Sari la conținut

danielcojocar

Uleiuri utilizate Dacia Duster

Postări Recomandate

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere

Ce-ai putea completa la 0,25 l? Acolo daca ai scurgeri (ca sa completezia)... e de belea! Pana la urma... si parerea mea e ca E BINE sa schimbi din cand in cand uleiurile... mai ales ca nu-i un capat de tara.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Salut !!

Dupa experienta celor care au Duster de mai multi ani, cat de bun e uleiul Dacia plus dpf 5w30? Acesta este semisintetic sau full sintetic ?

Ce alta marca se recomanda pentru inlocuire?

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Dupa experienta avuta, uleiul DACIA OIL PLUS, DIESEL DPF, SAE 5W30, ACEA C3, este un ulei bun Atata timp cat este si el schimbat in termenii prevazuti.

Daca citesti bine primul post (cu etichetele) ai sa vezi ca este un ulei sintetic.

Asta cu recomandatul... e cam greu ca nu am incercat altceva decat ce a recomandat producatorul

Partajează acest post

Link spre post

Eu folosesc ELF EVOLUTION FULL-TECH FE 5W-30 (sau Elf Solaris FE 5W30 cum se numea inainte).

Ideea este urmatoarea atata timp cat uleiul are omologare Renault RN07200 nu ar trebui sa ai probleme cu masina.

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Din experienta mea (putina) cu Dacia oil DPF 5W30 as prefera la urmatorul schimb Elf....

Am observat ca la un mers moderat pe asfalt, dacia oil e o solutie de buget, dar daca mai mergi si prin padure si o arzi la viteze mari (140km/h + ) pe autostrazi, Elf e mai bun pentru o viata mai lunga a motorului (cred eu) sau schimbi dacia oil mai repede de 20k km, dar ajungi poate la pret de Elf daca nu mai sus un pic.

Partajează acest post

Link spre post

La revizia pe care-am facut-o in iulie mecanicul a laudat uleiul pe care-l am in masina(fara sa aibe oricum idee ce ulei aveam)mai exact starea foarte foarte buna in care se prezenta dupa ~11.000 km respectiv 1 an si 3 luni si jumatate de la revizia de anul trecut. Km erau oricum putini chiar si pentru intervalul de 15.000 de schimb al masinii mele insa acele 3 luni si jumatate peste 1 an ne-am gandi cateodata ca ar putea cauza probleme, cel putin din folclor.

Uleiul folosit de mine de cand am luat dusterul este Elful despre care vorbesc si colegii de mai sus: Solaris DPF 5W30(numele vechi) sau Evolution Full-Tech FE 5W30(numele mai nou).

In afara de aceasta lauda :) din partea mecanicului pentru starea buna in care se prezenta la schimb nu pot sa-i atribui alte merite, isi face treaba cum trebuie pana acum si cam atat.

La logan am folosit o perioada si ceva Castrol edge fabricat in Germania(nu sunt neaparat fan al lucrurilor facute acolo dar am zis ca daca tot am ocazia sa iau ceva de la ei de ce nu :)) insa nu am observat sau simtit vreo schimbare fata de elful pe care-l mai foloseam sau un alt Castrol dintr-o gama mai slaba sa zicem si facut generic in UE.

Editat de klaus

Partajează acest post

Link spre post

Va rog exprimati-va parerea cu referire la uleiul pe care ar trebui sa-l aleg in momentul in care voi face schimbul.

Mai exact am de ales intre Castrol EDGE Turbo Diesel si ELF Evolution Full Tech FE 5W30.

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.