vladpopescu

scuturi Duster

57 posts in this topic

@mugur, din ce povesteam chiar cu Costin de la Mudster, s-ar parea ca un avantaj al scuturilor astora ar fi acela ca permite "alunecarea" peste un obstacol - un fel de "deflectare" a fortei de impact - unghiul scutului, faptul ca tendonul ("grisina") dinspre partea din fata este pozitionat un pic mai sus decat cel din spate, astea cred ca ar contribui la un efect de "incalecare" al unui obstacol. La alte masini de competitie de rally-raid am vazut scuturi (placi de aluminiu gros de peste 5 mm) prinse chiar sub tendonul longitudinal al puntii spate.

Deci, cel mai probabil, ceva bine fac si scuturile astea - incearca sa mute impactul intr-o zona mai putin "damaging".

Eu personal, cred ca pentru noi, "muritorii de rand", nu sunt atat de necesare aceste scuturi pentru punte - nu stiu sincer care din noi ajunge sa le testeze cu adevarat :)

PS. daca vorbim de ceva pietroi super mare si colturos, cred ca ala ar alte rupe chestii... inainte sa ajunga la puntea spate :P

1 hour ago, Killer82 said:

Eu personal, cred ca pentru noi, "muritorii de rand", nu sunt atat de necesare aceste scuturi pentru punte - nu stiu sincer care din noi ajunge sa le testeze cu adevarat :)

PS. daca vorbim de ceva pietroi super mare si colturos, cred ca ala ar alte rupe chestii... inainte sa ajunga la puntea spate :P

Asta e si ideea, pentru noi sunt doar niste bani aruncati, tendoanele alea fiind situate mai sus fata de alte elemente de sub masina. Nu stiu la voi cei cu amortizoare Mudster cum e, dar la restul, daca trece fata, trece si spatele fara probleme.

P.S. daca ar fi avut niste preturi omenesti, poate s-ar fi gasit ceva clienti, dar asa, sunt si scumpe si inutile :) 

2 people like this

mersi Killer. mai ramane halatu'...

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.