Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

Bună ziua,

Dragi colegi, am şi eu Duster-ul (SL Orange Tce 1,33 4x2) de anul acesta(2020) şi a venit cu cauciucuri de vară.

Aşadar, am şi eu o întrebare, dacă mă poate ajuta cineva, pentru iarnă m-am gândit la această combinaţie: jante "Set 4 Jante Aliaj ORIGINALE Dacia Duster ET50 6,5 J X 16CH" şi cauciucuri "Anvelopa iarna Tigar 215/65R16 102H XL Suv Winter", din punct de vedere tehnic şi legal este înregulă?

Vă mulţumesc, ataşez poze pentru exemplificare

jante.jpg

tiers.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

tigar-urile alea le am eu la vanzare( vezi topic). noi.

Editat de PufarinaUcigasa
Pretul se poate vedea in topic. Totusi, e o mica/mare diferenta intre R16 si R17. Te rog data viitoare sa dai PM
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Dan1977

Este perfect in regula.

Caracteristicile anvelopei trebuie sa fie minimum egale cu ceea ce scrie in CIV (cartea de identitate a vehiculului): 

215/65/R16 98H

215/60/R17 96H

In cazul de fata, indicele de greutate e mai mare decat valoarea minima, ceea ce e ok.

Mare atentie la modelul acela de jante si la cele Haru; capacele centrale trebuie bricolate, nu se potrivesc. Ele sunt jante Renault Duster, de asta si capacele care se potrivesc fara nici o modificare sunt cele cu simbolul Renault.

Jantele, atat modelul tau cat si cele Haru, le gasesti mai ieftin, inclusiv si capacele compatibile, in alta parte. E magazin serios, tocmai ce le-am luat pe cele Haru. Au si alte piese, tot OEM, iar preturile sunt sub piata

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • 5 months later...

Am nevoie de un sfat. Din cate am citit anvelopele cu care vine masina din fabrica nu sunt prea grozave este adevarat sau nu?

Este viabila varianta cu un singur set de roti? Daca as opta pentru un singur set de roti care ar fi o alegere mai buna intre Nokian Wheatherproof sau BFGoodrich KO2 ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau un set de roti pe care sa ma pot baza sa pot face "orice" in limita bunului simt, fara a avea pretentii in vre-o utilizare extrema, care sa fie insa ok si la utilizarea pe sosea care o sa fie 90%.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bfg sunt pentru o utilizare 50%asfalt  50%"ofroad". Isi fac treaba in afara asfaltului foarte bine, dar sunt si cele mai grele. Pentru o utilizare de doar 10 % in afara asfaltului nu stiu daca merita banii. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la costul initial al achizitiei sau chestii gen economie de combustibil, zgomot, etc. Din cate am vazut au review-uri bune si pe asfalt. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...