Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Ai fost la test drive cu Dacia Duster? Scrie aici!

• This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#61 ambvision

ambvision

Addicted Duster Member

• Members
  • 625 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 07 April 2015 - 08:35 PM

@Mugur: Ce model de Forester ai? Eu inainte de a lua duster-ul ma tot uitam si dupa forester 2.5 xt din 2007, insa m-am oprit din cautare deoarece m-am gandit ca poate duce la costuri mari de intretinere, atat ca si impozite, casco, consum, cat si daca pica ceva la el.

#62 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 618 posts

Posted 07 April 2015 - 08:49 PM

SF 5, 2litri '1998, luat nou din showroom. Unul din alea 2 % cu cutii facute de Subaru cu blocarea diferentialelor din maneta.
Ironic e ca mi s-a oferit pe cutie mai mult decat mi s-a oferit pe masina, insa nici una nici alta nu sunt de vanzare.
Cu taxesi alte alea nu stiu cat e 2.5ul , insa ca intretinere ma bate doamne doamne daca zic ceva de asta. Pur si simplu nu am bagat nimic in ea...doar consumabile (ulei castrol, placute de frana si pishatul ala de spala parbrizul). ah, da. Si am schimbat bateria acum 4 ani. ultima distributie acum 124k km. cam fluiera o curea ca sa fiu sincer acuma...

Pe scurt, Foresterul e mai de autostrada/oras decat Dusterul si Dusterul e mai de poteci, paduri si rape decat Foresterul. Foresterul inca e numit afara caramida zburatoare; si 220 nu am prins eu cu el dar am poza cu 200 pe autostrada in germania cu el , nici nu dardaia masina in vreun fel. O sa mor convins ca Subaru e o mare firma si Foresterul e o mare masina.

Edited by mugur, 07 April 2015 - 08:55 PM.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#63 ambvision

ambvision

Addicted Duster Member

• Members
  • 625 posts

Posted 07 April 2015 - 09:16 PM

E altceva cand il iei nou, si stii cum a fost utilizat, si cati km reali are.
Si mai e posibil ca cel pe care il ai sa fie mai fiabil decat modelele mai noi, iar cel din 2007 nu are nimic blocabil, nici hi-lo, cel putin modelul 2.5 xt. Posibil sa aiba lsd pe spate.
Insa are alta chestie - prinde 100km/h in 5.7 secunde... de aia mi-l doream - insa preturile la care am gasit nu mi-au convenit, iar km erau discutabili.
Oricum, am luat duster nou dci 4x4 si sunt chiar foarte multumit de el.

Edited by ambvision, 07 April 2015 - 09:18 PM.

#64 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,437 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 08 April 2015 - 01:22 PM

hai sa ramanem, totusi la "test drive"

#65 stefanboicu

stefanboicu

Duster Starter

• Members
  • 3 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 114cp (H4M-Nissan)

Posted 11 October 2016 - 06:00 PM

Dupa vreo cateva luni de cautat inlocuitor SH pentru batranul Golf 4 m-am gandit sa ma uit si la o Dacie noua. Cautam un motor pe benzina simplu dar cu ceva cai asa ca am trecut peste Sandero si am ajuns direct la Duster 1.6 fara turbina fara complicatii. Nu m-am uitat la Logan deoarece un hatback e mai practic si tinand cont de drumurile saptamanale/lunare pe drumuri proaste unde zapada dispare primavara, un 4x4 suna destul de bine. Dupa cateva mailuri si telefoane am reusit sa programez un test drive la Caremil intr-o zi de sambata, nu pe benzinarul dorit de mine dar pe un diesel. Am zis ok, benzinare Renault am mai condus, macar sa vad masina.

Am ajuns la Caremil, ma asteptam la cineva care nu avea chef sa mearga la plimbare sambata dimineata pana in Letcani si incapoi, ruta despre care am auzit ca e folosita pentru test drive pe la Renault chiar daca e un drum drept de cativa km. N-a fost asa, mi s-a adus un dci Orange si mi s-a spus ca mergem unde vreau eu. Am ales soseaua de centru pentru cateva curbe, o portiune dreapta si un deal pe care il urcam cu Golful intr-a 4a la 80 la ora. In tot acest timp mi s-au prezentat toate dotarile masinii inclusiv hill start despre care nu citesti nicaieri. Caremil-ul e de cand lumea in Iasi si lucruri bune nu am citit despre ei dar angajatul cu care am iesit la test e o bila alba.

N-o sa prezint plusuri si minusuri deoarece am citit destul de multe despre Duster si masina testata a fost exact asa cum ma asteptam:

1. cutia cu 6 trepte e destul de ok, poti trai cu raportele din ea. Mai conduc din cand in cand un Clio din 2003 deci n-am avut probleme in a gasi treptele in cea de pe Duster iar cand conduci un Golf de 16 ani care nu mai trage, mestecatul in cutie e ceva normal. Pe un benzinar cu aceeasi cutie ar trebui sa nu fie nici o problema datorita plajei mai mari de turatii.

2. 1.5dci e mai mult decat suficient pentru Duster. Pe toata durata testului n-am simtit ca sunt pentru prima data intr-un SUV. Un Matiz e submotorizat, un Duster nu. Cuplu are suficient, intr-a treia inca mergea singura, am dat a 6-a la deal desi suna absurd dar n-a fost :)

3. Ce pot confirma din ce s-a spus in ultimele pagini e ca oglinzile sunt cam mici, daca erau mai late cu 1cm ar fi fost ok. Dar tinand cont ca pe Golf nu m-a deranjat asa de tare mini-oglina din dreapta, cred ca ma voi obisnui cu ele.

M-am dat jos din masina destul de impresionat de ce a scos Dacia. Am confirmat ca sunt interesat de un 1.6 4x4 Laureate negru si am plecat spre casa urmand a fi contactat in cazul in care se gaseste unul pe stoc. Apoi am realizat ca dupa vreo 30 de masini conduse (VW, Seat, Skoda, Opel, Ford, Daewoo, Renault) Dusterul a fost prima mea Dacie. Asa ca am fost si mai impresionat de Duster, ieri am semnat actele si acum astept cu sufletul la gura sa ajunga la mine.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!