Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

Am condus 3 ierni cu Nokian Hakkapeliitta R2 care sunt exceptionale dpdv tractiune, directie, franare in conditii de iarna.

Iarna trecuta am schimbat masina si am luat 4 cauciucuri noi WR D4 care sunt ok dar nu se compara. Cine isi permite diferenta de pret 700 lei R2 SUV fata de 430-450 lei WR D4 merita pentru siguranta. Experienta mea se rezuma la condus pe zapada noua, batatorita, gheata fara off-road.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mă uitam acum pe niște oferte la aceste Hakapeliitta și erau cam 500 ron - deci diferența nu este mare la preț..( am dat 430 ron/ bucata de WR D 4 )

 

problema este că, din câte văd eu, au clasa C la consum ( cls. B la WR D 4 ) și cls. F la frânare ( cls. A la WR D 4 ); 72 db față de 69 db la WR D 4

 

deci ar trebui totuși să fie mai bune WR D 4, nu ?

 

sau cel puțin să fie bune ... ( sper că nu degeaba le laudă toți :ahappy: )

 

stimă!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, Hakapeliitta sunt foarte ok cand mergi pe zapada. Mai bune decat WRD4. Cum la noi si iarna mergi 95% din timp pe asfalt, nu prea le vad justificarea (decat daca stai in zone rurale in zone unde zapada tine de la sfarsitul lui noiembrie pana la inceputul lui martie)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...