Sari la conținut

Duster preparat pentru offroad (varianta decenta)


Postări Recomandate

Va salut pe toti, am o intrebare simpla.

 

Cum pot sa imi transform dusterul intr-o masina de offroad?

 

Merg des la munte DAR stau si undeva in pipera si drumul nu a putit fi asfaltat. Cand ploua sunt nevoit sa imi las masina la intrarea pe strada.

 

Am inteles ca daca schimb rotile si punceva mai serios totul se va schimba.

 

Ca sa ma intelegeti, vreau ceva mai mult decat un duster de fabrica.

 

M-am ghidat in mare dupa un duster gasit pe net:

 

http://www.autocloud.it/m/1572.html

 

Dar am vazut pe aici pe forum niste ozn-uri care imi plac grav. Cu proiectoare si bullbars.

 

Care este pretul unei configurari decente de optionale aftermarket pentru duster?

 

Sa ii ridic garda, roti mai bune, proiectoare (pt cand merg pe munte)

 

Trebuie stiut ca merg si prin oras cu masina asa ca unele elemente gen roti prea mari ma vor incurca putin.

 

Nu pot nici extrem de hardcore pt ca bugetul il votez in familie, deci nu pot exagera.

 

Este masina din semnatura am un dCI 110 4x4

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 22
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

pentu a nu avea probleme cu politia si pentur ca mergi mult pe asfapt iti recomanda sa iti achizitionezi niste cuuciucuri de iarna (M+S) as va rezolva o mare parte din probleme   un scut de alumin

  • 1 month later...

pentu a nu avea probleme cu politia si pentur ca mergi mult pe asfapt iti recomanda sa iti achizitionezi niste cuuciucuri de iarna (M+S) as va rezolva o mare parte din probleme

 

un scut de aluminiu - de 6 mm sau 8 mm. depinde de buget - am gasti mai multe informatii pe forum -

 

referitor la proeictoare pentru mers la munte- solutia ar fi sa catu ceva care sa paote fi montat/demontat usor si de preferat sa fie montate pe plafonul masini - sunt cateva solutii le cei de pe forum

 

 

Altfel - ai increde in dusterul tau- si incearca sa intri pe strada chiar daca este mocirla- e posibil ca dupa aceea sa iti doresti sa fie noroi tot timpul pentru un pic de distractie :sweat:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Eu cred ca sunt suficiente niste gume AT (all terrain) pentru ca se tocesc mai greu pe asfalt si fac fata si in teren , insa nu cine stie ce... MT-urile (mud terrain) sunt pentru noroi, merg si pe asfalt dar se tocesc mai repede. Prima oara pune in balanta tipurile de teren pe care rulezi si apoi ia in considerare gumele, care in off-road sunt mai importante decat un rand de proiectoare sau alte accesorii. Scutul il poti face si singur daca ai putina indemanare si ceva scule si scutesti bani frumosi. Oricum e sub masina si nu trebuie sa arate bijuterie. :))

Revin la gume...nu trebuie sa exagerezi cu marimea pentru ca se simte in primul rand la motor, articulatii, transmisie si o sa ai probleme cu militia, si daca ii pui ceva flanse sau jante cu ET negativ, iarasi o sa ai probleme cu legea fiindca rotile iti depasesc linia aripilor.

Daca iesi cu masina pe munte, iti sunt foarte utile niste accesorii de recovery, nu neaparat troliu dar o mana de sufe, un lineman, un hilift sunt suficiente pentru ca nu bagi dusterul sa nu il mai poti scoate nici cu un TAF si sunt suficiente accesorile din portbagaj plus putina indemanare si rabdare. Eu spre exemplu nu ca ma bucur dar cateodata ma simt bine cand raman cu masina mea in ceva obstacol si trebuie sa imi pun mintea la contributie sa ies de acolo. am sa deschid un topic cu metode de recovery fara troliu fiindca sigur sunt utile in situatii critice.

 

Am uitat sa ma prezint, sunt Cristian, locuiesc in Agnita , centrul tarii, kilometrajul meu este la 18 ani si detin un Daihatsu Rocky dar de cand a aparut Dusterul sunt mare fan si sper ca odata si odata sa ma lipesc si eu de un 1.6 benzina 4WD. Poate unii dintre voi ma stiti de pe alte forumuri off-road sau moto...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 months later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...