Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Duster vs Subaru Forester

• This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#13 tau888

tau888

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 15 May 2012 - 04:53 PM

Fiecare e liber sa-si exprime parerea, da' ... hai sa fim seriosi!

Vis-a-vis de Xtrail - care are motor de minim 2l - Dusterul are (doar) in offroad avantajul greutatii (mult) mai mici; drept urmare e normal sa se descurce mai bine.
Insa eu unul cred ca acesta este singurul lui plus!

Comportamentul pe sosea si confortul oferit de Xtrail sunt de departe peste ce ofera Dusterul.
Este adevarat, platesti mai mult la Nissan, dar eu cred ca si primesti mai mult. Ca atare, fiecare isi alege / cumpara masina in functie de necesitati dar si de posibilitati.

In ceea ce priveste comparatia cu Patrolul - daca cumva s-a facut referire la el - aceasta chiar nu-si are sens!
Cum am spus mai sus, hai sa comparam "mere cu mere"!

Comparam un offroader adevarat (sasiu, punti rigide, reductor si diferential central blocabil, cuplu mare, putere mare) cu un suv / crossover; pai e normal...?

Din punctul meu de vedere Duster este o masina care are un pret corect avand in vedere ceea ce ofera - si mi se pare o alegere foarte buna!

Drept este ca eu unul as plati in plus ca sa am Dusterul ... Renault!
Asta pentru ca imi place interiorul acestuia si-mi place motorizarea cu care vine - desi ... mi-as dori motorul de 2l, dar cel diesel ...! Conduc un Grand Espace si stiu ce poate acest motor; in plus, are si distributie pe lant! Acum spre exemplu, in oras (Bucuresti) consumul conform calculatorului de bord este de 8.9l /100km - la o masa de 1825kg!

#14 Cristian1

Cristian1

Member

• Members
  • PipPip
  • 13 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 25 June 2012 - 10:42 PM

Duster cu simexuri am vazut , Forester cu simex ba. Parerea mea este ca Subaru e mai potrivit pentru rally. Are unghiuri de atac,trecere si degajare mai mici decat a Dusterului. Cu ce are noroc Subaru este motorul foarte puternic dar si gurmand si cu sistemul de tractiune..in rest...prefer Duster ! (d.p.d.v al off-roadului)

PS: Eu as vrea sa vad un versus intre Duster si fostul papuc 4x4 !

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 605 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 10 April 2015 - 02:17 PM

Io am Forester si Duster e pe drum. Promit sa scriu ce cred eu dupa ce ma dau destul cu Dusterul. Ca sa intelegeti exact, imi iubesc Foresterul. Asa de tare ca in vara intra in ateliere specializate pt vreo 6 luni in ceva ce se poate numi reconditionare totala. Nu as vinde vreodata Foresterul si o sa il pastrez in curte chit ca il folosesc de 2 ori pe an pana mor. Ok.. acum amintiri din copilarie... in astia >300k pe care i am cu el a vazut locuri unde soferi/masini mai cu staif au stat si s-au uitat dupa mine intrebandu-se nu daca ajung sus, ci daca ma mai dau jos... a vazut situatii horor in paduri si namoale, zapezi si gheata si alte jde mii de abuzuri masochiste. Inca merge saracul si inca prinde 200k/h doar cu mine la volan. In ~18 ani de zile a vazut un rulment pe spate si o bucsa la demaror. Chiar ma intrebam, demaroru ala nu o avea carbuni? Sa se duca si ei macar? Ca tot la sfert pleaca si acum si vara si iarna la -25... Ce imi mai place e ca are pompa electrica de mare presiune pt duzele de la faruri. P-asta ma gandesc sa o pun pe Duster candva.

Ce are prost Foresterul MEU (nu stiu de altele ca nu m-a interesat)
- varsta. ce era considerat confort la vremea aia ramane de rusine comparat Cu Laureate + full (ce am comandat adica)
- mai buna de viteza decat pe unde o bagam eu (desi o am ridicata cu 5cm) pt ca are centrul de greutate fff jos...
- farurile (nu imi plac nici sa ma omori)
- zgomotul in habitaclu. Am muncit in spume sa il mai atenuez dar mai mult n-am ce-i face. macar la viteza mare motorul de subaru are un muget al lui propriu.
pe la 6-7000 rpm e orgasm curat pentru cui i pasa de asa ceva. Si consumul la fel.. andropauza curata adica...

Ce are bun:
- tractiunea. face pish cu bolta pe multe multe altele si am minunea de cutie cu blocare diferentiale manual.
- motorul. e rezistent tare dupa mintea mea...
- toata bucsaraia. am o sacosa d-aia tip carfur plina cu bucsele originale subaru (toate) luate acum8 ani.
anu trecut verificata masina si mecanicul zice sa mai astept. nu e cazu' sa schimb nimic cica...mortii lor ce or fi pus aia in bucsele vietii.

Va rog sa nu credeti ca ma astept sa aiba Dusterul halul asta de anduranta. Nu! Nici Foresterul nou nu mai are nici tabla si nici altele facute cum se faceau atunci.
Si din cauza ca intentionez sa il pastrez, o sa fiu unul dintre putinii care au si Duster si Forester.

Big win :))

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!