Sari la conținut

Postări Recomandate

Consumul real se face impartind suma de bani pe care ai cheltuit-o pe combustibil la numarul de kilometri parcursi. Mai adaugi o marja de eroare de 10% si gata.

 

Pai tocmai aici e problema, cum stii exact cati km ai parcurs cu suma de bani cheltuita? Asa scot si eu consumuri ireale cum am vazut pe aici daca unplu rezervorul cu varf iar urmatorul plin il fac pana la primul click al pompei si impart combustibilul bagat la numarul de km. Si il voi putea considera consum real.... :))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 982
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

Eu facut consumul destul de simplu cu cb-ul si m-am linistit, raport de cati litri am consumat si cati km am mers. Adica la un litru vad cati km am mers. Sau la 10 litri. Reset in oras, respectiv reset la drum lung, cu, fara bagaje, oameni, aer conditionat, ce mai vreti voi. Ziceam ca m-am linistit, la modul ca in oras intre 8 si 12, depinde, afara la drum intins intre 6 si 10, depinde.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand stăteam şi eu să calculez consumul la fiecare alimentare foloseam spritmonitor.de. Parcă asa era adreaa, nu mai ştiu, ştie google. Îţi inregistrezi km, litri alimentati,daţă, revizii...şi îţi face nişte calcule mişto gen euro/km...mai multe.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va dau consumul realizat de mine in doi ani si jumatate, inainte de gpl: 9,23 l/100. Cam 17000 km parcursi. Mers normal, cam 50% in oras, 50% in exterior. In oras consuma intre 10,5 si 12 (vara - iarna). In afara 7,2 - 8. Daca treci de 90km/h consumul isi ia zborul. Respect tuturor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am terminat gazul din butelie si rezultatele finale sunt:

- instalatie BRC Sequent 24.11. Functionare ireprosabila.

- cu 108, 46 litri gaz am parcurs 1002 km. Consum mediu : 10, 82 litri / 100 km

- benzina consumata ~ 18 l.

Daca vorbim de costuri la 1000 km :

- pe benzina : 9,23 x 5,9 x 10 = 544, 57 lei

- pe gaz 10,82 x 2,69 x 10 + 18 x 5,9 = 397,95 lei

- diferenta la 1000 km : 146,62 lei. Deci pe gaz economisesc aproximativ 25 % din pretul benzinei. Voi amortiza instalatia Gpl

in ~ 20 000 km.

Va doresc o seara buna.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...