Sari la conținut

REVIZII DUSTER DCI (preturi, probleme, diverse)


Postări Recomandate

Am facut si eu revizia de 3 ani la 55.000km. Un schimb de ulei, filtre la 600 de lei.

In alta ordine de idei, si eu aud un clanc la frana cu mersul cu spatele. Eu ma gandeam ca este de la placute sau saboti nicedecum de la grup sau cardan(pentru ca zgomotul este de mi bine de 20.000km.si nu s-a accentuat).

@JDm2006, pana la urma care a fost rezolvarea la tine?

 

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 188
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Azi am facut si eu revizia de 20k, la reprezentanta din Tg-Mures. Factura de 730 lei, toate operatiunile standard - voi atasa documentele cu preturi/detalii maine de la birou. Pentru comparatie am cer

Pana la urma... eu nu prea inteleg un lucru... De ce-i agitatia asa mare cu acest subiect? Eu observ ca ai o masina in garantie care mai are putin si face 80000km. Oricum, in situatia in care tu ai in

Azi am fost la a 2-a revizie (anuala, sau ceea de 40k km, dar de fapt n-am facut decat 36k), la LION Victoria, dealer Dacia-Renault din Targu Mures. Am numai vesti bune. Factura a fost mai mica decat

Posted Images

Tot vad pe aici...schimbari de distributie cu tot tacamul facute in jurul a 80 de mii km sau la 4 ani,dar la mine in documente in schema cu programul revizilor,scrie (ca si la 4x2 benzina),ca schimbul de distributie si tot tacamul aferent,se face la 120 de mii km sau la 6 ani!!!Deci cum sta treaba,noi astia 2x4 cu motoare dci sau 1.6 16 v E6 suntem mai cu mot?

Deci in final si pana la coada,cum sta treaba cu schimbatul distributiei la motorizarile E6?!?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.daca ai manualul de intretinere la indemana, cred ca scrie acolo(scuze daca ai scris deja informatia);

2. la PH1, E5, sunt date ca termene 80000km sau 4 ani, care ajunge primul;

3. din cate cunosc eu, PH1 si PH2 diesel (indiferent daca e 4x2 sau 4x4) au aceeasi kit de distributie si e la fel cu cel de pe logan diesel, de la E3 incoace; avand in vedere asta si ca la logan se schimba la 4 ani sau 60000km fiecare face cum crede ( eu ma gandesc sa o schimb la 65-70k km si in nici un caz la 80000km cum scrie in man. de intretinere pt. PH1)

4. un coleg de cu diesel 4x4, PH1, a patit sa i se rupa cureaua de distributie inainte de 80000km => a primit motor nou, in garantie schimbat de Dacia.

 

Pt. cei care nu mai sunt in garantie, nu as risca, cei care au garantie ( cred ca si cazul tau) as schimba cum zice la carte ( poate fi max. la 120000km si 6 ani, date pt. cei din vestul Europei, pt. Romania cred ca s-a pastrat 4ani si 80000km).

 

post-3261-0-78964600-1480419583_thumb.jpg

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam ciudata treaba asta...pe mine m-a pus foarte serios pe ganduri la fel ca si la primul schimb de ulei,cel dupa faimosul rodaj recomandat de producator...eu unul voi face tot posibilul sa ma incadrez la timp si nu la nr.km,care mi se par exagerat de multi pentru primul schimb!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ciudata. Ai optiunea km sau timp ( ani ). Aditional mai ai prescrierile de utilizare in conditii grele.

Daca bine ne gindim la conditiile de la noi, majoritatea circulam prin oras...suntem la conditii grele toti.

Reviziile si inlocuirile de piese in consecinta.

Daca circuli putin te dirijezi dupa conditiile in ani.

Daca circuli mai mult I-ti stabilesti o conditie de km la care faci revizia. Inlocuirile de piese le aduci ( cobori ) la numarul reviziei effectuate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat distribuția la 5 ani / 40000 km

atât avea mașina când am luat -o

deci nu știu cum s-a circulat cu ea ...

 

cureaua de distribuție mai mergea mult și bine!

de altfel mecanicul mi- a zis că mai știe nebuni care au mers și 120 k km ( benzină ) ...

 

acum, fiecare face ce vrea, riscă cât / cum vrea pe pielea lui ...

 

eu am preferat să dorm liniștit...

 

stimă!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut prima revizie. Km putini (7100). Service: Serus Bd. Tmisioara.

Cost total (manopera, filtre, ulei Elf, 1 l antigel): 765 lei. S-au verificat si placute de frana, joc in articulatii, lumini, computerele.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...