Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Torsionarea caroseriei

• This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1 taviro

taviro

Veteran Duster Member

• Banned
  • 322 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 15 June 2012 - 01:13 PM

Alta ciudatenie, se pare ca cel putin la mine caroseria nu e rigidizata chiar asa grozav. Am coborat de pe o sosea ceva mai inalta si am oprit, pozitia masinii fiind oblica fata de sosea si in panta, in afara partii carosabile. Sotia a deschis usa pe partea dreapta, cand a inchis-o s-a auzit o lovitura de metal pe metal (si simtit lovitura), dupa care usa s-a inchis. Banuiala mea e ca usa si-a schimbat pozitia si sistemul de inchidere s-a deplasat. Am verificat peste tot si nu sunt urme. La a doua deschidere si inchidere nu s-a mai auzit acel zgomot si simtit lovitura. Pe drum drept nu am auzit niciodata acel zgomot. Ciudatenie sau "asa face toate" ? Sau caroseria se torsioneaza de nu se mai inchid usile, parbrizul-vopseaua crapa, etc ??

#2 balcanic

balcanic

Weekly Duster Member

• Members
  • 108 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 15 June 2012 - 01:28 PM

Se torsioneaza. Urmareste cu atentie masticul pus la imbinarea superioara a aripii spate cu plafonul, sa vezi daca nu au inceput sa apara crapaturi ale masticului.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 Furious Jay

Furious Jay

Addicted Duster Member

• Members
  • 508 posts

Posted 15 June 2012 - 02:45 PM

Masina e facuta din tabla (subtirica, Dacia style), normal ca se torsioneaza caroseria. E bine totusi ca nu se intampla ca la Tucson (parca) la care nu se mai inchideau portile daca parcai cu o roata sau 2 pe bordura (sau cel putin asa umbla vorba prin targ).

#4 taviro

taviro

Veteran Duster Member

• Banned
  • 322 posts

Posted 15 June 2012 - 03:56 PM

Problema e daca mai revine la forma initiala sau ramane cu diferite tensiuni care or sa cauzeze belele in viitor ca sarit vopseaua, crapat parbrizul, tensiuni asupra sasiului care sa duca la schimbarea unghiurilor directiei, etc. Sau trebuie sa am grija sa o pun intr-o pozitie oglinda care sa readuca caroseria pe vechile locasuri ?

#5 denon2808

denon2808

Addicted Duster Member

• Members
  • 647 posts

Posted 16 June 2012 - 04:04 AM

O presupunere: Sa nu fi prins cumva ''agatatoarea'' de la centura de siguranta. Am patit-o si cu Loganu' si cu Dusteru'. Se rasuceste centura in partea de sus, nu mai revine si-o ''iei'' cu usa.

#6 taviro

taviro

Veteran Duster Member

• Banned
  • 322 posts

Posted 16 June 2012 - 08:26 PM

Se poate si asta, nu zic nu, dar ar fi trebuit sa gasesc ceva urme de vopsea sarita. La logan am patit-o de mai multe ori chestia cu centura dar acolo mecanismul de recuperare de la centura merge destul de defectuos. La Duster merge bine deocamdata, are aproape 2 luni.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!