Sari la conținut

probleme schimbator viteze


Postări Recomandate

Pentru ca nu a raspuns nimeni inseamna ca problema nu exista . Sau am eu probleme cu capul :) sau piciorul (ambreiaj) sau mana (schimbator).Intre timp am facut inca 100 km pe langa cei 400 si am manevrat mai cu blandete schimbatorul (nu ca un tractorist ) si surpriza :trecerea in treptele de viteza se face lin fara probleme :lol:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la "manevrat mai cu blandete schimbatorul (nu ca un tractorist )", exact asta vroiam sa zic si eu: incerca sa nu faci trecerea brusca dintr-o treapta in alta, ci sa faci o mica pauza, de o fractiune de secunda, mai ales ,la trecerea prin punctul mort...Nu stiu daca m-am exprimat prea tehnic, dra cred ca s-a inteles ce am vrut sa zic. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

am si eu asemenea probleme,

când schimb din treapta I în trapta II am câteodată anumite cârâituri, dar le pun pe seama emotivității sau grabei cu care schimb viteza,

este drept că în cei 2 ani, de când am mașina, acest lucru s-a întâmplat de cel mult 10 ori, ceea ce este foarte putin, ținând cont de faptul că merg cu ea zilnic.

oricum senzația nu este confortabila.

dar dacă raportez numărul de rateuri la cel total de schimburi de viteză, aceste incidente sunt nesemnificative.

poate suntem prea pretențioși,

nu cred ca exista un forum pentru cei care au ferrari in care sa fie analizate toate chichițele pe care le analizam noi, nu au timp pentru așa ceva, ei trebuie sa faca bani in timpul in care noi stam pe forum , pentru a-si cumpara si intretine masina, :) ,

sunt conștient ca aici am fost răutăcios, dar în parte am dreptate, :sorcerer: .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...