Sari la conținut

Ce fel de tractiune preferati pe Duster? 4x4 sau 4x2?


Postări Recomandate

@AndreiG, la benzinarul vechi (1.6 K4M) pe mine unul ma ajuta mult tr 1 scurta de pe 4x4 (plecare in rampa, masina incarcata, tractat remorca, etc)... plus ca imi permit sa il turez destul de tare in tr 1 (benzinarul are loc sa urce in ture si are si cuplu bun pe la 4000 RPM) si sa-i dau cate un "scartz" si in tr 2... ocazional mai plec si cu tr 2 de pe loc.

 

Dar argumentele enumerate de tine sunt clar de luat in calcul pt modul de folosinta pe care l-ai amintit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 164
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu prefer 4x4. Este o opțiune personală, nu un adevăr universal valabil pentru oricine, în orice situație. Nu cred că voi mai cumpăra vreodată o mașină fără sistem de tracțiune integrală. Este mai mul

4x4 bineinteles..nu vad rostul sa iti iei o masina de acest gen si cu o garda la sol asa inalta fara tractiune integrala...

in permanenta auto 4x4. Are 105 mii km in acelasi stil (si la precedentul Duster tot la fel am mers 120 mii km) si doar o cruce cardanica (cu gresor) din cele 2, schimbata la actuala, ca am tras de

Posted Images

in permanenta auto 4x4. Are 105 mii km in acelasi stil (si la precedentul Duster tot la fel am mers 120 mii km) si doar o cruce cardanica (cu gresor) din cele 2, schimbata la actuala, ca am tras de ea in offroad. Am constata ca consuma mai mult in regim de 4x2 decat in cel de 4x4. O fi de la masa inertiala - mai usor mobilizezi kilogramele pe 4 roti decat cu 2 pe fata, cand greutatea se muta pe spate prin balans, la plecarea de pe loc.

Treapta a 2a e recomandata si de producator la plecarea de pe loc in regim de asfalt. Etajarea cutiei de la 4x4 suplineste reductorul de la alte masini in offroad si nu ma deranjeaza. Trec foarte usor de la un mod de condus la altul, functie de masina, fie ea cu cutie automata sau manuala.[offtopic] Si am condus la viata mea si Wartburg, tine numai de mindset. Daca treci peste neajunsurile de confort, Duster e o masina nesperat de buna in offroad pentru limitele ei. Dar asta e doar parerea mea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti, dupa ninsoarea de anul acesta, pe o strada pe care nu intrase niciun fel de masina, un duster 4x4 a mers aproximativ

 

20 m dupa care a ramas suspendat pe zapada in timp ce toate rotile se invarteau. Cred ca pe orice categorie de drum din reteaua

 

nationala de drumuri (ma refer la cele orizontale) plus pe drumurile forestiere (tot cele aproape orizontale), in orice conditii meteo, ce

 

faci cu 2x4 faci si cu 4x4. Probabil ca si la drumurile in panta rezultatul este asemanator. Diferente sesizabile intre 2x4 si 4x4 apar

 

atunci cand drumul se termina dar tu vrei sa mergi mai departe. Si mai este diferenta la stabilitate, la tinuta de drum dar daca mergi

 

cu viteza mica nu e o problema. Mult mai importanta mi se pare calitatea si starea anvelopelor.

daca cele 4 roti se invarteau in gol foarte posibil onor vehicul era pe burta pe un pat de zapada. Am patit-o cu un Opel Frontera 4x4 pe munte, in varful Ceahlaului prin 98 parca, in luna iunie, pe o portiune (singura) de zapada uda. Pana n-am scos zapada tasata de sub masina,astfel incat rotile sa vina in contact cu solul, nu m-am miscat de pe loc. E simplu. Si se intampla la orice 4x4, nu numai in particular la Duster. Dar probabil ca tine de experienta matale in materie de offroad.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 7 months later...

Daca ar fi sa mai cumpar inca un Duster, tot 4WD as lua.

Tractiunea "doar fata" ajuta mai mult pentru rujaj preponderent pe sosea, se descurca decent si prin situatii din teren - drumuri proaste / forestiere / noroaie mai abordabile (de ex cazul colegului @DonQuijote care cu ATuri se tine bine dupa 4WDuri) insa vor fi situatii in care chiar face diferenta 4WD. Chiar si pe sosea uda sau iarna, circuland pe AUTO exista o diferenta sesizabila fata de 2WD.

@cyprybrasov sincer eu nu cred ca e atat de mare diferenta (real ca si spatiu concret de depozitare - nu in cifre) intre cele 2 setup-uri de portbagaj. Ce pot sa spun e ca nu am simtit lipsa acelui spatiu decat poate ca nu mi se inchidea perfect placa aia de acoperit portbagajul (care se prinde de hayon) cand am pus o lada frigorifica in portbagaj. Poate ca la 4x2 s-ar fi inchis perfect. Am lasat placa aia acasa in concediul ala si am dat muzica un pic mai tare :) de atunci cam circul fara placa aia, cam sta in garaj :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...