Sari la conținut

Postări Recomandate

Si eu am observat acum cu încălzirea o mică îmbunătățire, plus că start&stop are parametrii de funcționare acum ;-).

La drum lung însă chiar am fost plăcut surprins față de 12-13l la 100km din oras am avut din otopeni până la Câmpina 7,8l/100km cu viteza maximă 110km/h.

Editat de Marcko

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu doua saptamanai am fost nevoit sa fac 4 zile naveta pe ruta Bucuresti - Targoviste (miercuri-sambata). Plecarea din Tgv undeva la 07:30 (dimineata), cu intoarcere din Bucuresti pe la 19:00 - 19:30. Cam 160 km parcursi pe zi.

Marti, la plecarea din Bucuresti am resetat consumul mediu de pe CB. M-a surprins foarte placut ca la final am avut un consum mediu afisat de 6.5%.

In Bucuresti; in fiecare zi am intrat prin Chitila - Calea Grivitei - pod Basarab - AFI Cotroceni. Exact acelasi drum la retur.

Viteza a fost de maxim 120 km/h pe portiuni scurte, in rest cam 60-70 in localitati si 90-110 in afara localitatilor. Doua persoane in masina + cateva bagaje (undeva spre 120 kg in total).

E drept, a fost perioada vacanteoi scolare, orasul mai liber ca de obicei.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
On 08.05.2017 at 4:04 PM, vladionut said:

In urma cu doua saptamanai am fost nevoit sa fac 4 zile naveta pe ruta Bucuresti - Targoviste (miercuri-sambata). Plecarea din Tgv undeva la 07:30 (dimineata), cu intoarcere din Bucuresti pe la 19:00 - 19:30. Cam 160 km parcursi pe zi.

Marti, la plecarea din Bucuresti am resetat consumul mediu de pe CB. M-a surprins foarte placut ca la final am avut un consum mediu afisat de 6.5%.

In Bucuresti; in fiecare zi am intrat prin Chitila - Calea Grivitei - pod Basarab - AFI Cotroceni. Exact acelasi drum la retur.

Viteza a fost de maxim 120 km/h pe portiuni scurte, in rest cam 60-70 in localitati si 90-110 in afara localitatilor. Doua persoane in masina + cateva bagaje (undeva spre 120 kg in total).

E drept, a fost perioada vacanteoi scolare, orasul mai liber ca de obicei.

Da, cam asta este consumul la dCi..

Eu scot can 6.2 , dar am 4x2...

Partajează acest post

Link spre post

La al meu dci de 110 cai si 4x4 consumul real prin bucuresti este undeva in jurul valorii de 9-9,5, mers la orele de varf, iar in afara undeva intre 7-8% in functie de cat de grea e talpa.

Mentionez ca masina ruleaza cu BFG AT Ko2, care cu siguranta adauga macar un 0,5% la consum.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Ploesti - Moinesti si retur, 640km, 2 persoane + 150kg bagaje, AC ON 500 KM, ECO OFF, consum mediu 7,4 l/100 km, viteza medie 65 km/h

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Spuneti-mi si mie cum reuseste cineva cu PH2 4x4 1.5dCi sa scoata 4.7 consum la 25.000km facuti cu masina luata noua din reprezentanta? Mai era cineva care mi-a aratat dupa un drum de mare Zalau-Constanta si retur 3.8!!!:hyper:.  Se poate asa ceva? ...Si eu ma uit ca am 6.9 media, mai mult prin oras!

Zicea respectivul ca schimba vitezele dupa cum ii da indicatorul ala din bord.

Editat de clid
  • Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic ca nu e posibil, e totusi o matahala de masina, asta e consum pentru masini gen Peugeot 206, Opel de mic litraj etc. Nu pentru Duster.

Partajează acest post

Link spre post
43 minutes ago, clid said:

Spuneti-mi si mie cum reuseste cineva cu PH2 4x4 1.5dCi sa scoata 4.7 consum la 25.000km facuti cu masina luata noua din reprezentanta? Mai era cineva care mi-a aratat dupa un drum de mare Zalau-Constanta si retur 3.8!!!:hyper:.  Se poate asa ceva? ...Si eu ma uit ca am 6.9 media, mai mult prin oras!

Zicea respectivul ca schimba vitezele dupa cum ii da indicatorul ala din bord.

La mine e 5.9 mixt, nu merg la consum; o singura data am mers la consum, si am putut scoate 4, dar atunci eram in rodaj si schimbat vitezele la turatii joase.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.