Sari la conținut

Dacia Duster 4x2, atat pe sosea cat si in natura


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 65
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salut, Cu bunavointa administratorilor acestui doresc sa deschid un nou topic, in care sa ne putem regasi, noi, cei cu 4x2; noi, "doiari", cum plastic imi place mie sa ma exprim, suntem o categori

Acest forum se numeste forumduster nu forumduster4x4 asa ca pasiunea pt duster este aceiaşi si pt 4x2, iar ieşirile organizate de noi, forum si acd nu exclud variantele 4x2, din contra, încurajam

Salut si Hristos a Inviat, Natura minunata din jurul orasului Blaj,m-a indemnat in aceasta zi de sarbatoare la o plimbare. Masina s-a comportat minunat, am traversat o padure, putin noroi, ceva pante

Posted Images

Fie el 4X4 sau 4X2 dusterul are capacitatea de a ajunge in multe locuri frumoase, diferenta ca cel cu 4X2 va trebuii sa fie mai atent la abordarea unui obstacol . la fel diferente sunt intre motorizarile de benzina si motorina, si de aceea cei care doresc aventura recomandarea este sa inceapa treptat , sa isi cunoasca masina cu ce poate si ce nu poate ea , iesirile de pe asfalt sa fie facuta cu cel putin 2 masini minim, exista un risc ca masina sa raman blocata, fie ea 4X4 sau 4X2. iar abordarea unui obstacol sa fie facuta pe rand

 

Anvelopele au un cuvant greu de spus atat la aderenta cat si la anduranta, o anvelopa de iarna este proiectata sa aiba o rezistenta sporita la diferite situatii ex: colturi de pietre, socuri, sutinere laterala,si de asemenea ofera o aderenta mai buna pe teren accidentat datorita amprentei suprafetei de rulare

 

SALUT!

Multumesc pentru sugestii si sfaturi. Da, asa este, masina trebuie cunoscuta. In iesirile pe care le-am facut in ultima vreme m-am cam convins de ce poate si ce nu poate masina mea. Mai precis 4x2...

Nu are rost sa facem o comparatie cu 4x4, pentru ca totul este clar.

La inceputul lunii, in numar de patru persoane, am facut un tur al Dobrogei, pe niste trasee foarte bine stabilite. A fost un tur mai "special", in care am imbinat partea "civilizata" a regiunii, aici intrand obiectivele de pe sosea, cu partea salbatica, cetati, canarale, urme de ziduri, varfuri de dealuri, etc...locuri pe care le gasesti in afara soselei, departe de asfalt. Si au fost cateva.....apoi de exemplu, la Canaralele Harsovei, indrumati aiurea de un cetatean, am ajuns la obiectiv, dupa ce am traversat aiurea un deal plin cu balti, un drum de pamant, care era "ok"...de sus vazut, dar cand am ajuns intr-o portiune, era ros de apa pe dedesupt, astfel incat roata s-a prabusit, ramanad intr-o gaura adanca cu ea. Nefiind nimeni in zona, am umplut spatiul ramas cu pietre. Ce mai aventura, ulterior descoperind ca puteam ajunge in 5 min acolo si cu Tico sau Matiz, pe un alt drum..:).

Cu alte cuvinte am intrat pe drumuri laturalnice, noroaie, santuri. Abordate cu atentie, le-am trecut fara mari probleme sau...uneori oprindu-ne si mergand pe jos. Mult mai intelept:)

Masina si-a facut treaba, inalta, zvelta, inacapatoare, puternica.

Singurul lucru negativ: nu se poate decupla ESP-ul. Masina poate dar acesta pur si simplu taie tot. Un buton de inhibare ar fi schimbat multe, dar probabil costa.

In rest, totul a fost superb iar masina s-a comportat excelent. 2200km in 8 zile. Consum la bord:5,5 l/100 km.

Dobrogea e superba. Cautati-o cu alti ochi si va veti convinge. In Dobrogea nu exista doar mare...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum... sincer, m-asteptam sa vad in acest topic si ceva poze de la IND5. Unde acel: IIIIIEEEEEEE, a fost exclamat de catre tine de destul de multe ori si... intr-un mod EXTRAORDINAR!

Salut,

Din pacate nimeni nu mi-a facut poze, eu uitand de ele, din cauza adrenalinei :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut,

Hai sa va mai fac pofta cu o plimbarica pe care am efectuat-o la sfarsitul saptamanii trecute in Defileul Toplita-Deda, zona Lunca Bradului, Stancile Saracin. Duster-ul a fost incarcat peste limita admisa de lege, adica 7 persoane plus ceva rucsacuri si mi-a placut ca nu se poticnea ca motorul pe benzina de la fostul Logan, care de altfel e o masina exceptionala.

 

Apropo...10.000 km din iunie pana in prezent, in total 76.000 km, in aproape trei ani, fara 4 luni. smile.gif

 

tprg.jpg

 

h4tx.jpg

 

Peisajul superb de pe Stancile Saracin:

 

1uiy.jpg

 

 

Drumuri Bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...am mai gasit inca cateva poze de pe Valea Paraului Swartz....Muntii Gurghiului......tare faine:

 

oacj.jpg

 

no7h.jpg

 

8jvt.jpg

 

r7zd.jpg

 

Numai acum realizez...eu singurul cu 4x2 am fost bagat la inaintare, dar ce fain a fost, ce senzatie de catifelare, vorba unui prieten bun din Piatra-Neamt.

Dupa ce au vazut ca functioneaza treaba, s-au "bagat" si ei

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...