dust3radmin

Dacia Duster chip tuning

78 posts in this topic

ce sa difere in parte huskyuk??? este 1,5 dci este 110 da pai ce crezi cai face ??? tuning poti sa ii faci si cu o rezistenta de 2-5 k asta pentru cunoscatori..si costa 10 bani

Cum spunea si @dragosb... Dar in fine, se pare ca mi-am luat teapa ca am dat aproape 200 de euro pe remapare la "cunoscatori", cand rezolvam cu un rezistor din "piata de la rusi.." :)

Daca are Dok rabdare sa-ti explice ce si cum, bine... Eu am vazut procesul live si la Boosted.ro si la Ceky Tuning (despre care zice lumea ca sunt cunoscatori) si nu pare deloc atat de simplu cum il descrii tu.

Daca tu crezi ca toate K9K de 110cp au 110cp pe Dyno, sau ca injectoarele lor au aceleasi valori, sau ca turbinele genereaza aceeasi presiune, s-ar putea sa ai o surpriza. Masinile au diferente minore intre ele de cand ies pe poarta fabricii, diferente care se amplifica exponential dupa fiecare km parcurs. Depinde de aerul in care au circulat, de stilul de mers, de motorina pe care le-ai dat-o...

Se poate pune un soft "generic" facut de chinezi, dupa niste valori generice ale motorului. Sau se pot citi mapele ECU-ului individual pentru fiecare masina in parte, iar modificarile sa fie facute personalizat, si perfect compatibil cu masina ta.

Aici apar diferentele intre masini care merg bine-mersi sute de mii de km dupa remapare, si masini care aprind bordul ca pomul de craciun la o talpa mai apasata (pentru ca a uitat chinezul sa puna nu-stiu-ce linie de cod acolo), asta in cazul fericit in care nu culegi pistoanele din toba de esapament.

Daca rezolvau "cunoscatorii" treaba asta cu un reostat pus in serie pe undeva, si tie iti luau 200 de euro pentru treaba asta, cred ca erau toti multimilionari acuma.

4 people like this

Eu am pus pe dyno o skoda 1 motorizare 1.9TDI teoretic cu 101.La test au iesit 109.Baiatul ce se ocupa de dyno spunea ca a avut situatii cand au iesit mai putini cp...depinde de starea pieselor...egr..turbo..etc

M-ar interesa si pe mine un tuning la duster 1.5 DCI 110CP euro 6 din 2015

Se poate face acest tuning si pentru motoarele euro 6?

Si as vrea sa stiu daca imi poti da vreo diagrama cu performantele inainte si dupa tuning (ma intereseaza mai mult cea de dupa tuning)

Si as mai vrea sa stiu la ce cost se poate pune dinnou softul original(in caz ca nu imi place modificarea) ?

1. Da, se poate face remapare si la aceasta motorizare. Am deja in portofoliu si variantele Euro 6.

2. Fisele dyno difera de la o masina la alta. Putem face direct pe masina ta si vedem exact graficul motorului tau.

3. Nu te costa nimic revenirea la valorile de fabrica.

Salut Dok pt dusterul meu 1,5 dci 110 cai din 2012 cat costa remaparea,merci.

Ti-am trimis PM cu oferta de pret.

ce sa difere in parte huskyuk??? este 1,5 dci este 110 da pai ce crezi cai face ??? tuning poti sa ii faci si cu o rezistenta de 2-5 k asta pentru cunoscatori..si costa 10 bani

Rezistorul ala nu face mare lucru, iar la motorul tau o crestere de presiune in rampa este detectata de ecu si te baga in limp mode sau taie injectia. In plus, daca nu apar modificari si pe alte mape sau limite din software, vei distruge filtrul de particule din cauza fumului in exces.

1 person likes this

No daca rezistorul ala minune s-ar potrivi oriunde oricum cred ca ar fi floare de ureche sa modifice orice "Nea Caisa, fochistu' din tura de noapte" sau "Dorel, sturngaru' cu rashpel la sectia Cazane " performantele motoarelor astea de pe Dustere care, desi masinarii frantzujeshti, sunt totusi un pic mai evoluate decat cele de Dacie 1300 din secolul trecut.

Nu zic acuma ca baga Dok sau altcineva o tableta pe portul de OBD, apasa 2-3 butoane si gata minunea - ti-ai transformat prafosenia in racheta, dar in masura in care se pot modifica parametrii motoarelor din marjele deja existent lasate de proiectanti ca sa poata satisface diferitele standarde de economie, poluare, recomandari de bune practici in exploatare etc. de care abunda mai toate industriile, se poate castiga un 2-10% spor de performanta si la putere si la cuplu.

Din ce a publicat Dok pe site-ul lui in privinta imbunatatirii performantelor la Duster - cel putin la cele pe benzina care ma intereseaza pe mine, cresterea e relativ mica daca te uiti la valori in sine, DAR e o CRESTERE ceea ce inseamna ca acolo unde inainte patinam ca o balerina rusoaica pe gheata acuma s-ar putea sa merg mai departe fara prea mari eforturi.

Pentru cei care vor performanta extrema dintr-un rezistor cred ca e locul nepotrivit forumul asta si ar fi bine pentru toti sa isi reorienteze atentia si investiile catre alte platforme, poate mai potente/consacrate/adaptabile - gen BMW cu numere de Bulgaria sau/si cu volan pe dreapta si 8 m de fum in urma lor.

Eu ce pot sa spun pana acum dupa tuningul care l-a aplicat Dok Prafosului meu e ca se simte mai vioi, raspunde mai repede, accelereaza si mai repede si parca mai mult. In privinta capabilitatilor in off-road inca nu ma pot pronunta ca nu l-am scos pe coclauri dar sper in curand sa il testez. O sa las impresiile aici.

6 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.