Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu ma declar pe deplin multumit de varianta aleasa de mine.   Asa arata masina pe asfalt:   si asa arata la 1m de asfalt   Transformarea dureaza 40 de sec (cronometrat!). Suportul de troli

Si daca tot veni vorba, am avut ocazia sa-l folosesc chiar in acest weekend.  

Astazi am facut prima troliere pe bune! Mare noroc ca in ciuda bagajelor multe nu l-am scos din masina, desi nu aveam planuri premeditate pentru offroad, acest weekend era dedicat drumetiilor. Si ui

Posted Images

E o chestiune foarte simpla... DACA esti suspendat pe burta si... "bobinezi" la roti, nu faci nimic altceva decat ceea ce este sub roti sa nu-ti ofere aderenta... Asta nu inseamna ca daca te-ai tras putin cu troliul si ajungi sa ai rotile pe tare nu inseamna sa nu dai la roti (dar asta inseamna, deja, ca nu mai esti pe burta)

 

din ce stiu, motivul pentru care NU se recomanda sa dai din roti cand te troliezi este urmatorul: invartind rotile, e posibil sa prinzi aderenta din cand in cand, lucru care inseamna ca masina inainteaza, apoi poate aluneca inapoi, sau se opreste brusc, etc... ideea e ca in felul asta masina inainteaza in hopuri, aceste "hopuri" inseamna socuri in angrenajul troliului (reductor planetar) . Socurile astea pot duce la distrugerea reductorului. Cand te troliezi, ideea e sa lasi troliul sa-si faca treaba, sa te traga constant pana ajungi intr-o zona cu aderenta de unde sa pleci pe rotile tale. ...deci sunt de evitat socurile in troliu (socuri care pot fi cauzate daca se folosesc si rotile ptr inaintare).... acuma asta e teoria... in realitate nu prea stiu de trolii cu rotile dintate sparte ...

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

In week-en am avut parte de o troliere mai serioasa.

 

Troliere la deal cu scripete --> troliul nu se descurca

Troliere in lateral cu scripetele --> troliul nu se descurca

 

Am ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi cumpar un troliu adevarat dar as vrea sa pot trolia si in fara si in spate.

 

Daca aveti idei de montaj, ce tip de troliu si cum se descurca, eventul daca poate fi folosit ca cel portabil apreciez sfaturile voastre

post-3238-0-29388000-1424772243_thumb.jpg

Editat de eugend
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca troliul e cel din poza, atunci pot sa-ti spun ca sarmele alea sunt sub dimensionate, asa la ochiometru vorbind.

e foarte posibil/probabil ca aveai cadere de tensiune pe firele alea atat de subtiri.

 

in alta ordine de idei...troliul zice ca trage 2200kg... dar cum? ...direct atarnat in fir?...sau 2200kg puse pe roti si remorcat

pe troliile astea portabile se practica descrierea asta, fiindca multe trolii de astea se folosesc pe platforme auto, si acolo ii intereseaza greutatea maxima a masinii care poate fi trasa cu troliul pana sus pe platforma... si atunci 2200kg tras pe roti, nu e chiar asa de mult... am pus eu o poza cu eticheta unui troliu de asta, si pe specificatie zice 1800kg pe fir direct, sau 4000kg pe roti...deci e o diferenta...

 

in alta ordine de idei (azi am un fix cu expresia asta).... cablul era desirat complet de pe tambur cand ai troliat?

adica troliul infasura cablul direct pe tambur? sau deja erau cateva straturi (infasurari) si peste alea infasura cablu? fiindca puterea maxima a unui troliu este pe tambur. Pe masura ce adaugi straturi de cablu, practic diametrul "tamburului" creste, si forta de troliere scade. Deci daca el duce 2200kg direct de pe tambur, dar deja ai 2-3-4 straturi de cablu infasurat, el mai poate sa traga mult mai putin. Pe spedificatiile troliilor deobieci se trece forta de tragere pe fiecare infasurare in parte... De exemplu la un Warn de ~4600kg (9500lbs) , pe a 5a infasurare troliul poate trage doar 900kg ... asa ca, atentie...

