Sari la conținut

imbunatatire suspensie


Postări Recomandate

Referitor la amortizoarele ce echipeaza Dusterul de la "Rallye des Gazelles" acestea sunt Proflex si au urmatoarele preturi:

 

 

Amortizor+arc fata: 720 EUR / bucata

 

Amortizor+arc spate: 475 EUR / bucata

 

 

si arata ca in pozele atasate.

 

Pt o echipare completa costul ajunge la 2390 EUR, ceea ce pt mine iese categoric din discutie :-).

 

De banii astia imi pun suspensie reglabila.

 

Totusi aceste amortizoare sunt pentru rally - raid si nu pt offroad.

amortisseur-duster2-2.jpg

amortisseur-duster.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 239
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In sfarsit, dupa o lunga asteptare, a sosit kit-ul complet de suspensii Ironman +4cm (Arcuri, Amortizoare + suruburi reglat unghi de cadere)   Ca si prima impresie:   1. Se observa cu ochiul liber

Oho! Te-au tinut ceva, mister... Hai sa iti zic o treaba... Eu am tot Kit IronMan (Arcuri si Amortizoare), si pot sa spun ca e cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o vreodata, si pe bani multi! Si p

Daca ar fi sa o iau de la capat, as merge pe amortizoare standard Billstein B6 cu arcurile de inaltare H&R. Parerea mea... Ce mai buna combinatie pentru strada 80% + off 20%. Mi se pare cea mai cu

Posted Images

ma asteptam la preturile astea..cum am mai spus eu gasisem la un preparator in Franta unele aproape noi cu 2000 de euroi setu'...asa ca astia gasiti de georgechinezu probabil ca n-o sa le scoata sub 1200(proflex sunt totusi cam nr 1 in top)...dar sa avem rabdare...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pt o echipare completa costul ajunge la 2390 EUR, ceea ce pt mine iese categoric din discutie :-).

 

De banii astia imi pun suspensie reglabila.

 

Totusi aceste amortizoare sunt pentru rally - raid si nu pt offroad.

care ar fi diferentele intre rally-raid si offroad? ce caracteristici ar trebui sa aiba unele si celelalte?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai diferentele rezulta tocmai din modul de desfasurare a celor doua discipline..rally raidul se desfasoare pe distante foarte mari si la viteze ridicate pe tot felul de terenuri,asa ca suspensia si nu numai,,si celelalte componente(sasiu ,motor, cutie,etc) trebuie sa reziste unui astfel de stres... amortizoarele trebuie sa faca fata unor curse mai scurte si la cicluri foarte rapide care duc la incalzirea rapida a agentului de amortizare(de aceea majoritatea amortizoarelor de rally raid sunt cu gaz)...la off road viteza este mica....cursa suspensiei trebuie sa fie cat mai lunga..supensia sa fie cat mai moale...etc...ma rog astea sunt doar cateva repere....prepararea unei masini pentru fiecare dintre cele doua discipline este complet diferita.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rally raid = viteza mare pe teren accidentat?

daca raspunsul este da, atunci inseamna ca amortizoarele alea sunt performante si pentru scopul in care folosim noi masinile nu?

Dupa parerea mea, offroad = viteza mica pe teren accidentat

 

Proflex -urile astea cu cat iti ridica garda de la sol fata de echiparea din fabrica?

... tare as vrea sa fac un test drive cu un duster echipat cu proflex ca sa simt si sa inteleg pe propria piele daca merita sau nu investitia.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ...viteza mare pe teren accidentat..vezi dakar, aicha de gazelle...etc...din cate am citit eu proflexurile din poza ridica garda cu vreo 2 cm..daca te intereseaza prepararea masinii ai aici un articol http://www.journaldu4x4.com/?Essai-Dacia-Duster-4x4-rallye-des

eu zic sa mai astepti sa vedem ce pret au cei gasiti de @georgechinezu(ai in paginile anterioare linkul)

tot cu proflex e echipata si asta http://www.journaldu4x4.com/?Dacia-Duster-Outback-Import ...aici iti descrie putin comportamentul masini echipata cu ele

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici acum nu am primit mail cu un raspuns de la ei. Dar sigur pretul se va duce peste 1000 de euro ceea ce iese din discutie o investitie de atatia bani pt simplu fapt ca voi castiga 4 cm in inaltime in loc de 3 cat castig pe arcuri. Eu clar merg pe arcuri si cred ca mai mult ca sigur sunt H&R nu cred ca sunt O.M.E. era doar informativ la capitolul suspensii.

 

GXRu

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...