Sari la conținut

Postări Recomandate

Cat consuma Dacia Duster - vrem date reale!

 

Am rugamintea sa postati date despre consumul inregistrat cu Dacia Duster. Va rog sa specificati motorizarea,sistemul de tractiune (adica 4x2 sau 4x4), regimul de mers si consumul obtinut. Daca aveti si poze cu atat mai bine.

 

Exemplu:

 

 

1.5dCi 85cp , 4x2, 7.9l/100 urban, 6l/100 afara, medie 7l/100.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 982
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

am 12.000 de km in 5 saptamani. 1,5 dci 110 cp, 4x4 , laureate

 

urban - nu l-am facut foarte exact dar cu AC non stop si mers normal (si pe aglomeratie, si in trafic lejer) undeva intre 6,7 - 7,2 l/100 km.

extraurban - mers normal, lejer, incarcatura medie - 5,5 - 6 l/100 km

autostrazi (romania, grecia, italia, austria, ungaria) - viteze 130 kmph - 170 kmph - 6,4 - 7,7 l/100 km

mixt in Romania - 5,9 - 6,7l/100km

mixt in Occident - 6 - 6,8l/100km

 

Concluzie dupa 12.000 de km

1. mers normal, incarcatura medie, drumuri mixte, viteza pana in 120kmph = 6 - 6,5l/100km

2. mers sportiv, incarcatura mare (3-4 persoane, bagaje), drumuri mixte, viteze si peste 120 - 130kmph = 6,5 - 7,1l/100km

 

Daca doriti si mai exact va stau la dispozitie in functie de ce e interesat fiecare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

4x4 dci 110 Cp

 

In oras : nu depaseste 7,5%

 

In afara localitatilor, mers (putin peste) aproape legal : 5.0 %

 

Autostrada max 140km/h : 6,7 %

 

Tractiunea a fost tot timpul comutata pe "Auto".

 

Ca sa nu mai deschid un topic nou, de ce se zice ca pe "Auto" consuma mai mult decat pe "2WD", atata timp cat mergi pe uscat trag doar rotile din fata indiferent de pozitie? Eu nu am observat diferente pe uscat intre cele doua pozitii, nici la consum nici la putere.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soliciti computerul, trebuie sa calculeze mereu daca e de 4x2 sau 4x4. De aici rezulta un consum mai mare de curent decat consumul becului din bord verde 2WD, toate asta rezulta intr-n consum de benzina in plus pentru a incarca bateria :D:lol:.

 

PS: Eu merg comutat pe 2WD mai tot timpul si consuma 12-13 in Bucuresti :shock:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....Ca sa nu mai deschid un topic nou, de ce se zice ca pe "Auto" consuma mai mult decat pe "2WD", atata timp cat mergi pe uscat trag doar rotile din fata indiferent de pozitie? Eu nu am observat diferente pe uscat intre cele doua pozitii, nici la consum nici la putere...

 

Poate tu nu iti dai seama, dar uneori, la un semafor, sau cand ti "se pune pata" pe careva, ii dai talpa mai tare si ptr a nu pierde aderenta, el activeaza 4x4. Tu nu vei percepe poate acest 4x4, vei fi doar incantat "cum trage" masina, nu rupe aderenta, e beton ce sa mai...dar aceste secvente cu mers 4x4 iti vor mari consumul.

Daca tu nu ai mers decat pe uscat si cuminte, intr-adevar, masina va merge 4x2, si teoretic nu ai un consum mai mare. Dar, mai in gluma mai in serios, calculatorul va analiza tot timpul daca e cazul sa comute in 4x4 sau nu, si nu stiu cat de bun e lucrul asta.

parerea mea e ca daca nu ai stric conditii dificile, apa mare, mazga, noroi, urcare pe pietris, chestii de astea, nu are rost sa tii Auto, 2WD e deajuns. Incearca sa mergi cu 2WD si pote o sa ai consum si mai mic :shock:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...