Sari la conținut

Ce fel de tractiune preferati pe Duster? 4x4 sau 4x2?


Postări Recomandate

Salut,

 

Stii imi este foarte greu sa inteleg un om cu asa multa experienta ca tine cand intreaba ce varianta sa isi aleaga 4x2 sau 4x4 . Eu sunt posesorul unui 4x4 110 Cp si sincer daca ar fi sa explic prin ce am trecut atat prin oras cat si pe drumuri de off-road iarna asta atat iti pot spune : 4x4 = nu am pus mana pe lopata , dar chiar si asa nu poti cere de la o masina totul daca mergi cu cauciuri de vara iarna. Sincer am vazut BMW X6 care nu plecau de pe loc cu cuciucuri de vara in timp de iarna ( seful meu). Restul sunt doar povesti.

Stima

Valentin

 

PS- daca a nevoie de mai multe informatii scrie aici dar crd ca te-am lamurit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 164
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu prefer 4x4. Este o opțiune personală, nu un adevăr universal valabil pentru oricine, în orice situație. Nu cred că voi mai cumpăra vreodată o mașină fără sistem de tracțiune integrală. Este mai mul

4x4 bineinteles..nu vad rostul sa iti iei o masina de acest gen si cu o garda la sol asa inalta fara tractiune integrala...

in permanenta auto 4x4. Are 105 mii km in acelasi stil (si la precedentul Duster tot la fel am mers 120 mii km) si doar o cruce cardanica (cu gresor) din cele 2, schimbata la actuala, ca am tras de

Posted Images

"4x4 = nu am pus mana pe lopata "

......asa este! Si in plus, protejezi natura: nu sfasii iarba in panta si nu faci gropi si santuri in terenul moale. Iar prietenii tai nu se murdaresc impingandu-ti masina :P .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator gxgl48

Nu imi plac polemicile! Diferenta la pret variante 4x2 vs. 4x4 este in cazul meu de 1700 de Eur eu stau si calculez asa cum era in copilaria mea in ciorapi...acum calculez in vacante! Daca tu iti permiti intretinerea si costurile unei asa variante eu unul te felicit si asta doar ca sa nu dai de 3 ori pe an zapada din parcare. Cind eram tinar eu dadeam cam 24 de Tone de carbune pe shut (8 ore) la lopata in mina...deci nu cunosti frumusetea de a da la lopata! Glumesc si eu...Sa revin deci la vacante: pentru mine acei 1700 inseamna vreo 2 iesiri de cite o saptamina in Bulgaria cit mai departe de Romania si de manele. Si cred ca imi mai ramin si bani pentru niste escapade prin orasele din Ardeal...Cit despre varianta pe benzina iti spun eu ca viitorul pentru petrol nu suna bine!!! Iti spune cineva care stie ce vorbeste! Aleg acesta varianta pentru a o echipa pe mai tirziu cu GPL. Gazu de la vecinii nostrii mai dureaza se spune inca 50 de ani...ca sa nu mai punem la socoteala experimentele reusite ale benzinei sintetice. Pina acum nu am auzit de nimic in legatura cu diesel engine (din pacate) iar treaba cu uleiul de rapitza e o mare vrajeala. Ti-am spus asta ca sa nu mai intrebi de ce am ales acele variante "la experienta mea". Concret: pentru consum, bani si ce ne rezerva viitorul. Cit despre siguranta pe care ti-o da 4x4 totul asa cum am mai scris in postul anterior totul este relativ. Totul depinde de sofer. Sa nu credeti ca de pomana pentru mai multa siguranta pe variantele 4x4 se pune ESP. Va propun sa conduceti o echipare 4x4 ESP pe Dealu Negru cu viteza si daca nu vei avea momente in care vei simti "morcovu" destul de adinc atunci inseamna ca stai bine de tot cu nervii. Va mai spun aici ca batrina Dacie care era o masina perfect echilibrata nu te lasa niciodata la greu chiar si la offroad. Va salut pe toti si sa ne auzim cu bine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator gxgl48
"4x4 = nu am pus mana pe lopata "

......asa este! Si in plus, protejezi natura: nu sfasii iarba in panta si nu faci gropi si santuri in terenul moale. Iar prietenii tai nu se murdaresc impingandu-ti masina :roll: .

Salut cred ca atunci cind spui ca nu sfasii iarba si nu faci gropi si santuri (in panta) cred ca te referi la autoturismele care au tractiune spate nu? :P

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa mine toata aceasta discutie nu are nici un rost. Totul depinde de suma alocata, de buget. Ai bani, cumperi 4x4, ai buget mai moderat, cumperi 4x2(cazul meu). Dupa mine, este simplu. Eu puteam sa iau 4x4, dar ramaneam complet "lefter Popescu" si la vara ciu-ciu bai termale la Gyula si Hajdu, in Ungaria.

Alegerea e corelata cu bugetul....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut cred ca atunci cind spui ca nu sfasii iarba si nu faci gropi si santuri (in panta) cred ca te referi la autoturismele care au tractiune spate nu? :lol:

 

......gropi si santuri in terenul moale (zapada, noroi, mal, nisip sau combinatii ale acestora) indiferent de tractiune: fata sau spate 4x2.

Dar, cum zicea si adailton mai conteaza bugetul. Eu, cam din pricina lui am ales benzinarul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator gxgl48

Mai este un avantaj al 4x2 fata de 4x4 la asigurari! Asta am descoperit-o acum ceva timp: asigurarea RCA si CASCO sint diferite pentru un 4x4 este aproape dubla fata de 4x2. Prima fiind incadrata la alte autovehicule (troleibuze, tramvaie, tractoare) Asa ca cei care au 4x4 trebuie sa fie si mai multumiti :P vor avea dreptul in cazul unei crize agrare sa are campurile!!! :lol:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai este un avantaj al 4x2 fata de 4x4 la asigurari! Asta am descoperit-o acum ceva timp: asigurarea RCA si CASCO sint diferite pentru un 4x4 este aproape dubla fata de 4x2. Prima fiind incadrata la alte autovehicule (troleibuze, tramvaie, tractoare) Asa ca cei care au 4x4 trebuie sa fie si mai multumiti :) vor avea dreptul in cazul unei crize agrare sa are campurile!!! ;)

 

incep cu deci :D

am ales 4x4 ca sa nu regret mai tarziu, recunosc chestie de mentalitate :P

dar la rca am platit pe un an 510 lei la grup ama

casco am full, 240 lei pe luna,

masina este cu imprumut pe 10 ani,

contract cu rata fixa,

deci 10 ani am casco 240 lei pe luna, fara `franciza` cu sau fara daune.

poate nu o sa o tin 10 ani, dar nu mi se schimba anual rata la casco.

impozitul este pentru masina cu motor de 1,6, adica 70 lei pe an.

e pe benzina ca asa vreau eu :lol:

e mult mai avantajos cu imprumut, ca rata la casco ramane fixa pe toata perioada imprumutului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...