Sari la conținut

Suspensie H&R + IRONMAN


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 193
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pana la urma tot de la ei am luat si eu. Sunt seriosi baietii, mi-au livrat in 7 zile, asa cum au promis. Pretul in 2014-03 este de 920 + curier. Montarea lor a durat cca 90 min. Arcurile sunt de culo

Salutare, Deschid acest topic (chiar daca mai exista unul dedicat imbunatatirii suspensiei) deoarece, eu cred ca pasul la care am recurs eu de a-mi schimba suspensia este o varianta foarte echilibrat

Pentru a masura cat mai exact lift-ul rezultat dupa inaltare: 1. masina sa fie fara pasageri si fara incarcatura, cu toate accesoriile si echipamentele din dotare (roata rezerva, cric etc) 2. sa se

Posted Images

Daniel ridica o problema interesanta dar cred ca nu are dreptate. Nu sunt cunoscator bun al amanuntelor suspensiei dar logic treaba suna asa: daca merge inaltare cu arcuri mai lungi sau mai tari, apoi merge si cu flanse deoarece acestea sunt de fapt niste prelungiri ale arcurilor. Zic si eu. Ma duc in parcare sa studiez problema si revin.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca merge inaltare cu arcuri mai lungi sau mai tari, apoi merge si cu flanse deoarece acestea sunt de fapt niste prelungiri ale arcurilor. Zic si eu. Ma duc in parcare sa studiez problema si revin.

Problema sta cam asa:

Arcurile H&R sunt exact de aceeasi lungime cu arcurile standard. Singura diferenta este ca cele H&R au o spira in plus deci... se lasa mai putin.

Arcurile mai lungi (cele de la Ironman) nu s-au potrivit pe masina si a fost necesar sa se taie o spira pentru a se potrivi!

Deci concluzia e destul de simpla: daca sunt mai lungi nu se potrivesc (pt ca nu exista si amortizoare mai lungi). Aceeasi solutie este si cea cu "tampoanele" montate pe masina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...daca merge inaltare cu arcuri mai lungi sau mai tari....

Vezi ca nu e acelasi lucru... cel putin din punt de vedere al stabilitatii.

Centrul de greutate se muta mai sus si aceasta modificare ar trebui compensata cu rigidizarea arcurilor, ceea ce in cazul flanselor (sau arcurilor mai lungi dar la fel de moi) nu se intampla...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Eu mi-am luat arcurile H&R de la prima! In 2012 am dat pe ele 890 RON + curier

 

Pana la urma tot de la ei am luat si eu. Sunt seriosi baietii, mi-au livrat in 7 zile, asa cum au promis. Pretul in 2014-03 este de 920 + curier. Montarea lor a durat cca 90 min. Arcurile sunt de culoare albastra, o idee mai groase decat cele stoc, si exact aceeasi lungime, insa cu o spira in plus: se comprima mai greu si vor comprima mai putin decat cele stoc. Primele mele impresii sunt pozitive. Masina e la fel de comoda de condus pe asfalt, nu am observat balans nici la frana nici la demaraj. Masina e cu fix 35mm mai inalta, eu credeam ca va fi de cca 40 si se va lasa la 30. Sa vedem cat se va lasa in timp si km... Maine imi probez noile incaltari, sa vad ce am de modificat :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...