Sari la conținut

Sistem franare cu ABS


Postări Recomandate

@kidu79... am citit multe astfel de informatii si... sunt de acord si cu ceea ce spune @negura...

Dar, pe asfalt USCAT si pe macadam, tot convins raman ca fara ABS este franarea mai buna... asta e convingerea mea si-atat.

Nu mai gasesc... dar stiu ca am vazut acum cativa ani la Top Gear un test cu aceeasi masina cu si fara ABS pe diferite suprafete si in diferite conditii si acolo reiesea exact ceea ce simt eu cand conduc masina.

ATENTIE... parerea mea mi-o mentin doar pentru doua situatii... drum de asfalt uscat si drum de macadam

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 6 months later...
  • Răspunsuri 61
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am vazut ca se plange lumea ca la Duster intra ABS-ul mai repede, prea repede (comparativ cu ce? cu ce masina?)   Daca e sa comparam cu Logan-ul , am un sentiment ca electronica/senzorii sunt identi

Apropos de ABS.. Ieri seara mergeam pe Iuliu Maniu, pe jos un fel de zapada batatorita, inghetata.. un vis. La semafor la Apusului un Logan care mergea cu aceeasi viteza ca mine (30 - max 40 km/h) a p

ABS nu reduce distanţa de frânare, ci ajută la controlarea vehiculului…

Posted Images

buna. am o problema cu abs.mi sa aprins becul la abs, si am fost la un tester unde-mi dadea eroare senzor abs roata dreapta fata.am demontat senzorul si l-am curatat dar tot sta aprins.ce sa fac sa schimb senzorul sau rulmentul fata?am inteles ca si pe rulment are o banda magnetica si nu stiu care dintre cele 2 ar fi problema.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai avea varianta sa schimbi senzorii stanga<->dreapta intre ei si tragi concluzia...cred ca sunt identici.

doar sa-l resuseti scoate si pe al doilea...din experienta proprie stiu ca uneori nu e posibil

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna.am rezolvat acel defect la abs.de vina afost senzorul abs si ma costat 200 lei cu tot cu testerul.cu ocazia asta mi-am verificat si kilometrii sa vad daca sunt reali , si asa sunt cum scrie in cartea de revizii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

revin cu aceiasi problema.am fost in concediu in grecia,si totul a fost ok dar la intoarcere mi sa aprins iarasi becul in bord la abs.am sa schimb iarasi senzorul iar in ultima instanta schimb rulmentul.sunt curios daca a mai avut cineva problema asta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 years later...

Legat de problema cum ca ABS-ul intra prea repede, asta nu se datoreaza setarilor de ABS, el va intra imediat ce roata se blocheaza, aici trebuie verificat de ce se bloceaza roata asa repede. Si sunt urmatorii factori care influienteaza si favorizeaza blocarea rapida a rotii.

1. Cauciucurile all season, sunt mai moi, si nu ofera o aderenta mare, favorizeaza alunecarea. Cele mai bune rezultate pe uscat (in intervalul 10-45 grade temp asfalt)  sunt cu cauciucuri de vara.

2. Carosabilul, umed sau nu, tipul de asfalt , nisip, praf, pamant.

3. Viteza de deplasare, cu cat e mai mica cu atat va intra mai repede ABS-ul in situatia de franare de urgenta.

 

Abs-ul are ca principala sarcina de mentinerea controlului asupra traiectoriei masinii in timpul franarii, secundar ajuta la o franare mai rapida si eficienta pe diferite suprafete cu grad diferit de aderenta. In momentul franarii si blocarii rotii, din cauza frecarii mecanice intre anvelopa si asfalt se creeaza o pelicula lichida de cauciuc (aceea care dupa intarire ramane pe asfalt) si care vaforizeaza alunecarea (asemanator cu acvaplanarea pe suprafete umede). Pelicula de cauciuc odata creata scade aderenta foarte mult, aici intervine ABS-ul si lasa roata sa se roteasca, schimband pe o suprafata noua, cu aderenta initiala mare. Sistemul ABS are setat cate milisecunde sa permita rularea cu rotile blocate pana intervine la deblocarea lor. Acest timp se calculeaza in functie de masa masinii, (greutate mai mare .> timp mai scurt)

Testele au dovedit ca distanta de franare este aceeasi sau mai mica cand intervine ABS-ul. chiar daca permite rotii sa se roteasca neinfranata din cand in cand, distanta traversata fiind la fel sau comparabil mia mica decat daca masina ar aluneca ca pe o sanie pe pelicula de cauciuc formata.  In plus anvelopa sufara o uzura uniforma in timpul franarii cu ABS, fata de o franare clasica cand anvelopa se poate tocii complet intr-un singur punct.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...