Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Volan "stramb" !

volan stramb probleme

• This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1 Doc

Doc

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 20 November 2012 - 04:56 PM

Salut, eu mi-am pus din start jenti de tabla si cauciucuri de iarna(Nu am rulat cu jentile originale de loc) si am observat la un moment dat ca atunci cand merg drept, volaunl e un pic la dreapta.Am fost la service si mi-a zis ca nu a mai vazut asa ceva si ca poate fi de la jentile de tabla.Oricum, s-a rezolvat, dureaza 5 minute. Astept comentarii !!!!

#2 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 20 November 2012 - 05:28 PM

Am observat si eu chestia cu volanul la dusterul pe care l-am inchiriat saptamana trecuta. Putin spre dreapta. E o senzatie cam nasoala dar am incercat sa ma uit mai putin la volan.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 taviro

taviro

Veteran Duster Member

• Banned
  • 322 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 20 November 2012 - 05:42 PM

La mine e fix drept, daca soseaua e inclinata schimba un pic de directie. Dar nu am vazut sa traga stanga sau dreapta pe drum drept. Jenti de aliaj, dar nu cred ca are importanta. Ca pozitia volanului e un pic la stanga sau la dreapta - cu rotile drepte- chiar nu am bagat de seama, ce nu imi place e ca juma de bord e acoperita de volan, ca sa vad senzorul de la usi trebuie sa ma aplec peste el. Si in general ma uit afara, din parte mea pozitia volanului poate sa fie si cu fundul in sus ca nu ma deranjeaza, si asa nu vad mai nimic din ledurile de jos din bord, Daca e ca la vechea dacie, pozitia volanului este data de un ax canelat in care se baga volanul. Se demonteaza si remonteaza in pozitia corecta rapid.

#4 caramba

caramba

Addicted Duster Member

• Members
  • 546 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 20 November 2012 - 08:40 PM

probabil trebuie sai faci geometria asa am patit si eu la logan si dupa ce iam facut nu a mai stat stramb

#5 nupynup

nupynup

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 52 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x2 110cp

Posted 21 November 2012 - 03:03 PM

si la mine trage volanul usor dreapta. stiu faza cu inclinatia drumului (banda este de obicei conceputa ca apa de pe drum sa incline spre marginea santului), dar dupa 76000 km cred ca nu se mai datoreaza acestui aspect. astept revizia de 80 si poate o rezolv atunci. nu pot sa spun ca m-ar deranja mult acest lucru.

mai mult ma deranjeaza trepidatiile/vibratiile suportate de volan la viteze de 130-140 km/h, sau in anumite viraje. aici dusterul nu este tocmai bine conceput.

#6 ISZY56

ISZY56

Addicted Duster Member

• Members
  • 965 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 21 November 2012 - 03:25 PM

Atrentie la anvelope! Nu merita de asteptat nici o zi. O geometrie nu costa mult. Anvelopele se rod din cauza unghiurilor la directie prost reglate invizibil. Numa' ca te trezesti ca pe o parte nu mai are zimti!

Also tagged with volan, stramb, probleme

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!