laudogaru

imbunatatire suspensie

238 posts in this topic

rally raid = viteza mare pe teren accidentat?

daca raspunsul este da, atunci inseamna ca amortizoarele alea sunt performante si pentru scopul in care folosim noi masinile nu?

Dupa parerea mea, offroad = viteza mica pe teren accidentat

Proflex -urile astea cu cat iti ridica garda de la sol fata de echiparea din fabrica?

... tare as vrea sa fac un test drive cu un duster echipat cu proflex ca sa simt si sa inteleg pe propria piele daca merita sau nu investitia.

da ...viteza mare pe teren accidentat..vezi dakar, aicha de gazelle...etc...din cate am citit eu proflexurile din poza ridica garda cu vreo 2 cm..daca te intereseaza prepararea masinii ai aici un articol http://www.journaldu4x4.com/?Essai-Dacia-Duster-4x4-rallye-des

eu zic sa mai astepti sa vedem ce pret au cei gasiti de @georgechinezu(ai in paginile anterioare linkul)

tot cu proflex e echipata si asta http://www.journaldu4x4.com/?Dacia-Duster-Outback-Import ...aici iti descrie putin comportamentul masini echipata cu ele

Nici acum nu am primit mail cu un raspuns de la ei. Dar sigur pretul se va duce peste 1000 de euro ceea ce iese din discutie o investitie de atatia bani pt simplu fapt ca voi castiga 4 cm in inaltime in loc de 3 cat castig pe arcuri. Eu clar merg pe arcuri si cred ca mai mult ca sigur sunt H&R nu cred ca sunt O.M.E. era doar informativ la capitolul suspensii.

GXRu

1 person likes this

nici eu n-am primit raspuns...cred ca si eu voi merge pe varianta cu arcuri plus eventual niste gume 215/70/16 care mai ridica garda cu un cm, asa ca in total tot 4 o sa fie

Referitor la suspensia offroad pt Duster facuta de s99tech, am mai primit un email cu ceva specificatii:

Specifications:

- McPherson shock absorber mono-tube «inverted»

- Fitting in place of the original ones

- Stiffer by their architecture «inverted»

- More damping

- Specific firmer springs

- Fully remanufacturable

- Lift: 40mm

- Cartridge: hard chrome plated steel, 50mm diameter

- Strut: Steel with anti-corrosion treatment

- Piston rod: induction hardened, hard chrome plated and

polished, 16mm diameter

- Piston: 46mm diameter

- Reserve nitrogen inside the cartridge

, in cateva cuvinte pe romana ar fi: mai rigide, creste garda la sol cu 40mm, rezervor nitrogen incoporat, arhitectura amortzorului este inversata, pretabile in offroad.

Kitul este disponibil in 2 variante:

-EVO1 - 1800 EUR - kit complet : 4 amortioare + 4 arcuri

-EVO2 - 2400 EUR - - kit complet : 4 amortioare + 4 arcuri

suspensie_ss99tech_duster_offroad3.jpg

suspensie_ss99tech_duster_offroad2.jpg

amortizor_ss99tech1.JPG

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.