Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Ce fel de tractiune preferati pe Duster? 4x4 sau 4x2?

• This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#13 Nemuritoru

Nemuritoru

Duster Member

• Members
  • 153 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 26 November 2010 - 09:26 PM

luciango said:

Parerea mea de fost posesor a 2 loganuri este ca daca nu dispui de banii necesari sa-ti iei una 4x4 n-are rost sa-ti iei una 4x2 pt ca un logan este cam cu 1800-2000 Euro mai ieftin, garda la sol este suficient de mare si faci cam aceeasi treaba.

la fel zic si eu..fost posesor de sandero prestige..daca n-o iei 4x4, mai bine iti cumperi un mcv sincer

#14 arschery

arschery

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 30 November 2010 - 12:45 PM

4X2 conduc de 9 ani si nu am simtit nevoia de 4x4, sunt sofer de sosele nu ma tenteaza offroad, drumurile forestiere genul DN65 C le faci cu 4x2 linistit.
Am optat pentru duster fiindca Romania are drumuri proaste, este mai mare ca si spetiu pt bagaje si interior, esti mai in siguranta cu o masina mai inalta.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 Squirrel

Squirrel

Forest traveller

• Members
  • 1,366 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 01 December 2010 - 01:08 PM

Criteriile de mai sus erau îndeplinite şi de Logan MCV. De ce totuşi Duster?

#16 arschery

arschery

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 01 December 2010 - 01:47 PM

Fiindca Duster este mai inalta, are rotile mult mai mari si iesi din zapada mai repede, si este mult mai frumoasa, eu logan si MCV nu-mi plac la aspectul esxterior, zici ca sunt cuti pe roti.

#17 SYL40

SYL40

Veteran Duster Member

• Members
  • 352 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x4 125cp

Posted 01 December 2010 - 09:16 PM

Principala caracteristica a unui "4x4" (ca doar asa sunt numite popular masinile de teren, suv-urile) este evident tractiunea integrala (4x4). Personal consider ca e absurd sa iti iei o masina "4x4" fara tractiune integrala.

PS. Apropo de Sandero Stepway care are garda la sol mai mare cu 2cm decat Sandero si Logan, are idee cineva daca la un Sandero "obisnuit" sau un Logan poate fi crescuta garda la sol ?. Se pot schimba arcurile si amortizoarele ?..sau care e difernta intre Stepway si un Sandero obisnuit de primul are garda mai mare ?

#18 totunetu

totunetu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 01 December 2010 - 09:59 PM

SYL40 said:

Principala caracteristica a unui "4x4" (ca doar asa sunt numite popular masinile de teren, suv-urile) este evident tractiunea integrala (4x4). Personal consider ca e absurd sa iti iei o masina "4x4" fara tractiune integrala.

PS. Apropo de Sandero Stepway care are garda la sol mai mare cu 2cm decat Sandero si Logan, are idee cineva daca la un Sandero "obisnuit" sau un Logan poate fi crescuta garda la sol ?. Se pot schimba arcurile si amortizoarele ?..sau care e difernta intre Stepway si un Sandero obisnuit de primul are garda mai mare ?

Nu prea inteleg logica ta. O masina 4x4 este cu tractiune integrala. O masina 4x2 nu este cu tractiune integrala.
Daca cineva nu are nevoie de tractiune integrala, sau nu are bani pt. tractiune integrala, de ce nu ar putea sa-so cumpere o masina fara tarctiune integrala.
De ce crezi ca Duster este prin definitie 4x4.
Pe de alta parte, versiunile 4x4, 4x2 la aceasi caroserie exista la aproape tote SUV-urile (vezi Quasquai).

Numai bine!
totunetu

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!