dust3radmin

Anvelope Offroad & All-Terrain AT

585 posts in this topic

sunt curios ce feedback ne dau cei care au BFG KO2 si au avut parte de zapada :ermm:. acum cand e si afanata, si mocirla, si putina gheata...

se merita investitia?

Eu sunt curios cum sunt pe drumuri cu polei mai serios si gheata. In rest, pe zapada afanata si noroi, cred ca isi fac treaba. Si pe zapda sunt curios totusi cum se descurca daca trebuie sa treci un sant mai adanc de exemplu, daca sapa, cum se descarca...

Poate pozele de azi va raspund la intrebari (*ca doar am inghetat facandu-le cu gandul la :hyper: - m-am dat prin zapada aia cu 40km/h in jurul parcarii 1ora... de zbura uneori zapada peste masina). S-a bagat si un Freelander 2 cu succes, iar un Golf si BMW au renuntat preferand sa se uite de pe margine alaturi de 5 paznici.

Pana la 50km la ora sunt ok in orice conditii. In rest au o tendinta de alunecare 1.5 metrii maxim la forta centrifuga sau inertie. Atata timp cat nu simti ceva forta centrifuga in gat/cap... nu sunt probleme. O sa mai facem teste si maine in expeditia de la Caldarusani.

Repet - nu sunt anveope premium iarna ;) dar fac fata cu putina grija.

20170106_190527_zpsgzjaglvo.jpg

20170106_185930_zpsfzredlig.jpg

Edited by Cain
3 people like this

In zapada aia fac fata. Incearca si pe zapada batatorita bine si vino cu un review si atunci. :)

1 person likes this

Am incerat peste tot. Sunt peste All Seasonurile Michelin cu care vine Dusterul si peste niste anvelope de iarna ieftine. Pe unde urcam eu ei doi nu puteau, pe batatorit suntem mai apropiati insa pe gheata le sunt peste. Deasemenea am tras un Duster (pe liber) pe zapada de cod "galben" (*poze Jos) cam 2 KM pt ca el nu facea fata cu allseasnonurile lui... mai ramanea si suspendat. Deci KO2urile duc 1+1 Duster in sufa :)

20170107_155240_zps9tai9qbu.jpg

20170107_133846_zpsaftscaol.jpg

Ai si un filmulet cu plecare de pe loc in deal usor unde allseasonurile de fabrica nu faceau fata. Consider subiectul KO2urilor incheiat, repet nu sunt anvelope de iarna premium dar sunt peste anvelope ieftine all season sau iarna.

BFG KO2s vs All Season Michelin (*in potrtiunea respectiva a mai incercat cel cu Michelin OEM si patinat mult mai mult decat se vede in film)

Edited by Cain
3 people like this

Ko2 sunt sub barum Polaris 3 de iarna, Barum fiind considerate ieftine. Mă refer la zăpadă batatorita.

Tapatalk

• Similar Content

• By 77Dan
      Se vând cauciucurile din titlu, folosite 10-15000 km.Doua au 1 cm și doua 0.9 cm carne pe ele. Fără probleme; cred ca unul a avut un cui pe mijlocul caii de rulare, fără urmari după vulcanizare. DOT4113. Au fost folosite pe masina mea cca 90% asfalt și restul off road, acesta fiind motivul pentru care le vând. Prețul este aproximativ 1/2 din prețul de noi acum, adică 1200 pentru toate - atentie sunt 225/70. Jantele nu se vând, evident
      0722662222
      Deocamdată sunt puse doar aici. Se pot vedea fără obligații la mine acasă, sector 3, zona Câmpia Libertății- Baba Novac.

• By Mihai Petcu
      Salut tuturor,

in acest Weekend are loc la aerodromul de la Comana un festival al zborului si al sporturilor extreme printre care si offroad.

Pentru noi, organizarii au facut un traseu de aproximativ 50 km in jurul aerodromului prin padure si pe camp - de dificuptate mica (standard soft)

Se va merg pe roadbook in echipe de doua masini ( cel putin e recomandat sa fie dotata cu MT/AT) in fiecare CP - fiecare echipa are de indeplint o misiune de tip treasure hunt - astfel incat sa isi poata continua traseul. (ceva asemanator cu ce a fost la IND de la Horezu)

Iesirea este una prieteneasca iar competitie este doar pentru palmares ,experienta , placerea de a face offroad. nu sunt necesare licente, asigurari sau pregatiri speciale ale masinilor. de asemenea premiile in principal sunt felictarile celorlalti participanti si o surpriza din partea CNOR . taxa de participare ar fi undeva la 50 lei / masina - care sa acopere cheltuilile organizatorilor cu traseului si o parte de mancare sambata seara. Mi s-a recomandat sa ne mai aducem si noi un mic, o bere, o ceafa pt gratar si pachetel pentru sambata la pranz pe traseu( taxa ar acoperii mancarea la ceauna de seara din ce am inteles)

vor fi si ceva demonstratii aviatice - atat sambata cat si duminica ( nu cunosc programul sau exact ce se va intampla)

plecare este sambata dimineata la ora 8 de la petrom iesirea din Bucuresti spre Giurgiu .

