laudogaru

imbunatatire suspensie

236 posts in this topic

Admin poate ne ajuti tu cu raspunsul celor de la s99tech.com .

Oricum foarte mare pretul asa ca o sa imi comanda sapt asta arcurile.

GXRu

pe care ti le iei? H&R sau OLD MAN EMU...

Referitor la amortizoarele ce echipeaza Dusterul de la "Rallye des Gazelles" acestea sunt Proflex si au urmatoarele preturi:

Amortizor+arc fata: 720 EUR / bucata

Amortizor+arc spate: 475 EUR / bucata

si arata ca in pozele atasate.

Pt o echipare completa costul ajunge la 2390 EUR, ceea ce pt mine iese categoric din discutie :-).

De banii astia imi pun suspensie reglabila.

Totusi aceste amortizoare sunt pentru rally - raid si nu pt offroad.

amortisseur-duster2-2.jpg

amortisseur-duster.jpg

ma asteptam la preturile astea..cum am mai spus eu gasisem la un preparator in Franta unele aproape noi cu 2000 de euroi setu'...asa ca astia gasiti de georgechinezu probabil ca n-o sa le scoata sub 1200(proflex sunt totusi cam nr 1 in top)...dar sa avem rabdare...

Pt o echipare completa costul ajunge la 2390 EUR, ceea ce pt mine iese categoric din discutie :-).

De banii astia imi pun suspensie reglabila.

Totusi aceste amortizoare sunt pentru rally - raid si nu pt offroad.

care ar fi diferentele intre rally-raid si offroad? ce caracteristici ar trebui sa aiba unele si celelalte?

pai diferentele rezulta tocmai din modul de desfasurare a celor doua discipline..rally raidul se desfasoare pe distante foarte mari si la viteze ridicate pe tot felul de terenuri,asa ca suspensia si nu numai,,si celelalte componente(sasiu ,motor, cutie,etc) trebuie sa reziste unui astfel de stres... amortizoarele trebuie sa faca fata unor curse mai scurte si la cicluri foarte rapide care duc la incalzirea rapida a agentului de amortizare(de aceea majoritatea amortizoarelor de rally raid sunt cu gaz)...la off road viteza este mica....cursa suspensiei trebuie sa fie cat mai lunga..supensia sa fie cat mai moale...etc...ma rog astea sunt doar cateva repere....prepararea unei masini pentru fiecare dintre cele doua discipline este complet diferita.

1 person likes this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.