Sari la conținut

functionare Sistem 4x4 Duster


Postări Recomandate

Salutare Dusteristi! Felicitari pentru comunitatea prezenta aici si pentru evenimentele pe care le-ati organizat respectiv la care ati participat.

 

Vreau sa-mi iau Duster, disel, 110cp, 4x4. Sunt fan iesiri la munte si drumuri care nu sunt pe harta. Ca sa pun si o limita superioara: nu sunt atat de virusat cu offroad-ul incat sa am vise cu aventuri gen TAT. Imi place actiunea gen TAT dar e putin mai mult decat ceea ce-mi doresc si sunt constient ca pentru astfel de offroad ai nevoie de masina dedicata.

 

Revenind, vreau duster. Inca nu sunt posesor dar ma mandresc cu el inca de cand a aparut.

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a intelege cum functioneaza sistemul 4x4 de pe Duster. Chestiunea este ca am vazut niste clipuri si nu reusesc sa inteleg care este problema si am doua variante:

a) astea sunt limitarile duster (ceea ce nu vreau)

8-) soferul nu e in stare sa apese pe butoanele care trebuie astfel incat masina sa faca fata situatiei

 

Clipurile sunt

- pe zapada: http://www.youtube.com/watch?v=3T-xXx4L ... re=related

- pe teren uscat:

 

Ajutati-ma va rog sa inteleg de ce mama zmeilor se invarte doar o roata pe punte fie ea fata fie ea spate? Din ce vad eu acolo, daca suspenzi dusterul pe doua roti in diagonala, rotile care stau in aer se invart de mama focului iar cele care au contact pauza!

 

Oameni buni, posesori si cu aventuri la activ, ce se intampla? De ce se comporta asa acest 4x4? E 4x4 sau 2x4?

La primul pe zapada este exasperant sa stii ca ai un 4x4 si iti funtioneaza doar 2 roti.... ce se poate face? cu ce greseste soferul ?

La cel pe teren uscat, in zona minutului 1:40 este evidentiat clar cum se invarte doar o roata punte fata si poate si una de pe partea ailalta punte spate. DE CE?

 

Si mai important ....., ce se poate face ca astfel de situatii sa fie depasite? Se mai poate monta ceva in plus pe masina care sa faca dumnezeului sa sa invarta toate rotile?

 

Multe multumiri si abia astept sa ma alatur iesirilor voastre.

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 28
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare Dusteristi! Felicitari pentru comunitatea prezenta aici si pentru evenimentele pe care le-ati organizat respectiv la care ati participat.   Vreau sa-mi iau Duster, disel, 110cp, 4x4. Sunt f

Speram sa-ti spunem cat mai curand: Sa-l stapanesti sanatos! Ma apuc eu sa-ti scriu primul deoarece cred ca, cel putin legat de filmuletul de pe zapada, fiind eu cel cu masina din spate, cred ca pot

cum functioneaza sistemul 4x4

Speram sa-ti spunem cat mai curand: Sa-l stapanesti sanatos!

Ma apuc eu sa-ti scriu primul deoarece cred ca, cel putin legat de filmuletul de pe zapada, fiind eu cel cu masina din spate, cred ca pot sa-ti lamuresc macar o problema.

Dusterul are un diferential dar, spre deosebire de masinile de Off-Road, aceasta masina (numita mai degraba SUV) nu are un diferential BLOCABIL. Adica, nu are un cuplaj care sa-ti blocheze diferentialul in asa fel incat transmisia sa se faca si catre stanga dar si catre dreapta in mod egal.

In primul filmulet (cel de iarna) nu-i de vina nici masina si nici soferul, ci doar faptul ca masina este echipata cu niste anvelope de iarna "pentru oras" (Barum). Daca te uiti la masina din spate, nu intampina aceleasi probleme... si asta doar pentru ca are alte anvelope.

Legat de cel de-al doilea filmulet, tinand cont ca Dusterul nu are Diferential (diferentiale) blocabile, nu se descurca extraordinar de bine la abordarile pe diagonala, dar se descurca exceptional la abordarile directe (perpendiculare).

Sper ca am reusit sa te lamuresc macar putin.

 

Cu stima!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de rapunsuri.

Mai m-am documentat pentru ca am tot auzit de diferential blocabil dar eu nu stiam nici macar ce e un diferential. Multumita acestui clip http://www.youtube.com/watch?v=SPoxAWBYhik , care mi se pare genial, acum stiu si incep sa mai inteleg una alta.

 

Pana acum verdictul este asa: Da, astea sunt limitarile duster. Ceea ce este o veste destul de proasta pentru mine. Pur si simplu urasc situatiile in care realitatea iti demonstreaza ca 2x4 inseamna defapt 1x4 si 4x4 inseamna de fapt 2x4. Ultimele ierni mi-au demonstrat mult si bine ce inseamna la actuala masina sa traga doar o roata si aia de fapt aluneca degeaba! (cu roti de iarna BFGoodrich)

 

Asadar, dragi dusteristi, nu as suporta sa am duster 4x4 si sa faca vecinii misto de mine si de duster ca patineaza ca un artist in fata blocului la iarna, gandindu-se: "ia uite mah minunatul duster 4x4 ce varza e...."

 

@danielcojocar sunt de acord. Gumele conteaza maxim. Ideea este ca nu vreau sa compensez cu gume super adecvate terenului, un minus de functionare al sistemului de tractiune integrala. Prefer ca gumele sa reprezinte doar cireasa de pe tort nu si jumatate din tort.