sambata seara dupa finalizarea competitiie - se va face o petrecere campeneasca ptrobabil ceva muzinca, povesti, foc de tabara - va fi si un bar de unde vor putea fi achizitionate bauturi ( daca nu veniti pregititi de acasa) iar duminica - cine va ramane vor puteaadmira spectacolul aviatic sau cei mai curajosi( contra cost) vor putea face o plimbare cu un avion de mici dimensiuni

cazarea se face la cort langa aerodrom acolo udne va fi si petrecerea. Iar duminica -

bineinteles cine nu doreste sa stea la cort sau sa ramana peste noapte se vor putea caza la pensiunile din zona sau sa se intoarca spre casa .

Daca doriti sa participati putem vorbi la temefon - 0740919536 sau aici pe .

invitatia am primit eu din partea organizatorilor cu rugamintea sa o transmit mai departe si catre voi .

au mai fost invitati si alte comunitati ( ex land rover, jeep etc) - deci vom avea competitie .
    • By Duster 4X4 Everyone
      Salut

desii este postata la comunitatea Bucuresti - se adreseaza tuturor dusteristilor

Duster 4X4 Everyone offroad club organizeaza o actiune umanitara in Weekendul 19-21 decembrie in comuna Uda ( Judetul Arges) cu scopul de a aduce un pic de bucurie in casele unor familii care traiesc la limita saraciei. Comuna Uda este considerata locatie defavorizata in Judetul Arges datorita amplasarii pe dealurile Tolcestilor departe de orice drum asfaltat. Aici traiesc 2000 de oameni imprastiati pe culmea acestor dealuri, avand ca principala activitate cresterea pomilor fructiferi si a animalelor, agricultura este de subsistenta, pe parcele foarte mici, fara posibilitate de a se dezvolta datorita reliefului accidentat. Accesul in/catre comune sa face pe drumuri de pamant si piatra .
      Am dori ca aceasta actiune sa o facem impreuna cu voi - prietenii nostrii de pe duster.ro si Asociatia Club Duster
      Avem in plan sa aducem o raza de de bucurie pentru 154 de copii cu varste intre 2 si 16 ani - copii care merg la scoala pe jos mai multi kilomentrii, fac naveta zilnic catre liceu sau scoala. Pentru acestia avem in plan sa facem cate un pachet in functie de varsta - cu dulciuri jucarii, rechizite scolare. Acesti copii sunt parte a unor familii – cazuri sociale - pe care le vom ajuta cu alimente de baza, faina, ulei, zahar, malai, etc. Vom ajuta 93 de familii. De asemenea vom ajunge si la 20 de batrani care au nevoie de acest ajutor .
      Pe langa aceste pachete vom incerca sa dotam gradinita comunei cu un laptop si un proiector – pentru activitati educative. De asemenea - comuna are un cabinet medical pe care dorim sa il dotam cu cateva medicamente si ustensile de baza.
      Atasez si o prezentarea a actiunii
      Pentru ca aceasta actiune sa reuseasca avem nevoie si de ceva sponsori si donatii – daca aveti cunostinte, prieteni, care ar dorii sa ajute aceasta actiune cu donatii in Bani, bonuri de masa, jucarii - va rog sa le transmiteti aceasta prezentare.
    • By dust3radmin
      Dragi forumisti bucuresteni si nu numai, deschid acest topic la propunerea mai multor membrii in scopul de a avea o iesire in zona Fundeni (Groapa) unde sa ne jucam un pic de-a offroadul (soft), rog doritorii sa isi anunte disponibilitatea, adica sa stabilim o data la care putem iesi in gasca mai maricica.

Zona vizata este aici

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coordonate GPS: 44°22'25.82"N ; 26°19'53.50"E

Ne intalnim la duminica 26 ianuarie 2014, orele 10.30, la iesirea de pe centura catre Cernica, vezi imaginea de mai jos:

Cum se ajunge in zona (CITITI CU ATENTIE) postul de aici (valabil pt cei care nu pot ajunge la locul intalnirii la orele 10.30).
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lista curenta participanti pt data de 26 ianuarie 2014

1. dust3radmin
      2. danielvaduva
      3. toranagaSama - posibil
      4. mirc2003- posibil
      5. danielcojocar
      6. cristina_sto
      7. Catalin (cu Toyota)
      8. Mihai Petcu
      9. masiu
      10. gerogechinezu
      11. PRESTIGE 4X4dci_B
    • By Duster 4X4 Everyone
      Salut deschidem si noi un topic aici pt a posta diverse filmulete din aventurile noastre.

incepem cu un filmulet neditat de la Breslau Polonia - cand participatii au parcurs traseul de viteza Eurospeedway - ne cerem scuze comentariile care se aud - cei doi membrii ai echipei erau foarte entuziansmati de ceea ce se intampla

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.