Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 982
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive

- de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala am constatat o diferenta de pana la 1L/100km intre real si CB, am reclamat acest lucru la Dacia care au remediat problema printr-o resoftare. Mai tarziu am aflat ca aceasta problema de inregistrare a unui consum mai mic in bord a dus la ramanerea in pana de motorina a unor utilizatori - posibil ca aceasta "contabilitate" sa ma fi scapat de o pana de motorina pe vreo autostrada de prin cine stie ce tara...

- daca in timp voi constata probleme la injectoare, dpf sau alte probleme posibil legate de combustibil, voi sti de unde am alimentat in ultimul timp

- tinand evidenta consumului real voi putea tot timpul sa detectez daca apar probleme, prin faptul ca de multe ori probleme = un consum ceva mai mare

- introducerea in excel a bonurilor dureaza maxim 5 minute / luna - e asa mult ?

- introducand si alte cheltuieli cu masina, oricand voi putea merge mai departe cu statisticile pe ani, km, etc. - pentru unii, matematica e chiar interesanta !

 

Ai mare dreptate cu tot ce spui si iti admir perseverenta in acest demers.

Si eu tin evidenta alimentarilor de cand am masina personala, din 2007. Tin evidenta la masina personala si la masina de serviciu si observ astfel multe diferente.

 

Si pt mine concluzia este ca matematica, statistica mai exact, poate sa fie si interesanta. :)

 

PS: sunt inginer de meserie si poate de aici vine si inclinatia catre Excel :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si eu tin evidenta alimentarilor (...) din 2007.

(...)

PS: sunt inginer de meserie si poate de aici vine si inclinatia catre Excel :D

Si eu tin evidenta alimentarilor... inca din '95 si am facut-o la toate masinile (inclusiv alea de sv). Si sa vezi ce frustrant e cand calculezi la duster-ul de sv un consum cu 2-3 l/100 km mai mic decat la a ta :)

 

PS si io-s inginer da'... eu am tinut alimentarile in agenda... :)

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maestro, ironie nu-i, ca atunci cand o fac - si o fac rar, e acida.

Reflecta un modus vivendi. Iar problemele le mai si simti, daca-ti cunosti masina. Eu unul cel putin asa fac si pana acum nu am avut necazuri avand in vedere cam ce fac cu ea pe coclauri. Alte comentarii la rubrica consum nu mai fac, caci oricum din mintile ei nu scot masina! Si prefer sa merg in continuare in stilul meu: cu turometrul si cu litri ramasi in rezervor de la utlima alimentare. Prin urmare, spor la statistica,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Imediat ce s-a incalzit vremea (de cateva saptamani), am observat cu bucurie o imbunatatire substantiala a consumului. Acum am 4000 km facuti cu masina si consumul mediu afisat de CB, de cateva saptamani, este intre 9.5 - 9.7%. In tot acest timp am mai facut un drum in afara orasului de aproximativ 200 km. In conditiile in care in afara am mers cu 110-120 km/h, pe unde s-a putut (cu varfuri de 130 km/h), consumul afisat a fost de 7%, deci cred ca se poate scoate si mai putin de 7% daca se merge mai temperat.

Totodata, si indicatorul de benzina "spune" ca se consuma mult mai putina benzina ca atunci cand a fost frig, zapada etc.

Conditiile in care merg cu masina nu s-au schimbat - in continuare drumuri scurte, dimineata si seara, la ore de varf. Ceva mai lungi prin oras in weekend (asta daca nu plecam in provincie in weekend). Desi parca Drumul Taberei este ceva mai liber la orele de varf.

 

Daca acest consum de <= 10% se pastreaza, eu sunt multumit avand in vedere masina/motorul/orasul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diesel 4x2, 109 Cp, 2016,consum mediu CB = 5,5 %. Tocmai ce a iesit din rodaj 6200 Km. Nu folosesc functia ECO.

Circul intr-un orasel mic dar si pe autostrazi cu limita 110-120 Km /h.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat acum cu încălzirea o mică îmbunătățire, plus că start&stop are parametrii de funcționare acum ;-).

La drum lung însă chiar am fost plăcut surprins față de 12-13l la 100km din oras am avut din otopeni până la Câmpina 7,8l/100km cu viteza maximă 110km/h.

Editat de Marcko
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

In urma cu doua saptamanai am fost nevoit sa fac 4 zile naveta pe ruta Bucuresti - Targoviste (miercuri-sambata). Plecarea din Tgv undeva la 07:30 (dimineata), cu intoarcere din Bucuresti pe la 19:00 - 19:30. Cam 160 km parcursi pe zi.

Marti, la plecarea din Bucuresti am resetat consumul mediu de pe CB. M-a surprins foarte placut ca la final am avut un consum mediu afisat de 6.5%.

In Bucuresti; in fiecare zi am intrat prin Chitila - Calea Grivitei - pod Basarab - AFI Cotroceni. Exact acelasi drum la retur.

Viteza a fost de maxim 120 km/h pe portiuni scurte, in rest cam 60-70 in localitati si 90-110 in afara localitatilor. Doua persoane in masina + cateva bagaje (undeva spre 120 kg in total).

E drept, a fost perioada vacanteoi scolare, orasul mai liber ca de obicei.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...