Sari la conținut

Sumar topicuri - probleme & rezolvari Dacia Duster


Postări Recomandate

Bina ziua. Acum ceva timp mi-am cumparat un burduf planetara spate, partea spre grup. Azi am desfacut planetara cu gandul de a schimba acel burduf, (am schimbat pana acum cel putin vre-o 30 buc la diferite masini) am pus planetara pe masa, am scos burduful din ambalaj si din experienta, am zis sa masor diametrul burdufului nou in comparatie cu cel vechi, cel nou are interiorul de 74mm, exteriorul capului de planetara are aproximativ 66mm.dupa cateva masuratori mi-am dat seama ca nu se potriveste sub nici o forma. Burduful fiind cumparat dupa serie sasiu, pe mai multe siteuri piese auto, pentru planetara spate spre grup am gasit doar burduf de 74mm. A mai patit cineva asa ceva? Burduful nou este perfect rotund, nu are acele proeminente in interior ce copie forma capului de planetara.

IMG_20200404_121706.jpg

IMG_20200404_122331.jpg

IMG_20200404_123144.jpg

Editat de radovan
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • t0rquemada featured this topic
  • 4 weeks later...

O intrebare!Am un Duster Ph2 2017 1,5 Dci 4x4 109 e6 60.000km.Este normal ca filtrul de particule sa se umple de la 3 gr la 16 gr in maxim 100km.Imi face regenerari cam dese.Asa trebuie sa faca sau are o problema cu amestec prea bogat ,egr,senzor defect,ecu?De elemplu dupa regenerare ramane 2-3 gr si presiune dif este de 7hpa,asta acum 2 zile.Ieri dupa o verificare am 16 gr pres dif la relanti 26hpa.Astazi 50 de km facuti si aproape de 17gr presiunea la relanti tot 26.hpaDaca acelerez ajunge si la 120 hpa.Oare se injecteaza prea multa motorina si incarca filtrul,sau este normal asa.Nu merg subturat,nu folosesc eco,schimb uleiul din 10 in 10 mii.Nu am nimic aprins in bord.Va multumesc mult!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...