Sari la conținut

dust3radmin

Noua Dacia Duster facelift - comenzi, modalitati de plata, durata livrare

Postări Recomandate

Daca au scos motorizarea asta si pretul a crescut, de la 12.400 parca cat era inainte acum de la 14.450, imi cer scuze daca nu am nimerit preturile corect

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fapt a crescut pretul minim la care se poate cumpara un Duster. Dar, foarte important, vorbim de variante diferite.

Inainte, cel mai ieftin Duster, costa 10900 euro dar era vorba numai de marketing deoarece varianta respectiva nu o cumpara nimeni.

Nici varianta de baza initiala, de la lansare, de 12350, nu era altceva decat marketing deoarece nimeni sau aproape nimeni nu cumpara un Duster fara aer conditionat. Si uite asa trecem de 13.

Din ce se vede Dacia promoveaza variantele diesel probabil si pentru faptul ca intotdeauna in jur de 80 % din vanzarile Duster in Romania au fost cu motoare pe motorina.

Trendul catre motorizari pe benzina se manifesta in primul rand in tarile occidentale si in special la masini mici, mai putin la suv-uri. La noi nu am auzit nici macar discutii pe tema unei posibile interziceri (peste multi ani) a masinilor diesel in marile orase (ex. Bucuresti). Iar de la discutii la lege si mai ales la aplicarea ei este cale lunga.

In plus masinile diesel excluse din vestul Europei se vor regasi sub forma de second hand pe drumurile patriei noastre.

Eu din ce am vazut, pe termen lung, strategia Dacia a functionat ireprosabil de cand a intrat sub umbrela Renault. 

In concluzie am incredere in ce propune uzina chiar daca initial nu este intotdeauna pe gustul meu.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Autentifică-te pentru a urmări asta