Sari la conținut

Probleme indicator consum


Postări Recomandate

Asta cu scazutul liniutelor fara legatura cu realitatea o stiu, noua este faza cu "inghetarea" indicatorului la alimentare. E prima data cand apare - si nu am intalnit-o nici la Logan, in 6 ani.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...
  • Răspunsuri 393
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Defapt ai făcut ceva, ai consumat din carburantul din rezervor - suficient cât să facă recalibrarea singur.

Eu la toate masinile detinute in peste 33 de ani am alimentat pana la primul “click” al pompei si nu am vazut “becul rosu”, lucru valabil si la masina actuala: alimentare pana la primul click si cand

Dacă în loc de L/100km ai km/L atunci: a) cineva s-a jucat aiurea b) mașina e de afară, dintr-o tară cu km/L - cam greu e teritoriul european   Se rezolvă din diagnoză.

Posted Images

Pentru a doua oara mi se intampla: ieri mai aveam benzina cam un sfert, fac plinul si nimic. Speram sa se rezolve de la sine peste noapte, dar se pare ca nu asa functioneaza :)

Astazi o sa mai pun niste benzina, poate il pacalesc :-)

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu aceasta problema pe PH2, s-a rezolvat dupa 1-2 ani cu update-uri de soft. Nu stiu de ce apare totusi problema asta si la versiunile noi...

Mai treceti din cand in cand pe la service sa intrebati daca au update de soft pentru indicator combustibil.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
La 04.11.2010 la 22:16, melcu a spus:

Detin si eu un laureat dci 110cp si am deja 8500 km. Sunt probleme cu indicator de combustibil la varianta 4x4. Se pare ca dacia va lansa un OTS pentru schimbare TdB si ceva resetari pe la calculator injectie. Oricum pentru cine inca nu cunoaste se poate vedea cantitatea precisa din rezervor cu manevra din bord (buton jurnalier apasat si punere contact....si mentinere apasat buton din TdB pana la aparitia unei succesiuni de cifre in centrul ecranului dupa care apasat succesiv de 3 ori si apare cantitate combustibil rezervor si nr de linii corecte pe indicator nivel ).

Altceva este mai nou , un scartait aparut la buretele de separatie bord-parbriz( desi inca n-am rulat in off-road).La ora actuala se pare ca se monteza un burete mai spongios , cel de acum fiind mai dens.

Aveti idee daca si la modelul duster 2 2015-2016,se procedează la fel ca sa aflu cantitatea de combustibil din rezervor,ideea este ca eu am peste jumătate de rezervor si i mi arata rosu si nu mai i mi scrie nici cati km mai merg cu ea dar asta este prima data cand i mi face faza asta,pana acum nu mi a mai făcut

Dacă mă poate ajuta cineva cu un raspuns.Multumesc.

 

Editat de Oby15
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit.

Primul post trebuia să fie o prezentare.

2016 = Duster ph2, L din rezervor se văd numai via diagnoză, idem pentru recalibrare iar becul cu pompa e oranj nu rosu.

 

 

2010-2013 = Duster ph1

2013-2017 = Duster ph2

2017-prezent  = Duster ph3

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

Problema cu indicatorul de benzina o am si eu dupa numai 5000km (1.3 TCE). Am facut plinul ochi,  fortat pompa de vreo 3-4 ori si dupa doar 30 de km pe DN1 a scazut o linie jumate fara nicio explicatie. Scadea cate putin la fiecare 2-3 km. Nu inteleg ce s-a intamplat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

Update. S.a rezolvat la reprezentanta. Au desfacut sorbul, au verificat sonda si apoi au refacut niste reconfigurari cu testerul din ce am inteles. N.a fost nimic defect in rezervor. Pare sa functioneze acum

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak changed the title to Probleme indicator consum
  • Mak pinned this topic
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...