Sari la conținut

Ce OPTIONALE merita achizitionate la Noul Duster - facelift


Postări Recomandate

Am aparatori de noroi de cand am ridicat masina de la dealer. Mi le-au montat ei, in stilul lor, adica stramb. Si pentru ca nu imi placeau deloc cum arata le/am demontat acum doua saptamani. Iata ce am remarcat:

- masina se murdareste mult, mult , mult mai repede. Pragurile nu numai ca sunt murdare dar sunt incarcate cu noroi de parca l-ar lipi cineva acolo. Trebuie sa ma feresc de balaceala daca nu vreau sa ma duc cu masina la spalatorie foarte des. Totusi mie imi place mai mult cum arata dusterul murdar. Este amanuntul estetic ce ii confera un aer de cuceritor.

- in spate doar colturile negre ale barei de protectie se murdaresc mai tare. Nu am remarcat sa deranjez pe vreun coleg de trafic cum nici eu nu am fost deranjat mergand in urma unui duster fara aparatori. Pe de alta parte, daca cineva ajunge sa fie "deranjat" de lipsa cauciucurilor de la spate inseamna ca nu respecta distanta regulamentara si asta m-ar pune pe mine in pericol.

- daca ar fi sa mai iau un duster nou nu i-as pune aparatoare de noroi la reprezentanta. Poate mi-as cumpara un set pentru fata si l-as monta singur sau m-as duce la un meserias.

 

In privinta accesoriilor nu mi-a mai cumpara de la dacia in mod cert presuri de cauciuc cu margine inalta care sunt o prostie cu stea in frunte (am un set aproape nou de vanzare pentru cei care nu ma cred 50 de lei toate patru). Cu 100 si ceva iti iei presuri tip fagure chiar si cu margine joasa si sunt mult mai bune.

 

De asemenea, nu inteleg de ce cei care isi cumpara facelift se ingramadesc sa plateasca mizeriile alea de senzori de parcare la pret de 5 ori mai mult decat merita.

Totodata nu inteleg la ce e necesar pilotul automat pentru cei care locuiesc, de pilda, in Ardeal unde exista vreo 40 de km de autostrada.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 68
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iti dau eu cateva exemple... (ca am avut radioul de origine pe PH2 si m-am upgradat cu un MediaNav da' nu la banii de la producator... ) - Muzica de pe stick se aude in aceleasi difuzoare mult mai bi

1. Exista la sofer buton de blocare a geamurilor spate. 2. Nu stiu daca pe versiunile de baza exista, dar eu am deja cd-player cu bluetooth si integrarea telefonului, sa-l iei pentru medianav, depind

Si eu am aparatori de noroi de la 0 KM insa pragurile tot se murdaresc, manerele de la usi tot sunt murdare. Banuiesc ca intr-o proportie mai mica insa sunt. Luneta parca e o idee mai curata. Eu le-am

Posted Images

...

In privinta accesoriilor nu mi-a mai cumpara de la dacia in mod cert presuri de cauciuc cu margine inalta care sunt o prostie cu stea in frunte (am un set aproape nou de vanzare pentru cei care nu ma cred 50 de lei toate patru). Cu 100 si ceva iti iei presuri tip fagure chiar si cu margine joasa si sunt mult mai bune.

 

De asemenea, nu inteleg de ce cei care isi cumpara facelift se ingramadesc sa plateasca mizeriile alea de senzori de parcare la pret de 5 ori mai mult decat merita.

Totodata nu inteleg la ce e necesar pilotul automat pentru cei care locuiesc, de pilda, in Ardeal unde exista vreo 40 de km de autostrada.

 

Daca stiam asta mai repede despre covorase nu le mai comandam, acum tre' saastept sa livreze masina si le incerc ca sa vad daca imi convin sau nu, poate ajung si eu sa le scot la vanzare :( Dar ce nu iti plac la ele?

