Sari la conținut

Dusterul meu in imagini


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 955
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Și prima mea ieșire din țară.... Bulgaria!!!   Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk    

In padurea bavareza 04 01 2015

Sa ma laud si eu cu achizitia mea care astazi a implinit o saptamana  

Posted Images

DUSTERUL meu in .... cifre:

Duster Laureate dCi 110 HP 4 x 4 16800 euro

 

Volan piele 105 euro ASR-ESP 300 euro Pack look 800 euro Total cu TVA 18,450 euro Discount pentru modelul Laureate 500 euro De plata 17,950.56 euro Total factura 78,113.35 lei Preg. Pt. vanzare taxa RAR, suport nr., nr. rosii 263 lei Accesorii ( aparatoare aripi, huse, alarma, deflectoare etc. si montaj ) 3,448.71 lei Asigurare RCA obligatorie 768 lei CASCO 2,360 lei Taxa carte de identitate 200 lei Prezervare nr CJ20SIG 30 lei Confectionat numere 40 lei Taxa poluare 709 lei Taxa talon 37 lei Taxa imatriculare 52 lei Taxa eliberare acte 2 lei Intocmire dosar imatriculare si dosar casare 45 lei Statie Radio CB + antena cu montaj 467 lei Banda cu scai pt. montaj statie 60.82 lei husa talon 3 lei stick de memorie 88 lei Total 86,686.88 lei 18,844 euro

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mea, e ca a lui ISZY56, din care scadem pack look, CASCO, statie+antena, banda pentru statie, si stick-ul:)

ca pret ar fi fost 16000-500(discount pentru detinere dacie 1310)=15.500euro+taxa poluare, numere, si alte taxe care le trage statul roman de pe noi, etc:)

Doar ca taxa de poluare a fost 1500lei...pentru o masina noua, dar ma rog....bine ca altii inmatriculeaza masini deodata cu mine cu 200 de euro...dar asa sunt legile in romania....si am citit ca vor sa le mareasca pentru masinile 4x4....si plus ca din valoarea masinii 3000 euro au mers la stat(TVA), mai au tupeu sa mai puna si alte taxe:(

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... e greu sa rememorez cele 15 cifre ale parolei de fiecare data cind vreau sa scriu ceva....

....sau are legatura cu reclama SIE care a aparut pe zona de reclama a forumului zilele trecute?

 

Sa trecem la lucruri mai reale. Tudor de ce ai platit 1500 taxa poluare? Pe noi ne-a taxat fiscul, dupa ce am dat o declaratie, pe propria raspundere, ca firma este platitoare de TVA asa cum reiese din certificatul anexat eliberat de ei ( hi hi hi ) cu 709 lei!

 

Azi am fost la padure cu Dusterul si am avut timp sa studiez un pic masina si cred ca informatiile sunt interesante:

 

- noul radio-cd player reda muzica si de pe un stick de memorie si are posibilitatea de a sari de pe un director pe celallalt daca mp3-urile sunt astfel structurate

 

- plasa verticala de portbagaj ( am zis ce bine va sta stingatorul in ea - daca tot nu are nici un suport si se balangane in portbagaj ) la modelul 4x4 nu se poate fixa, adica se poate fixa dar este acoperit in totalitate de capatul ridicat al capacului de deasupra rotii de rezerva. Singura modalitate de utilizare este prelungirea prin forte proprii a agatatoarelor inferioare, incit plasa sa se situeze desupra prelungirii mentionate. As fi scutit sotia de aceasta operatie daca proiectantul nu ar fi facut economie de 2 x 20 cm de gumielastic si suportul de pe ambele capete ale plasei ar fi fost continu ( lasind plasa culisabila ) si nu fixata doar in colturile plasei.

Tot aici de ce este capacul ( fundul portbagajului ) acoperit cu un material sintetic care agata toate scamele si este extrem de greu de curatat?

 

- daca reusiti sa depozitati ceva in locasurile de polistiren din jurul rotii de rezerva, incape si trusa + si triunghiurile, fixati-le cu lavete de sters de exemplu, altfel se vor lovi de marginea polistirenului si vor scoate un zgomot straniu in timpul mersului. Daca a fost proiectat pentru loc de depozitare io as fi ales un material mai rezistent, pina la urma polistirenul se va farimita...ca de fixarea rotii de rezerva nu poate fi vorba.

 

- din pacate, nu am vrut sa gauresc consola schimbatorului de viteze pentru fixarea statiei radio, fixarea cu banda cu scai nu tine, temperaturile ridicate din masina in stationare, dezlipesc banda de consola si mereu gasesc statia la picioarele scaunului fata dreapta

 

- pentru ca am citit de nereusite privind bandoul de protectie de la usi, oricum e prea grosolan pentru gusturile mele, prea lat, cel de la MCV-uri este mult mai simpatic, am renuntat la acest accesoriu. Totusi sa nu dau cu usa in peretele garajului am montat niste clipsuri din plastic la partea cea mai iesita inafara de la usa soferului. Asa am avut si la Dacii ( ciine care da din cap nu am avut ! ). Azi am constatat ca usa stinga spate este asa de " fix " montata incit la deschidere pisca clipsul de pe usa soferului.

 

- tot invirtindu-ma pe linga masina am gasit cheia de strins roti, ascunsa bine dar fixata destul de slab cu niste plasticuri ( nu stiu cite deschideri si inchideri vor rezista la variatiuni de temperatura, la fel cazul usitei din plastic care il maschaza ). Deci am gasit cheia de roti. Ca un copil rau am si sarit sa string suruburile de la roti. Am constatat ca la fiecare roata 1-2 suruburi se mai puteau stringe fara fortare 30 - 40 grade - asa cum am fost invatati la scoala de soferi sa purcedem la aceasta operatie dupa fiecare 1 km parcurs dupa un schimb de roata. Proprietari proaspeti atentie!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tudore nu exaspera in privinta taxari! Cind nu mai ai ce taxa taxezi consumul.

Dupa 30 de zile cu numere rosii urmeaza Rovigneta!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...