Sari la conținut

Postări Recomandate

@mustermann: teoria scripetilor (atata cata e nevoie ptr a intelege cum functioneaza troliul) e explicit prezentata in manualul de fizica, clasa a7a (vezi http://manualul.info/Fizica_VII_1998/Fizica_VII_1998.pdf pagiile4-52) . Sa nu crezi ca zic la misto acuma, serios acolo e explicat ce si cum.

Cat despre tribologie, consider ca acei factori de corectie dati de englezi (post-area ta anterioara) e suficient de intuitiva si utila, mai mult de atat e teorie....

 

Apropo, in textul pus de tine in engleza, exact ce am spus eu, sustin si baietii aia:

 

"When deciding which model winch to buy, consider the length of wire rope required, as the rated line pull is quoted with the first layer of wire rope on the winch drum. As you winch in the winch becomes less powerful with each layer of wire rope on the winch drum. You should also remember that winch cables never spool onto the winch drum evenly, this results in cable bunching which in turn compounds the problem of layer build up and in turn a loss of pulling power as described below.

As a guide for each layer of wire rope on the drum deduct 10% off the rated line pull. e.g. A winch with a line pull of say 6,000 lbs.. will have a line pull of 5,400lbs.. on the second layer, 4,860 lbs.. on the third layer and 4,374 lbs.. on the fourth layer, etc. So if you need to pull 6,000 lbs.. for any distance, you will need a winch with a greater rated line pull to start with.

You can effectively double the line pull capacity of a winch, by applying what is called a 'double line'. By using a Snatch Block / Pulley Block, you will double the line pull of the winch, but will halve the winching speed, due to the gearing ratio, this is not usually important and is often safer if you are pulling an abnormal load. However, for every pulley you use there is a frictional loss of approximately 10% per pulley.

"

 

Weekend fain!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 5 years later...
  • Răspunsuri 65
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu ma declar pe deplin multumit de varianta aleasa de mine.   Asa arata masina pe asfalt:   si asa arata la 1m de asfalt   Transformarea dureaza 40 de sec (cronometrat!). Suportul de troli

Si daca tot veni vorba, am avut ocazia sa-l folosesc chiar in acest weekend.  

Astazi am facut prima troliere pe bune! Mare noroc ca in ciuda bagajelor multe nu l-am scos din masina, desi nu aveam planuri premeditate pentru offroad, acest weekend era dedicat drumetiilor. Si ui

Posted Images

La 07.01.2015 la 15:25, timekruzer a spus:

Eu ma declar pe deplin multumit de varianta aleasa de mine.

 

Asa arata masina pe asfalt:

post-289-0-03339400-1420633609_thumb.jpg

 

si asa arata la 1m de asfalt :)

post-289-0-06359400-1420633842_thumb.jpg

 

Transformarea dureaza 40 de sec (cronometrat!).

Suportul de troliu care se monteaza sub bara si care sta permanent pe masina cantareste 11 kg iar troliul cu tot cu tava, cablu sintetic, ghidaj cablu, suruburi, etc 9 kg, si sta mai mult in portbagaj. La nevoie se monteaza pe fata sau pe spate (pe butucul carligului).

 

Inainte sa ma decid m-am documentat temeinic, si am analizat toate argumentele pro si contra tuturor tipurilor de troliuri si de variante. Nu am vrut sa stric aspectul general al masinii (pe care-l consider unic si foarte reusit) si am vrut sa-si pastreze look-ul polivalent care-l caracterizeaza. Prin adoptarea solutiei ideale (montarea unui troliu fix de mare putere) transformam masina in utilitara, asa ca am cautat compromisul ideal: un troliu de putere mai mica dar flexibila din punct de vedere al utilizarii - escamontabila fata/spate, camuflata 100% cat timp masina este pe asfalt.

Din cate am citit, recuperarea automobilistica este un domeniu aparte in care doar cei cu experienta pot oferi solutii viabile. Daca un troliu se strica, nu se va strica in garaj sau in parcare... el se va strica exact atunci cand ai avea mare nevoie de el. Deci atentie la ce cumparati.

salut poti sa imi dai si mie detalii  , eventualcu tot cu montaj in MS se poate?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...