Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

10 mituri despre anvelopele de iarna:

"....

7. Pneurile all-seasons sunt la fel de bune ca cele de iarna Afirmatia cea mai hilara. Ati observat cum marii producatori de anvelope nu mai scot pe piata pneuri mixte? Pentru ca anvelopele all-season sunt bunicele la orice, dar foarte proaste la tot. Adica este un compromis care vine cu mult mai multe neajunsuri decat avantaje. Are fulgul stantat pe peretele lateral, deci nu vei lua amenda nici daca incurci traficul, asta e clar. Si iti salveaza si ceva banuti, ca nu trebuie sa cumperi 2 seturi separate. Dar cam astea sunt unicele calitati. Pentru ca se comporta prost pe asfalt uscat, prost pe zapada, prost pe gheata si se uzeaza foarte repede. Daca insa esti de acord cu acest compromis, iti poti cumpara un set de pneuri mixte ca sa faci economie la bani. Dar te asiguram ca vei face economie si la siguranta.

.. ..

8. Se poate merge cu anvelope all-season pe zapada fara probleme Inca o afirmatie eronata. Multa lume nu stie ca pneurile mixte sunt facute doar pentru tarile in care iernile sunt reci, dar nu ninge mai deloc. Adica sunt niste pneuri care se comporta decent la orice temperatura. Si atat! Adica vor frana la fel pe asfalt uscat sau umed si daca e cald, si daca este rece, insa daca e vorba de mers pe zapada, acestea nu au profilul necesar unei aderente crescute. Am scris mai demult un articol detaliat despre pneurile mixte si motivele pentru care acestea nu sunt bune la mersul pe zapada.

............

"

Sursa : http://www.4tuning.ro/tehnica-auto/10-mituri-despre-anvelopele-de-iarna-intelese-gresit-de-soferii-romani-20647.html

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

10 mituri despre anvelopele de iarna:

"....

7. Pneurile all-seasons sunt la fel de bune ca cele de iarna Afirmatia cea mai hilara. Ati observat cum marii producatori de anvelope nu mai scot pe piata pneuri mixte? Pentru ca anvelopele all-season sunt bunicele la orice, dar foarte proaste la tot. Adica este un compromis care vine cu mult mai multe neajunsuri decat avantaje. Are fulgul stantat pe peretele lateral, deci nu vei lua amenda nici daca incurci traficul, asta e clar. Si iti salveaza si ceva banuti, ca nu trebuie sa cumperi 2 seturi separate. Dar cam astea sunt unicele calitati. Pentru ca se comporta prost pe asfalt uscat, prost pe zapada, prost pe gheata si se uzeaza foarte repede. Daca insa esti de acord cu acest compromis, iti poti cumpara un set de pneuri mixte ca sa faci economie la bani. Dar te asiguram ca vei face economie si la siguranta.

.. ..

8. Se poate merge cu anvelope all-season pe zapada fara probleme Inca o afirmatie eronata. Multa lume nu stie ca pneurile mixte sunt facute doar pentru tarile in care iernile sunt reci, dar nu ninge mai deloc. Adica sunt niste pneuri care se comporta decent la orice temperatura. Si atat! Adica vor frana la fel pe asfalt uscat sau umed si daca e cald, si daca este rece, insa daca e vorba de mers pe zapada, acestea nu au profilul necesar unei aderente crescute. Am scris mai demult un articol detaliat despre pneurile mixte si motivele pentru care acestea nu sunt bune la mersul pe zapada.

............

"

Sursa : http://www.4tuning.r...mani-20647.html

 

Oare? :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, pe zapada (zapada, nu gheață) eu cred ca esti mai bine ancorat cu un BFG AT (all-season) decat cu Debica Frigo, de exemplu (am avut Debica Frigo pe vechea masina, si in afara de faptul ca eram legal, aveam fulgul pe cauciuc, nu eram foarte sigur pe zapada).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...