Sari la conținut

Postări Recomandate

reclama este si la duster si la subaru.

se vede clar ca imaginile sunt atent selectionate.

mai mult, in primul clip subaru este foarte murdar, si daca nu ma insel, este un model mai vechi, iar dusterul arata ca Putin inainte si dupa alegeri, perfect, istetz si competitiv.

acest lucru nu inseamna ca mie nu-mi place de Putin, sau de duster, ca doar am si eu, duster nu Putin, ca nu locuiesc in Rusia; dar daca vrem sa facem comparatie, sa fie cu aceleasi arme, la fel de vechi sau de noi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 16
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Io am Forester si Duster e pe drum. Promit sa scriu ce cred eu dupa ce ma dau destul cu Dusterul. Ca sa intelegeti exact, imi iubesc Foresterul. Asa de tare ca in vara intra in ateliere specializate p

Cel mai mare avantaj al prafosului este greutatea, care este destul de mica si atunci este mai usor sa se descurce prin zapada sau noroaie. Se vede clar ca se descurca mult mai bine decat subaru si a

da, DAR se pare ca vorbim de un Duster ... RENAULT - 2l si 150 cp ...!

Cred ca se vede destul de limpede pe la min 0:38 ca in partea dreapta jos exista un oarecare scris. Numai Dieselul are ceva scris in partea dreapta jos.

dar daca vrem sa facem comparatie, sa fie cu aceleasi arme, la fel de vechi sau de noi.

Poate vom reusi sa facem atunci cand Dusterul va avea si aceeasi vechime dar si aceeasi experienta ca Forester. Mie mi se pare ca in aceasta filmare Dusterul da clasa lui Forester. Si mai mult decat atat, eu fiind un posesor de Duster nu foarte menajat, sunt convins ca da clasa Forester-ului (m-am dat si cu un Forester nu foarte OFF...)

Nu

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, numai ca acel oarecare scris este de fapt "2.0"! - acest lucru se poate observa mult mai bine la minutul 1:52 din clipul cu pricina, dar si aici:

 

Daca te uiti cu atentie / maresti imaginea vei vedea ca am dreptate.

 

Pentru Rusia / Brazilia / Argentina, Dusterul ... este Renault, cu toate diferentele pe care le are fata de Dacia - motor 2l, masca, interiorul difera (bord, pozitionare butoane geamuri, etc).

Motorul diesel nu este disponibil pentru aceste piete, tocmai datorita faptului ca pentru cei care doresc motorina, exista ... Koleos!

 

.

 

Ideea testului a fost de a compara "mere cu mere" - doua motoare de aceeasi capacitate, ambele pe benzina - si de a vedea diferenta intre o masina mai usoara si una cu un sistem de tractiune "mai elevat".

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare e liber sa-si exprime parerea, da' ... hai sa fim seriosi!

 

Vis-a-vis de Xtrail - care are motor de minim 2l - Dusterul are (doar) in offroad avantajul greutatii (mult) mai mici; drept urmare e normal sa se descurce mai bine.

Insa eu unul cred ca acesta este singurul lui plus!

 

Comportamentul pe sosea si confortul oferit de Xtrail sunt de departe peste ce ofera Dusterul.

Este adevarat, platesti mai mult la Nissan, dar eu cred ca si primesti mai mult. Ca atare, fiecare isi alege / cumpara masina in functie de necesitati dar si de posibilitati.

 

In ceea ce priveste comparatia cu Patrolul - daca cumva s-a facut referire la el - aceasta chiar nu-si are sens!

Cum am spus mai sus, hai sa comparam "mere cu mere"!

 

Comparam un offroader adevarat (sasiu, punti rigide, reductor si diferential central blocabil, cuplu mare, putere mare) cu un suv / crossover; pai e normal...?

 

Din punctul meu de vedere Duster este o masina care are un pret corect avand in vedere ceea ce ofera - si mi se pare o alegere foarte buna!

 

Drept este ca eu unul as plati in plus ca sa am Dusterul ... Renault!