 

capatul cablului era trecut prin scripete si prins inapoi de Duster? fiindca daca ai agatat cablul de un alt pom, atunci nu ai "beneficiat" de dublarea fortei de tragere.

 

legat de troliu serios si montaj...vezi solutia lui @timekruiser... pui un troliu de 6000lbs si ar trebui sa faci fata distractiei :frantics:

Editat de kidu79
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns kidu79.

 

firele sunt cele cu care a venit troliul care da, trage 2100 de kg pe roti :( si 700 kg pe fir. Acum am citit eticheta atent si m-am lamurit ce insemna.

Cablul nu era complet desfacut deci am mai pierdut si acolo.

Singura chestie buna este ca am beneficiat de dublarea fortei legand celalalt capat al firului de troliere de masina.

 

Am inteles in concluzie de ce nu am reusit sa ma troliez.

 

Solutia lui @timekruiser am vazut-o de mult si mi se pare ft ok. Ce mi se pare destul de dezavantajos este ca nu te poti trolia decat in fata ori din cele cateva trolieri pe care le-am facut eu pana acum majoritatea au fost in spate.

Un troliu de 6000 lbs ar trebui sa fie suficient?

Editat de eugend
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti sa te troliezi si in spate cu solutia lui @timekruiser ... iti montezi in spate o prindere de aia patrata de troliu, sau prinzi placa cu troliul de carlig :excl:

problema la trolierea din spate este lungimea cablurilor electrice, alea chiar va trebui sa le ai foarte groase ptr a nu avea caderi de tensiune.

 

troliu de 6000lbs ar trebui sa fie suficient, mai ales daca folosesti scripetele.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(...) Solutia lui @timekruiser am vazut-o de mult si mi se pare ft ok. Ce mi se pare destul de dezavantajos este ca nu te poti trolia decat in fata ori din cele cateva trolieri pe care le-am facut eu pana acum majoritatea au fost in spate.

Un troliu de 6000 lbs ar trebui sa fie suficient?

 

poti sa te troliezi si in spate cu solutia lui @timekruiser ... iti montezi in spate o prindere de aia patrata de troliu, sau prinzi placa cu troliul de carlig :excl:

problema la trolierea din spate este lungimea cablurilor electrice, alea chiar va trebui sa le ai foarte groase ptr a nu avea caderi de tensiune.

 

troliu de 6000lbs ar trebui sa fie suficient, mai ales daca folosesti scripetele.

 

Intradevar, sistemul folosit de mine se poate monta si pe spate cu ajutorul unui adaptor pe butucul carligului. Pentru cei care nu au carlig, exista modalitatea de adaptare pentru inelul de tractare. Deocamdata se lucreaza la adaptorul pentru carlig, voi reveni cu imagini si eventual cu un filmulet demonstrativ dupa ce adaptorul va capata forma finala. Eu speram sa fie gata pana la IND, dar n-a fost sa fie, din pacate nu depinde de mine.

 

Dupa parerea mea troliul de 6000 lbs nu este potrivit pe post de troliu portabil, din cauza greutatii si a dimensiunilor. Troliul meu este de 4500 lbs si trage 2041kg pe roti, iar cu scripete poate trage 1500 kg chiar si pe verticala - ceea ce sunt convins ca acopera cam toate situatiile extreme in care vor ajunge vreodata posesorii de Dustere in cadrul off-roadului de agrement.

 

Intradevar firele de alimentare pentru troliu trebuie sa aiba o anumita grosime in functie de lungimea lor. La mine sunt la fel de groase atat in fata cat si in spate, voi incerca sa aflu maine exact specificatiile tehnice de la baietii care l-au montat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...