Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

Asta pentru că e diferență între All Season și All Weather.

Am căutat mai multe informații după ce am văzut pe pielea mea ce înseamnă Dunlop All Weather sau Good Year UG7 sau chiar Matador de iarnă vs aceste Continental Al Season.

Chiar pe site o sa vedeți că nu sunt recomandate pentru ierni mai aspre.

Pentru lăsat mașina acasă când vin ninsorile sau e ger și sticlă pe jos sunt bune.

Cine circulă continuu indiferent de anotimp ar trebui să se orienteze la alte cauciucuri dar All Weather - o marcă premium sau unele separat pentru Iarnă.

Părerea mea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu accepta Dacia dimensiunile, este o dimensiune care se potriveste, dar risti sa nu o accepte ITP-ul pentru ca nu o ai trecuta in cartea de identificare a masinii. In mod normal nu e acceptata la ITP (ori pui cauciucurile originale cand faci ITP-ul, ori te "descurci").

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia mea dupa 2 ani de utilizare anvelope all-season (nu pe Duster, alt 4x4): nu sunt bune nici vara, nici iarna. Iarna, pe un drum neasfaltat, acoperit cu zapada: degeaba 4x4, trebuia sa montez lanturi, pe cand alte masini cu anvelope iarna, urcau fara lant. Vara: se tocesc EXTREM de repede datorita compozitiei.

Anvelopele Conti de pe Duster: n-am avut ocazia sa le testez vara, dar iarna nu mi se par ok deloc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt multumit de anvelopele originale. Le-am schimbat la 76000 Km tot cu altele originale. Si mai mergeau o vara fara probleme. Cum acum este iarna au trebuit schimbate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai continentalele cross contact LX all season cu care au venit unele Dustere, pot sa zic ca pe vremea si temperaturile care sunt, se comporta prost. Mergi cu grija, franeaza din timp si mai ales nu brusca nici directia nici frana.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...