Asta pentru ca imi place interiorul acestuia si-mi place motorizarea cu care vine - desi ... mi-as dori motorul de 2l, dar cel diesel ...! Conduc un Grand Espace si stiu ce poate acest motor; in plus, are si distributie pe lant! Acum spre exemplu, in oras (Bucuresti) consumul conform calculatorului de bord este de 8.9l /100km - la o masa de 1825kg!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Duster cu simexuri am vazut , Forester cu simex ba. Parerea mea este ca Subaru e mai potrivit pentru rally. Are unghiuri de atac,trecere si degajare mai mici decat a Dusterului. Cu ce are noroc Subaru este motorul foarte puternic dar si gurmand si cu sistemul de tractiune..in rest...prefer Duster ! (d.p.d.v al off-roadului)

 

PS: Eu as vrea sa vad un versus intre Duster si fostul papuc 4x4 !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 years later...

Io am Forester si Duster e pe drum. Promit sa scriu ce cred eu dupa ce ma dau destul cu Dusterul. Ca sa intelegeti exact, imi iubesc Foresterul. Asa de tare ca in vara intra in ateliere specializate pt vreo 6 luni in ceva ce se poate numi reconditionare totala. Nu as vinde vreodata Foresterul si o sa il pastrez in curte chit ca il folosesc de 2 ori pe an pana mor. Ok.. acum amintiri din copilarie... in astia >300k pe care i am cu el a vazut locuri unde soferi/masini mai cu staif au stat si s-au uitat dupa mine intrebandu-se nu daca ajung sus, ci daca ma mai dau jos... a vazut situatii horor in paduri si namoale, zapezi si gheata si alte jde mii de abuzuri masochiste. Inca merge saracul si inca prinde 200k/h doar cu mine la volan. In ~18 ani de zile a vazut un rulment pe spate si o bucsa la demaror. Chiar ma intrebam, demaroru ala nu o avea carbuni? Sa se duca si ei macar? Ca tot la sfert pleaca si acum si vara si iarna la -25... Ce imi mai place e ca are pompa electrica de mare presiune pt duzele de la faruri. P-asta ma gandesc sa o pun pe Duster candva.

 

Ce are prost Foresterul MEU (nu stiu de altele ca nu m-a interesat)

- varsta. ce era considerat confort la vremea aia ramane de rusine comparat Cu Laureate + full (ce am comandat adica)

- mai buna de viteza decat pe unde o bagam eu (desi o am ridicata cu 5cm) pt ca are centrul de greutate fff jos...

- farurile (nu imi plac nici sa ma omori)

- zgomotul in habitaclu. Am muncit in spume sa il mai atenuez dar mai mult n-am ce-i face. macar la viteza mare motorul de subaru are un muget al lui propriu.

pe la 6-7000 rpm e orgasm curat pentru cui i pasa de asa ceva. Si consumul la fel.. andropauza curata adica...

 

Ce are bun:

- tractiunea. face pish cu bolta pe multe multe altele si am minunea de cutie cu blocare diferentiale manual.

- motorul. e rezistent tare dupa mintea mea...

- toata bucsaraia. am o sacosa d-aia tip carfur plina cu bucsele originale subaru (toate) luate acum8 ani.

anu trecut verificata masina si mecanicul zice sa mai astept. nu e cazu' sa schimb nimic cica...mortii lor ce or fi pus aia in bucsele vietii.

 

Va rog sa nu credeti ca ma astept sa aiba Dusterul halul asta de anduranta. Nu! Nici Foresterul nou nu mai are nici tabla si nici altele facute cum se faceau atunci.

Si din cauza ca intentionez sa il pastrez, o sa fiu unul dintre putinii care au si Duster si Forester.

 

Big win :))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 5 years later...

Ma interesa si pe mine o comparatie intre Duster 4x4 cel actual (model 2020 - 2021) si Subaru Forester. Inclusiv din punctul de vedere al spatiului interior. Forester mi se pare mai mic - deci mai putin practic atunci cand ai de carat multe bagaje in concediu... Este corecta senzatia mea?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...