Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 982
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

mersi,

 

știam că pe mod AUTO intră 4x4 când îi dă comandă computerul...; dar nu știu care este viteză maximă până sare pe AUTO din 4x4... - era așa. o curiozitate ..

 

cărticica aș citi -o dar nu o am...( nenea de la care am luat-o avea o vârstă ...și cam uita săracul pe unde și cum punea lucrurile... :hmm: )

 

stimă!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Are consum suplimentar si... uzura inutila a sistemului!

De ce, oare, o scrie la catastif cum se utilizeaza transmisia?

Sînt convins că consumă în plus, adică cam 10-11 l gpl% fără sa-mi fac probleme cît consumă si mai merg si noaptea cu farurile aprinse .

Legat de uzură: s-a uzat ceva, cred că anvelopele, cam scîrțîie cînd plec (numai cu treapta 1 de viteza) mai grabit de pe loc sau poate sistemul de cuplare 4x4?

 

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce zice Daniel e ca pe asfalt uscat manualul recomanda sa folosesti 2WD. Cand tractezi remorca de exemplu zice sa pui pe 4WD auto. De 4WD LOCK mentioneaza ca e bine de folosit doar cand iesi de pe drum.

 

@quarelin, la o cautare pe root la forum dupa "manual utilizare" (al 8-lea rezultat e drept) gasesti asta: http://forumduster.ro/topic/2017-manualul-de-utilizare-driver%e2%80%99s-handbook/page__fromsearch__1

Sper sa ajute.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observ că încă se face confuzie între:

-consumul instant (100% irelevant)

-consumul mediu (preferabil pe întreg kilometrajul mașinii)

-consumul real (benzina/motorină consumată pe o anumită distanță)

 

Din statistica mașinii proprii, pot afirma următoarele, după montarea tuturor deflectoarelor aerodinamice

-consumul instant e mai mic cu 0,5 L/100 în aceleași condiții de mers*

-consumul mediu a scăzut cu 0,1L, adică 6,4L/100 pe X5200KM

-consum real a scăzut cu 0,5L pe același traseu**

 

*de obicei 99% pe CC

**fără deflectoare

120km cu 5,5L de benzină cu CC(90km TdB=86km reali) sau

120Km cu 6L cu CC(90 TdB) și AC

cu deflectoare

120km cu 5L de benzină și CC(94km TdB=90km reali) sau

120km cu 5,5L de benzină cu CC(94km TdB=90km reali) și AC

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi,

 

știam că pe mod AUTO intră 4x4 când îi dă comandă computerul...; dar nu știu care este viteză maximă până sare pe AUTO din 4x4... - era așa. o curiozitate ..

 

cărticica aș citi -o dar nu o am...( nenea de la care am luat-o avea o vârstă ...și cam uita săracul pe unde și cum punea lucrurile... :hmm: )

 

stimă!

 

80 km/h

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...