Postări Recomandate

Eu intru rar in garajul personal, iar in fata lui am bara de batut covoare la vreo 15 cm de plafonul masinii. Bineinteles, am uitat sa dau antena jos ( ML 100 cu talpa ). Dar, surpriza, nu a patit absolut nimic. Se pare ca bobina aceea e dintr-o sarma foarte elastica.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarma aia otelita (ca o undita) se numeste "spic". Reprezinta de fapt "miezul" bobinei si e reglabila de obicei. Bobina e in partea de la baza (unele antene au capac transparent si se vede bobina). Spicul rezista bine, dar conteaza si cu ce viteza te deplasezi si de cate ori il lovesti (plus ca nu e ok sa lovesti becuri din parcari sau aspersoare de stins incendii). Se mai si desprinde talpa magnetica, etc.

De-aia e bun fluturele. Sau o antena de 50cm de calitate :)

Partajează acest post

Link spre post

Asta vara cand veneam in concediu prin nordul  Italiei, la intrarea in mega ciclonul lui peste,as fi dat si 100 de euro doar pentru o singura  informatie!Asa ca sa evit in viitor o situatie asemanatoare,m-am gandit sa schimb statia cu una ce are si banda AM,plus o antena mai serioasa si posibil si un amplificator statie cb.Ca antena ma bat gandul la President ML-145,iar ca statie Teddy,Andy sau la acelas pret am gasit in oferta si imi face mult cu ochiul o statie CRT 2000.

Partajează acest post

Link spre post

Ieri am vorbit cu vecinul meu care este TIR-ist.

Avea pe masina mica, o statie de 8W AVANTI. Din spusele lui am am inteles ca auzea din Iasi -  ceea ce vorbeau cei din Podul Iloaiei (peste 20 de Km.).

Mi-a povestit ca: In Bacau a avut parte de un control inedit cu cei de la Politia Rutiera si cei de la telecomunicatii.

Se verificau statiile TIR-istilor.  Care erau peste 4W erau gaurite cu o bormasina cu acumulator de respectivul care facea verificarea.

Cam asta a fost povestea.

Partajează acest post

Link spre post

A trecut greu povestea asta Carpatii! La Cluj circula cam cind a inceput acest topic.

Bormasina, politie....numai CFR-istii au bormasina pe inventar.

Limitele de putere stabilite prin acte normative sunt  suficiente. In functie de relief stii ce se petrece 15-20 km in fata ta + 15 - 20 de km dupa ( fata de directia ta ) pozitia celui care raspunde.

Partajează acest post

Link spre post

• Conținut similar

• De Killer82
      Vand antena CB President ML-145 UP folosita foarte putin (2-3 drumuri mai lungi), in stare perfecta (nu a fost lovita), inca 1.5 ani garantie.
      Pret: 170 lei.
      Prefer predare personala, detalii in privat.
      Tel. 0741.148.156
      Specs: 
      5/8 wave 1,1/1 adjustable + 6 dBi 600 Watt P.E.P 1800 kHz (180 cx) 0.450 kg 1530 mm Magnetic AC4 Stainless steel
      http://president-electronics.ro/ml-145-up.html

• De petrutm
      Il am din 2011 si a vazut si munte si zapada si noroi si drumuri inundate. Si Bucuresti cat cuprinde. Câteodată cu emoții, dar întotdeauna am ieșit cu bine.
      A fost o decizie analitica: imi trebuia o masina mai mare, sa incapa mai multi copii, 4x4, mai inalta (pt drumuri de munte) si relativ usor (ieftin) de intretinut. Duster era decizia cea mai buna, de departe. Si inca e (desi mi-ar place sa aiba 7 locuri!!!!).
      A avut tot timpul anvelopele originale Continental all-season, la vreo 65.000km i-am schimbat cu Michelin cross-climate. Tot all season.
      Am facut cont aici pt ca vreau sa-i schimb radio-ul cu unul cu bluetooth (JVC KD-R771BT) si voiam sa vad niste poze (cum se scoate, cum arata, ce trebuie facut). Nu stiu daca m-am lamurit, dar vedem pe parcurs
      Am citit undeva pe forum ca cineva era speriat de consum (9 si ceva litri la suta). Mie computerul imi arata o cifra, iar raportul dintre motorina pe care o bag si km pe care ii fac imi arata alta cifra (cam 1,5l/100 mai jos e consumul real fata de cel afisat). Venind din Moldova si conducand "cuminte" (fara graba, fara accelerari bruste, etc) am facut real 3,4l/100km (si afisat era 4,9l/100). In Bucuresti real fac undeva la 7,5l/100 (afisat peste 9).
      Nu e la fel de economica ca pe hartie, dar nici nu e rea.
    • De sserg
      Buna,
      Ieri pentru prima data s-au sters posturile de radio prestabilite si a "uitat " dispozitivul de imperechere bluetooth.

Am setat iarasi posturile si am imperecheat telefonul si nu am avut pana acum vre-o problema.

Cred ca e ceva de la electronica.

S-a mai intimplat si la voi asa ceva?

Numai bine,
    • De andreiscurei
      Salut,
      Acu' două zile am avut plăcerea să mi se fure antena radio de pe mașină. În naivitatea mea, credeam că lumea nu se mai coboară la mârșăvii de-astea. În fine...
      Caut acum altă antenă (pe care n-o voi mai lăsa pe mașină cât nu sunt la bord). Am găsit unele de 40 cm, mai scurte, care mi se par practice, și vin pe două dimensiuni de filet: 5 mm sau 6 mm. Știți cumva cât e filetul antenei originale? Am senzația că ar fi 6 mm, dar n-am găsit nicăieri scris negru pe alb .

Mulțumesc!
    • De dust3radmin
      Noul radio cd de pe Dacia Duster echiparea Prestige este defapt un model numit Daewoo AGC-1220RF-A.

Nu stiu daca se gaseste pe net....

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.