Sari la conținut

Postări Recomandate

10 hours ago, Negura said:

... Daca se poate la pct. 21, daca mai stii viteza medie aratata de computerul de bord, ca sa-mi fac o idee. Adica eu asa compar consumul meu cu altor Dustere, iau viteza aia medie de la bord, care poate nu este reala, dar este calculata la fel la toate Dusterele ...

@Cain mi se pare ca are alta dimensiune la cauciucuri (215 / 70 R16 daca nu ma insel) - eroarea vitezometrului e probabil foarte mica, insa la cateva sute de km se aduna... daca e doar orientativ desigur, se poate neglija - cauciucurile fiind cu profil de AT vor induce oricum un alt consum versus Conti stock - plus presiune in pneuri si... mai ales... stilul de condus :D

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Momentan recomand oprirea planurilor pe baza feedbackului de mai sus pana ma prind ce are masina. Mi-a facut niste fite la urcarea de pe loc in deal si si-a cam pierdut suflul. Banuiesc ca filtrul de DPF s-a colmatat in jur de 1000km de mers la consum-bunicul. I-am dat o forjare pe autostrada si si-a mai revenit insa urmeaza sa fac teste weekendul asta ca sa inteleg mai bine ce trebuie imbunatatit.

Partajează acest post

Link spre post

Recomand la masini cu filtru de particule, cel putin o iesire de 30-40 minute PE SAPTAMANA in afara orasului pentru regenerare corecta. O masina cu dpf care merge numai in oras, pe distante scurte (acasa-munca-acasa) are nevoie de regenerari corecte. Mers la consum foarte mult timp inseamna si neindeplinirea conditiilor corecte de regenerare dpf.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Ma tot gandesc la cauze, probabil este o problema care dacă apare se auto-exacerbează. In Bucuresti nu am simtit nici o problema pana la intoarcere. Masina nu am mers in Bucuresti de la mapare decat 5 zile maxim 7-8 ore. Cand a fost mapata era racheta... deci nu avea filtrul afectat. Plus 8 ore in offorad si 8 ore pe drum in limite legale dar (dar nu a depasit 120km/h). Unul din aspectele interesante pare sa fie cele 8 ore de offroad. Cumva presiunea marita, puterea marita, amestecul marit, EGRul... duc la o colmatare mai rapida a filutrului, iar daca acesta nu se regenereaza creeaza si mai multa cenusa prin contrapresiune.

Am o suspiciune ca fortarile in offroad cu functionalitatea EGRului au dus la un volum mai mare de cenusa care s-a depus in DPF.

Partajează acest post

Link spre post

Pai la offroad nu forjezi motoru ala de-l ia dracu' ? sau a fost offroad d-ala mai plimbarica prin gropi asa...

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta