laudogaru

imbunatatire suspensie

238 posts in this topic

Inca o intrebare: cand ati cumparat amortizoarele, acestea au venit cu burduf pe ele sau le-ati cumparat separat?

Edited by cristic1982

Dupa cam 50 000 km cu suspensie Ironman (arc si amortizor) precum si vreo 30000 cu jante cu ET 35 pot spune urmatarele:

1. Am schimbat un rand de planetare crezant initial ca sunt uzate ca sa vad ca si cu planetare noi tot se simte bataia. Prin coborarea motorului cu kitu de la Mudster am eliminat in mare aceasta problema.  Pentru a elimina complet bataia lor ma documentez sa sa fac un transplant de cap de planetara de VW care are un alt design.

2. Datorita ET-ului si a condusului sportiv, se uzeaza foarte repede capetele de bara. O sa incerc sa caut sau sa confectionez capete de bara cu articulatie sferica. DE asemenea iau in calcul schimbarea bucselor cu altele confectionate din teflon.

Concluzii:

Masina se comporta foarte bine in curbe si pe teren accidentat insa se uzeaza repede elemente ale directiei-suspensiei.

DSCF1875.JPG

Edited by bikercri82

Am pus si eu in week-end kit-ul celor de la Mudster pentru coborare motor si mi-a eliminat "bataile" facute de planetare. Pana acum la toate plecarile in forta, unde inainte aveam vibratii si zgomot, acum nu mai exista, dar eu am doar arcuri HR si amortizoare Bilstein b4. In schimb acum a aparut un zgomot vibratoriu intre 1500 si 1750 tr/min, zgomot care era inainte mai jos, deci acele bucse folosite la coborare amplifica transmiterea vibratiilor prin suportii de motor.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.