Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 96
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca vrei sa nu ajungi cu motorul in batista, ce ai spus aici se aplica si fara resoftare

Eu am facut resoftarea la DOK la scurt timp dupa ce am luat masina. Am facut de atunci 80.000 km si sunt foarte multumit. DOK este profesionist (poti citi si pe  forumlogan cate resoftari a facut acol

Nu se face trecerea de la 90 cp la 110 cp doar din soft. Sunt curios cati din cei care au "resoftat" au si masurat care sunt puterea si cuplul maxim si mai ales cum au masurat. Degeaba ii bagi mo

Posted Images

Daca vreti sa mariti puterea, faceti un tuning cum trebuie:

1.Puneti un cold air intake: unul care sa ia aer rece, bogat in oxigen, din afara, nu aer cald, rarefiat, sarac in oxigen, din compartimentul motor.

Un exemplu aici: http://www.knfilters.com/universal/apollo.htm

2.Puneti o evacuare cu debit marit (high flow exhaust) si eventual un catalizator cu debit marit.

Apoi daca vreti, puteti modifica concentratia de aer/combustibil prin "chip tuning"

 

Desi, la un motor N/A eu pot sa pun pariu ca o masina cu o admisie si evacuare schimbata, dar fara chip tuning, va "manca pe paine" o masina, acelasi model, cu acelasi motor, dar cu chip tuning.

 

Cu astfel de modificari, veti obtine mariri considerabile (reale) de putere.

 

 

Sunt curios cati au facut o masuratoare pe dyno dupa chip tuning sa vada puterea castigata la un motor N/A (normal aspirat) dupa chip tuning...

sursa Elco

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca inainte sa dai sfaturi ar trebui sa intelegi tu ce inseamna de fapt tuningul la o masina. In fapt, resoftarea se completeaza cu modificari de admisie si evacuarea. Impreuna dau un rezultat cu aprox 10% mai mare decat valorile initiale.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
Daca vreti sa mariti puterea, faceti un tuning cum trebuie:

12.Puneti o evacuare cu debit marit (high flow exhaust) si eventual un catalizator cu debit marit.

 

Partial adevarat, dar daca tu te apuci si ii pui o evacuare cu nume englezesc, dar pe care nu o calculezi stii ce patesti? Daca pui o teava cu diametrul de... sa zicem 60mm (suna bine, nu de alta) oare ce se va intampla motorul tau? Ce se va intampla cu (nu vad cum sa evit cacofonia:D) curba de cuplu? Oare va merge ok... Eu zic ca nu.

Evacuarea marita e o consecinta a altor modificari, atat hardware cat si soft (tot ne plac limbile straine) si nu o cauza "producatoare" de putere.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

La Dacia Logan si Sandero au acelasi ECU SIRIUS 32/34 pentru 1.4i, 1.6i 8v si 1.6i 16v. Noul Logan vine cu motorizare de 1.2i 16v ce are ecu ce se regaseste pe Clio 3, Megane 3 si Laguna 3, adica SID 305/306.

 

Acum e corect?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e lista completa cu chiptuning si preturi pentru toate modelele Dacia.

 

CHIPTUNING DACIA - update lista

 

Motorizari benzina:

 

New Logan 1.2i 16v 75CP - 450 RON

Logan 1.4i 8v 75CP - 150 RON

Logan 1.6i 8v 90CP - 150 RON

Logan 1.6i 16v 105CP - 150 RON

 

Sandero 1.2i 16v 75CP - 450 RON

Sandero 1.4i 8v 75CP - 200 RON

Sandero 1.6i 8v 90CP - 200 RON

 

 

Motorizari diesel:

 

Logan 1.5 dCi 65CP - 350 RON

Logan 1.5 dCi 70CP - 350 RON

Logan 1.5 dCi 85CP - 350 RON

 

New Logan 1.5 dCi 75CP - 450 RON

New Logan 1.5 dCi 95CP - 450 RON

 

Sandero 1.5 dCi 70CP - 400 RON

Sandero 1.5 dCi 85CP - 400 RON

 

Duster 1.5 dCi 90CP - 650 RON

Duster 1.5 dCi 110CP - 650 RON

 

Dacia Solenza 1.4i 75CP - 150 RON

Dacia SuperNova 1.4i 75CP - 150 RON

 

Am inclus si noile variante de motorizare 1.2i 16v si 1.5dCi pentru New Logan, Sandero si Duster.

 

Contact: 0751-194.100

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...