Sari la conținut

Scut auto si skid plate Dacia Duster - cat sunteti dispusi sa investiti?


Postări Recomandate

eu cred ca cel mai practic ar fi ca acest kit de protectie sa fie conceput din parti componenete dedicate pentru fiecare parte sensibila a masinii:motor+ cutie , diferential , rezervor, conducte, si foarte important partea spate pana la spoiler(daca te afunzi cu spatele in noroi risti sa rupi spoilerul) astfel incat fiecare sa-si poata monta ceea ce considera necesar si mai ales cat il duce buzunarul. Deasemenea eu cred ca protejarea masinii pe dedesubt ar trebui completata cu modificarea esapamentului spate. Important...scutul fata trebuia facut diferit pentru benzina si diesel.

o alta problema de care trebuie sa se tina seama la proiectare este usurinta cu care se poate curata noroiul care se aduna intre protectii si caroserie. Mie cel mai bine facut mi se pare kitul conceput de Rasta (chiar daca nu are protectie la partea din spate).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 79
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cum ai scris tot tu mai sus, nu se poate monta peste scutul din fabrica un alt scut, la modelul dupa decembrie 2017. Cu alte cuvinte, se demonteaza scutul vechi si se pune cel nou. Acea band

Foarte scumpe su nu cu prea multa utilitate! 1 Scutul motor se monteaza in locul celui de tabla (original de pe masina). In comparatie cu cel prezentat de colegul @ToranagaSama, acesta nu-ti protejea

Posted Images

Cred ca astfel de scuturi nu au nici cei din echipajele Duster de la dacia care mai participa in etapele oficiale de off.Poate sa ne spuna mai multe Daniel Cojo c-a stat mai mult cu ei in si sub auto respective.Ce zici Daniel au asa ceva?Daca nu,ne lamurim la intalnirea din iarna de langa Sibiu,daca vii. :hmm:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, masinile de concurs nu au scuturi pe diferential sau pe rezervor. singurele scuturi ce sunt pe masinile de concurs ale echipajelor Duster 4x4 Everyone sunt:

- Scutul de motor original al masinii.

- Un scut de Al de 6 mm montat peste scutul motorului.

- Al trei-lea si ultimul, montat pe acele masini, este un scut original de motor montat invers (adica cu ceea ce noi avem in fata ei l-au pus spre spate) in aceleasi gauri la partea din spate a scutului initial si peste traversa ce sustine catalizatorul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...