva picioare, mai ales in spate, la roti sa se miste de pe centratorul ala ca ruginise, pus roata de iarna, strans suruburile, dat jos de pe cric, strans suruburi pana troznesc, pus capacu, dus roata in casa, venit cu alta roata, se reia ciclul. 4 roti este cam limita, la final cam transpirasem si nu mai aveam chef de nici o roata. Parca sa zic ca rotile de iarna cu jantele de tabla sunt mai usoare decat allseason cu jantele stilizate. Inca ceva, mi-au cam pus plumbi la roatele astea noi, o fi de la anvelopele astea foarte cramponate, nu stiu ce sa zic. Am mers cu ele putin prin oras, la viteze mici se aude un "carait" care nu ma deranjeaza, la viteze mai mari se aude ca si cum ar batea vantul, care iar nu ma deranjeaza. La viteze foarte mari, peste 70, nu stiu ca nu am mers. Aderenta pe uscat parca sa zic ca este mai mica ca la allseason, la modul ca am plecat de pe loc cu "patinare", de proba, mai usor ca la allseason, dar nu m-am simtit nesigur pe masina, pe de alta parte nici nu am futizat la ea cu frane bruste foarte multe, am pus una de proba si a fost ok. Nu stiu cat de tare au mers cei care s-au plans de ele ca aluneca.

Link spre post

Nu stiu cat de bine e ca ti-au "troznit" prezoane... e recomandat sa fie stranse cu cheie dinamometrica (la 10Nm daca nu mai insel). Prea mult si risti ori sa strici filetul, ori, in cazuri extreme, sa te trezesti ca te depaseste capul prezonului pe strada.

Link spre post

Am mers cu ele cam 30000 km da de prin septembrie pana prin martie. Si alunecau destul de tare pe asfalt, da pe off-road nu aveam probleme. Odata, am mers cu ele pe zapada inghetata de 50cm. Masina era pe burta pe zapada da nu se lasa, numai rotile spargeau gheta si ma trageau. Foarte bune pentru zapada. Asa am ramas si fara carnet. Pe Valea Prahovei, dupa ce a nins acu 3 ierni, toti mergeau cu 30 la ora, si intr-o curba cu vizibilitate am depasit pe linie continua.

Azi mi-am montat Alpin4 de la Michelin. Parca e alta masina. O sa vad in weekend cum se descurca si pe zapada, ca pe asfalt se descurca de minune.

Trimis de pe al meu Vodafone Smart Tab 4G folosind Tapatalk

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• @t0rquemada, nu stiam de lampile LED OEM pt numar, daca afli part number-ul, ti-as fi recunoscator daca mi l-ai da si mie. Merci anticipat! @Mak, am inteles din prima ca tu ai ph2, eu iti raspundeam doar de ce am retineri in ceea ce priveste eroare de pe diagnoza la ledurile P21/5W. Vreau nu vreau, trebuie sa le accept capriciile pentru ca am 5 ani garantie la masina si tipul ce e pe partea electrica la Verbita Arad e cat se poate de zelos, asta e motivul pentru care caut o solutie fara erori la diagnoza din cauza canbus-ului. Merci oricum pentru intentie!
    • @Kidu cred ca vorbeam impreuna si ne intelegeam separat.Eu s sarac am ph2.. Tu ph3..De aici uimirea..de ce ti ar pasa daca dau eroare la diagnoza?..garantie..etc..La voi sunt ai dreacu" cei din reprezentanta.
    • Eu ți-am spus ce se poate face, ce faci tu e treaba ta  . Există lămpi de număr cu led din fabrică (cod renault)* care nu generează erori.   *nu-l am momentan
    • @Mak, imagineaza-ti ca s-au legat de mine la reprezentanta pentru niste simple becuri LED Philips pe care le-am luat pentru lampile de la numar deoarece am preferat sa schimb doar becurile si nu toata lampa cum sunt cele cu leduri pentru ca dau o lumina mai discreta in comparatie cu lampile dedicate cu leduri care, in opinia mea, dau prea multa lumina si nici nu am incredere in fiabilitatea lor. https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-led-philips-x-tremeultinon-w5w-12v-1w-6000k-127996000kx2/pd/D3D982BBM/ Ca si in cazul celor recomandate de tine, nici astea nu dau eroare in bord insa pe diagnoza se vad cu eroare de bec ars. @torquemada, multumesc pentru confirmare, acelasi lucru il banuiam si eu. In rest, mi se pare un compromis mai acceptabil sa iau LED-urile indicate de Mak, fata de a ma pune sa modific fizic triplele pe spate. Stiu ca sunt unii ce si-au activat stopul pe frana din tripla si la cel de-al doilea bec printr-un bypass de circuit insa astea sunt deja modificari fizice care pod duce la anulari de garantie daca dai de unul mai zelos.
    • La Duster ph3 cam toate becurile dau eroare pe diagnoză, unele (faza scurtă) și pe bord. Dacă becurile de frână par slabe la Duster ph3 se pot ''trafora" încă 2 becuri (câte unul în fiecare stop) spre interior unde ai doar 5w pentru poziție pui unul 21/5w stop/poziție
  • Creează nouă...