 

Senzorul de parcare mi-a soptit agentul de la reprezentanta ca nu se merita la pretul acela, oricum nu prea ne dadeam in vant dupa aceasta optiune

 

Pilot automat pentru noi, Ardeleni ??? Păăăăăăi șe să zâc măi ... dară sora me-a s-a maritat in Italia, sogorul (adica cumnatul) s-a angajat la un job in Polonia, iar sogorita (adica cumnata) sta in Budapesta ... nu stiu sa mai zic ca poate mergem cateodata intr-un sejur de relaxare pe taramuri mai europene cu mai multe autostrazi in comparatie cu tara asta a lu' Papura Voda ... na

 

cam asta ar fi si motivul pentru dCi vs. benzina, plus ca mai umblam si prin Ardeal (dar nu numai) in lung si-n lat

 

sper ca nu am jignit pe nimeni

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind on-topic.

Am acum opinii dupa folosirea optionalelor.

 

1. Senzorii de parcare - intr-adevar pretul e cam prea piperat - dar am preferat sa fie pe butonul original al masinii, fara alte fire trase separat. E drept ca cei priceputi pot pune noile fire incat sa nu intre in rezonanta si sa faca zgomote. Dar tinand cont ca au mai fost doar un pic peste 1% in plus peste valoarea masinii... am acceptat pretul.

Pot spune ca senzorii sunt OK, mi-au dat curaj sa dau cu spatele in locuri unde eram convins ca voi atinge ceva. Imi place ca se activeaza doar cand dau in marsarier.

 

2. Cruise control - o jucarie foarte frumoasa pentru copii ca mine. E foarte fain sa apesi pe + si sa creasca usor viteza. Chiar imi place mult sistemul, nu ma asteptam sa imi placa asa mult. L-am testat pe vreo 200 km pe E85 / DN2, ca e mai drept.

Partea de limitare a vitezei iarasi a fost foarte buna in acele localitati lungi lungi unde stai cu grija radarului si nu vrei sa iti intepeneasca piciorul.

Pe total multumit de cruise control + limiter - iarasi un pic peste 1% din valoarea masinii.

Ma cam durea genunchiul dupa condus peste 4 ore, chiar daca faceam pauze, asa ca e binevenit.

Cum ziceai si colegii, sper sa iesim si noi prin Europa la autostrazi drepte si bune.

 

3. Volan + schimbator din piele - sunt OK, se integreaza frumos cu masina.

 

4. Media Nav + harti - e un sistem destul de OK, noroc ca l-au inclus in pret la Laureate.

 

5. Jentile din aliaj - aici e de gusturi, dau bine pe facelift totusi. Dar unii ar putea zice ca vor sa faca altceva cu banii aceia.

 

6. Incalzirea in scaune.... Eh, chiar si eu care eram impotriva ei am ajuns sa o apreciez.

Sotia mea nu o decupleaza nicicum. Eu o opresc dupa un minut ca e prea cald pentru mine - dar tot se poate zice ca imi place acel minut de rasfat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am regretat puțin că am comandat senzorii de parcare din fabrică, când pe lista de accesorii pusă de cineva pe aici găseai la dealer senzori față plus spate la un preț doar puțin mai mare. Nu mai vorbesc de alte sisteme de la alte firme, mai avansate.

 

Mă amăgesc însă singur zicându-mi că e mai bine să fie montați din fabrică decât să îmi tragă fire "meseriașii" de la dealer sau să mă chinui cu garanții și altele la vreun alt atelier mai mult sau mai puțin autorizat. Acu' dacă chiar o fi așa sau doar mă consolez eu cu aceste gânduri, rămâne de văzut..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind on-topic.

Am acum opinii dupa folosirea optionalelor.

..............

 

Fara discutie ca senzorii pentru parcare sunt foarte utili. Atata doar ca la achizitionarea dusterului meu (vechi) mi-au montat senzorii la reprezentanta inainte de livrare, au fost (daca nu ma insel) vreo 50 de euro, sunt patru senzori si au afisaj pentru distanta ramasa pana la obstacol montat deasupra oglinzii retrovizoare.

De asemenea incalzirea in scaune este foarte buna (imi montez si eu cand vine daniel vaduva pe la TGM) dar costa foarte mult la facelift. Noi cu vreo 300 de lei (vreo 70 de euro) o avem gata montata. Si e tot cea originala.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...