 

Totusi nu-mi pierd entuziasmul pentru ca exista si o veste buna: Se pot pune diferentiale blocabile!

CUM fac sa-mi montez diferential blocabil fata/spate?

Cine dintre voi si-a montat asa ceva?

Cat costa?

Aveti idee de service -uri autorizate care fac astfel de lucrari? (adica sa schimbi diferentialul si sa ramana in garantie)

 

Multumesc mult.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de rapunsuri.

Mai m-am documentat pentru ca am tot auzit de diferential blocabil dar eu nu stiam nici macar ce e un diferential. Multumita acestui clip http://www.youtube.com/watch?v=SPoxAWBYhik , care mi se pare genial, acum stiu si incep sa mai inteleg una alta.

 

Pana acum verdictul este asa: Da, astea sunt limitarile duster. Ceea ce este o veste destul de proasta pentru mine. Pur si simplu urasc situatiile in care realitatea iti demonstreaza ca 2x4 inseamna defapt 1x4 si 4x4 inseamna de fapt 2x4. Ultimele ierni mi-au demonstrat mult si bine ce inseamna la actuala masina sa traga doar o roata si aia de fapt aluneca degeaba! (cu roti de iarna BFGoodrich)

 

Asadar, dragi dusteristi, nu as suporta sa am duster 4x4 si sa faca vecinii misto de mine si de duster ca patineaza ca un artist in fata blocului la iarna, gandindu-se: "ia uite mah minunatul duster 4x4 ce varza e...."

 

@danielcojocar sunt de acord. Gumele conteaza maxim. Ideea este ca nu vreau sa compensez cu gume super adecvate terenului, un minus de functionare al sistemului de tractiune integrala. Prefer ca gumele sa reprezinte doar cireasa de pe tort nu si jumatate din tort.

 

Totusi nu-mi pierd entuziasmul pentru ca exista si o veste buna: Se pot pune diferentiale blocabile!

CUM fac sa-mi montez diferential blocabil fata/spate?

Cine dintre voi si-a montat asa ceva?

Cat costa?

Aveti idee de service -uri autorizate care fac astfel de lucrari? (adica sa schimbi diferentialul si sa ramana in garantie)

 

Multumesc mult.

 

ca sa nu-ti fie viata un chin, un sfat,

nu-ti lua tata duster,

cumpara o masina care are ceea ce-ti doresti tu si gata, somnul este linistit si nu-ti mai rad nici vecinii in nas, e cel mai bine pentru tine,

este pur si simplu un sfat sincer,

poti gasi la acelasi pret niste sh-uri germane 4x4 de toata frumusetea, 8-)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu-ti fie viata un chin, un sfat,

nu-ti lua tata duster,

cumpara o masina care are ceea ce-ti doresti tu si gata, somnul este linistit si nu-ti mai rad nici vecinii in nas, e cel mai bine pentru tine,

este pur si simplu un sfat sincer,

poti gasi la acelasi pret niste sh-uri germane 4x4 de toata frumusetea, 8-)

 

Salut si merci de sfat. Nu merge. Vreau duster. Am deja planuri si cum sa-l vopsesc. Cand o sa vezi pe strada un duster colorat pe care o sa scrie ceva de genul "Promovez Romania", o sa intelegi, probabil, ca pentru mine este mai mult decat o masina. Unii ar spune ca sunt nationalist... poate ca sunt dar chiar vreau sa promovez orice lucru facut de noi romanii atat cat pot.

 

revenind, consideri ca nu este viabila montarea unui diferential blocant pe duster? ceva argumente?

 

Toate bune.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumentul este ca... "nu si-a montat nimeni un diferential blocabil" pentru ca, din cate stiu eu, NU EXISTA!

Au incercat ceva, din cate stiu eu, cei de la RTR/TAT... dar nu BLOCABIL, ci semiblocabil.

Dar... nu spun ca nu s-o putea... cu o caciula de bani. poate reusesti tu si faci din Duster ceva mai mult decat dintr-un GR.

"SUCCESURI"

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu cred ca scap asa usor...., s-ar putea sa nu mai fie nevoie de diferential blocabil. Acum, la un duster nou poti sa pui ASR (care vine impreuna cu ESP cei drept).

 

Eu acum am observat ca a aparut gama Prestije si odata cu ea ar fi aparut si optiunea de ASR. Asa este? Voi aveti ASR pe masini?

Eu din articolul asta: http://0-100.hotnews.ro/2012/03/12/daci ... -suv-ului/ inteleg ca pana acum nu ar fi fost optiunea asta.

 

Daca ASR -ul asta e potent, teoretic (din cate am inteles), blocheaza (franeaza) roata care se invarte degeaba iar cuplul este directionat catre roata care are aderenta. In felul asta s-a terminat cu necesitatea de a avea un diferential blocabil.

Acum, am vazut ca de fapt ce am zis mai sus se intampla doar daca are si EDL (Electronic Differential Lock) si ca asta este responsabil pentru franarea rotilor fara aderenta, iar ASR -ul ar fi doar o frectie care doar micsoreaza viteza de rotatie a rotilor pana la limita de alunecare fiind totusi o smecherie foarte inteligenta; cumva invers ABS -ului.

 

1. Sunt depasit, va rog cine se pricepe sa aduca putina lumina.

2. La voi cum se manifesta acest ASR? aveti? merge? cum merge? implica si EDL?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...