Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 96
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca vrei sa nu ajungi cu motorul in batista, ce ai spus aici se aplica si fara resoftare

Eu am facut resoftarea la DOK la scurt timp dupa ce am luat masina. Am facut de atunci 80.000 km si sunt foarte multumit. DOK este profesionist (poti citi si pe  forumlogan cate resoftari a facut acol

Nu se face trecerea de la 90 cp la 110 cp doar din soft. Sunt curios cati din cei care au "resoftat" au si masurat care sunt puterea si cuplul maxim si mai ales cum au masurat. Degeaba ii bagi mo

Posted Images

Ummm... uzura masini in general, starea turbinei si a injectoarelor, colmatarea traseelor. Sunt multe aspecte care pot afecta performantele unei masini :getlost:

P.S. Ii zice rezistor lu' ala mic de se opune, nu rezistenta, asta pt cunoscatori.

Editat de dragosb
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sa difere in parte huskyuk??? este 1,5 dci este 110 da pai ce crezi cai face ??? tuning poti sa ii faci si cu o rezistenta de 2-5 k asta pentru cunoscatori..si costa 10 bani

Cum spunea si @dragosb... Dar in fine, se pare ca mi-am luat teapa ca am dat aproape 200 de euro pe remapare la "cunoscatori", cand rezolvam cu un rezistor din "piata de la rusi.." :)

Daca are Dok rabdare sa-ti explice ce si cum, bine... Eu am vazut procesul live si la Boosted.ro si la Ceky Tuning (despre care zice lumea ca sunt cunoscatori) si nu pare deloc atat de simplu cum il descrii tu.

Daca tu crezi ca toate K9K de 110cp au 110cp pe Dyno, sau ca injectoarele lor au aceleasi valori, sau ca turbinele genereaza aceeasi presiune, s-ar putea sa ai o surpriza. Masinile au diferente minore intre ele de cand ies pe poarta fabricii, diferente care se amplifica exponential dupa fiecare km parcurs. Depinde de aerul in care au circulat, de stilul de mers, de motorina pe care le-ai dat-o...

Se poate pune un soft "generic" facut de chinezi, dupa niste valori generice ale motorului. Sau se pot citi mapele ECU-ului individual pentru fiecare masina in parte, iar modificarile sa fie facute personalizat, si perfect compatibil cu masina ta.

Aici apar diferentele intre masini care merg bine-mersi sute de mii de km dupa remapare, si masini care aprind bordul ca pomul de craciun la o talpa mai apasata (pentru ca a uitat chinezul sa puna nu-stiu-ce linie de cod acolo), asta in cazul fericit in care nu culegi pistoanele din toba de esapament.

Daca rezolvau "cunoscatorii" treaba asta cu un reostat pus in serie pe undeva, si tie iti luau 200 de euro pentru treaba asta, cred ca erau toti multimilionari acuma.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus pe dyno o skoda 1 motorizare 1.9TDI teoretic cu 101.La test au iesit 109.Baiatul ce se ocupa de dyno spunea ca a avut situatii cand au iesit mai putini cp...depinde de starea pieselor...egr..turbo..etc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa si pe mine un tuning la duster 1.5 DCI 110CP euro 6 din 2015

 

Se poate face acest tuning si pentru motoarele euro 6?

 

Si as vrea sa stiu daca imi poti da vreo diagrama cu performantele inainte si dupa tuning (ma intereseaza mai mult cea de dupa tuning)

 

Si as mai vrea sa stiu la ce cost se poate pune dinnou softul original(in caz ca nu imi place modificarea) ?

 

1. Da, se poate face remapare si la aceasta motorizare. Am deja in portofoliu si variantele Euro 6.

 

2. Fisele dyno difera de la o masina la alta. Putem face direct pe masina ta si vedem exact graficul motorului tau.

 

3. Nu te costa nimic revenirea la valorile de fabrica.

 

Salut Dok pt dusterul meu 1,5 dci 110 cai din 2012 cat costa remaparea,merci.

 

Ti-am trimis PM cu oferta de pret.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...